E marte, 22.09.2020, 03:12 AM (GMT+1)

Kulturë » Muzikë

Intervistë me tekstshkruesin e këngëve të Elitës 5

E shtune, 02.03.2013, 11:33 AM


Intervistë ekskluzive me tekstshkruesin e këngëve të para të Elitës 5 , Lirim Alija

Lirim Alija është nga F. Çiflik i Tetovës.Në vitet `90 ndërpreu studimet në Fakultetin Filologjik të Prishtinës, dega Pedagogji, për të emigruar në Itali.Tani iu është rikthyer studimeve dhe ka vazhduar me korrespodencë studimet për italisht në Universitetin Shtetëror të Tetovës .Është tekstshkrues i këngës së famshme të Elitës 5 Al Kapone dhe i disa këngëve të tjera të këtij grupi. Elita 5 sot është në piedestal dhe mbase do duhej që t`i shpreh një mirënjohje të veçantë tekstshkruesit të saj të parë, duke mbajtur një koncert madhështor vetëm për të!

“Tetova Sot”: Kur keni filluat të shkruani si erdhi deri te bashkëpunimi me grupin muzikor Elita 5?

Lirim Alija: Kam filluar të shkruaj që në vitet e gjimnazit dhe në ato vite edhe kam botuar ndonjë shkrim dhe poezi në revistat e atëhershme letrare për fëmijë.U thellova në lexime,në dëgjimin e muzikës që krijohej atëherë nga grupet e njohura shqiptare si Minatori,Telex etj.E gjitha kjo ndikoi që unë të vazhdoj të shkruaj edhe gjëra më cilësore, ishin frymëzime për gjëra të shkurtra, fluturake, po që pëlqeheshin nga çdokush që i lexonte.Pikërisht në këto vite Grupi Elita 5 ishte në formim e sipër dhe kishin nevojë edhe për tekste.Rastisi që të takohem me vokalistin e grupit,Arif Zyberin, të cilit ia dorëzova një dyzinë tekstesh.

“Tetova Sot”: Sa këngë me tekstet e tua janë kënduar nga Elita 5?

Lirim Alija: Në albumin e parë janë përfshirë shtatë tekstet e mia nga të cilat kanë lindur këngët: Donkishotët në korzo, Arkimedi, Zemër e thyer etj.Emri im është vënë në të gjitha tekstet që I kishin bërë këngë.

Në albumin e dytë emrin tim e kanë shkruar vetëm në tekstin e këngës Al Kapone, kurse këngët Nora,Simfonia e detit dhe Të pres janë publikuar me  emra të tjerë edhe pse janë tekstet e mia.

“Tetova Sot”: Çka ndodhi pastaj?

Lirim Alija: Po publikimi i teksteve të mia me emra të tjerë autorësh`që tashmë të dy janë të ndjerë,mua më indinjoi shumë dhe kjo ndikoi që mos ta vazhdoj bashkëpunimin e mëtutjeshëm.

“Tetova Sot”: Po çfarë kontrate kishe me ta? Si ishin të rregulluara këto çështje?

Lirim Alija: Çfarë kontrate! Ishin kohëra të tjera ato. Kishte idealizëm.Premtimet e tyre të para ishin se nëse arrijnë synimet e tyre,nëse bëhen dikush se atëherë ishin askush,pra nëse bëhen të njohur edhe unë do jem pjesë e suksesit të tyre.Po falsifikimet  dhe mashtrimet filluan që në  albumin e dytë .Para dy vitesh, pas ftohjes së gjakrave, pati edhe një përpjekje për bashkëpunim, por pa sukses.

“Tetova Sot”: Në kopertinën e albumit të dytë të tyre,kënga Al Kapone është publikuar me emrin tuaj si tekstshkrues, kurse mua më rastisi të ndjek Shpat Kasapin në një emision të shikuar të një televizioni në Kosovë, ku deklaroi se ka qenë babai i tij si menaxher i parë dhe me theks të veçantë potencon se këngën Al Kapone e ka bërë ai.

Lirim Alija: Këto përralla të Shpat Kasapit  te “Përrallë me tupan” i kam dëgjuar rastësisht vitin e kaluar. Sigurisht jam befasuar dhe prekur.Mirëpo nuk kam reaguar.Kjo që ka bërë Shpati është për t`u qortuar,mirëpo fatkeqësisht jetojmë në një kohë kur duhet të habitemi me gjerat e bukura, ngase me të shëmtuarat jemi mësuar.Falënderoj Ismail Hashimin e Musik Shop Tipi që e ka ruajtur kopertinën e albumit të dytë dhe që i jep përgjigjen më të mirë Shpat Kasapit.

“Tetova Sot”: Bashkëpunimi me Elitën 5 ka ndodhur para 20 vitesh, ndërsa ju a keni vazhduar të shkruani gjatë kësaj periudhe? A keni vënë bashkëpunim me këngëtarë të tjerë?

Lirim Alija: Kam vazhduar të shkruaj, po bashkëpunim me këngëtarë kam vënë vetëm para dy vitesh.Momentalisht jam duke bashkëpunuar me Grupin Objective ,Gentian Ajrulin,Shkumbin Ismailin,  me një stdudio filmi që kishin nevojë për tekste këngësh etj

“Tetova Sot”: Çfarë dallimi ka nga një poezi dhe një tekst kënge, a nuk janë e njëjta gjë? Kur  mund të presim një libër me tekstet e kënduara dhe të pakënduara?

Lirim Alija: Thënë letrarisht teksti i këngës nuk futet në asnjë gjini letrare, mirëpo nuk do të thotë se është jashtë kësaj “familjeje”.Nëse më lejohet, do të kisha thënë kështu: teksti i këngës është një gjysmë bukuri, i cili është në pritje të një gjysmë bukurie tjetër për t`u bërë një bukuri e tërësishme..Jo çdo poezi mund të bëhet këngë.Sa i përket librit, e kam fjalën me tekste këngësh, jam duke e përgatitur dhe së shpejti do ta shoh dritën e botimit.

“Tetova Sot”: Më parë tekstshkruesi e shkruante tekstin dhe ia jepte këngëtarit dhe bëhej aranzhimi muzikor dhe këndohej,kurse tani tekstshkruesi duhet ta shkruaj tekstin që t`i përshtatet demos muzikore që ka bërë aranzhuesi i muzikës.Atëherë apo tani është më mirë për ty si tekstshkrues?

Lirim Alija: Kuptohet, atëherë për mua ka qenë më lehtë, mirëpo prapë më shumë preferoj këtë që bëhet viteve të fundt. E them këtë duke u bazuar në faktin se edhe muzika ka ndryshuar.P.sh. këngët e muzikës rok dhe pop kërkojnë më shumë angazhim, për arsye se ka më shumë lëvizje dhe thyerje në tekst dhe në muzikë.

“Tetova Sot”: Tekstet e cilit këngëtar ose grupi të pëlqejnë dhe do kishe pasur dëshirë të ishe autori i tyre?

Lirim Alija: Pyetje e bukur! Me këtë mu kujtua G.G. Markez, që pasi e kishte lexuar romanin  "Shtëpia e bukurosheve të fjetura" të Kavabatos, thotë se do të doja të isha autori i këtij romani. Muzika më ka tërhequr gjithmonë. Më kanë pëlqyer pothuajse të gjitha grupet që merreshin me këtë muzikë, 20 e ca vjet më parë. Mirëpo për mua këngët e Minatorit janë të pazëvendësueshme. Ata kanë dëshmuar se dashuria dhe patriotizmi nuk shprehen vetëm me çifteli por edhe me telat e kitarës. . Me ëndje do kisha dashur të jem unë autori i atyre teksteve.

“Tetova Sot”: Me cilët këngëtarë ose grupe do bashkëpunoje më me kënaqësi?

Lirim Alija: Me çdonjërin që ka ndërgjegje artistike jam i gatshëm të bashkëpunoj.Ndërsa kështu si e shoh dhe si e ndjej,për nga natyra ime, më shumë do kisha dashur t`i shkruaj Alban Skënderajt, Pirro Çakos, Elita Reçit etj.I gëzohem faktit që jam duke bashkëpunuar me grupin Objective,Shkumbin Ismailin,Gentin dhe disa këngëtarë të rinj nga Tetova.

P.S.

Intervistës i shtohet edhe kopertina e albumit të parë dhe kjo bëhet falë një fansi të jashtzakonshëm të këtij grupi, Ilir Shabani nga Gjilani, i cili ruan me fanatizëm çdo gjë që ka të bëj me këtë grup.

Kopertina është dëshmi e rrallë dhe plotëson intervistën me tekstshkruesin e parë të këngëve të Elitës 5, Lirim Alija!

(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora