E merkure, 22.05.2024, 02:08 AM (GMT+1)

Kulturë

Miradije Gashi: Ishe zë e ishe emër

E merkure, 13.05.2015, 06:42 PM


Miradije Gashi

 

ISHE ZË E ISHE EMËR

Ymer Elshanit

 

Zemrën ti gjithë zjarr e kishe

E syrin të ndezur pishë,

Mik i ngusht i fëmijëve ishe

Dhe krijues magjishë.

 

Prilli erdh' e t'u thy n'zemër

Barbarisht të lanë me gjak,

Se zë ishe e ishe emër

Mik i shtrenjtë, o bard.

 

Me ty rrimë e me ty flasim

Dhe tani që s'je mes nesh,

Në çdo fjalë, në çdo varg tëndin,

Zemra ty të rreh për besë!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora