E premte, 21.02.2020, 01:14 PM (GMT)

Personalitete

Halit Elshani: Vdekja në atdhe si me le

E diele, 02.12.2012, 04:58 PM


VDEKJA  NË ATDHE ËSHTË SI ME LE, KUNDREJT  ASAJ  NË DHE TË HUAJ !

Nga Halit Xhemë Elshani

Muaj Nëntori, Nënëtori i Dytë, për ne Shqiptarët është muaj i lavdieshëm,i ngjarjeve historike,lindjës së Shtetit,lindjës së komandantit legjendar Adem Jashari,muaj i 100 vjetorit të Pavarësis se Shqiperis,muaj i sakrificës dhe i lavdis.Muaj i shumë lapîdareve.Në këtë përvjetor u ekspozuën në Tiranë  Perkrenarja dhe shpata e Skender Beut,pas më shumë se 500 vjet.Kjo e vërtët është e pa presedan në analet e historis së njerzimit!Pra,edhe pervjetorët e lindjës edhe ato të vdekjës kanë një domethënje atdhetare e kombetrare qe nuk duhët harrue.Duke sublimue këto ngjarje ,ne shokëve ,veprimtarëve dhe jo vëtëm ne na takon qe të shkruajmë ti përkujtojmë ata qe nuk janë më në mesin tonë dhe mos të harrojmë :

Me 29 ne Nentor në Qytetin e Bryzhit  të Belgjikës  nga nje smundje e rendë vdiq intelektuali  dhe veprimtari i shquar i ditëve të para të çeshtjes kombetare prof.Ali Talush Rexha lindi në fshatin Rranez ë(Ish Cerca) më 20 shkurt 1943,në një familje të shquar për ka tradita patriotike,në familjën e madhe .Kontributi i tyre para 100 vjetve ishte se Adem Sejdi Rexhaj nga Cerrca e Istogut ishte pjesëmarrës në Shpalljën e Pavaresis,përkatesisht në mesin e 400 Kosovareve pjesmarres në ngritjen e Flamurit ne Vlorë ne vitin 1912,bashkë më krye komandantin gjeneralin Isa Boletinini.Dje u perurue Lapidari i komandantit të tij qe bashk me të kishin marrshue në Vlorë.Adem Sejdi Rexhaj u burgos nga Komunistet serbosllave ne aksion famekeq te armeve  më 1956 aksion ky i Tito-os të udhëhequr përsonalisht nga Rankoviq për gjoja marrjen e armeve –çarmatosjën e shqiptarëve.I ndjekur dhe i përndjekur ai u burgos dhe pas burgut vdiç ne vitin 1964.Historianet duhet te mirret me kete figure te ndritur te qeshtjes komtare, ku për 12 vjete luftojë kundër Perandorisë turke dhe barbarise serbe.Gjtihashtu edhe  plakut –pleqnarit Ramë Tahiri,antar i « Islihatit » i gjyqit te popullit, ku pajtuën shum familje të hasmuara rrugën e të cilëve e ndoqi prof.Anton Çeta. Prof  Ali  ishte pjesemarres i levizjes se pajtimve te gjaqeve , ku bashke me aktiviste tjere ne krye me Anton çeten kishin pajtuar mbi 1200 gjagje ne Kosove.Ishte nje nder inciatoret e pare ne vitet 90 bashke me prof Agim Hysenin,Zenel Zeka,Halit Xheme Elshanin  dhe aktiste te tjere qe paten themeluar sindikaten e pavarur te arsimit te Kosoves ,ku deri ne ate kohe ishte sindkate qe udhhiqej nga komunistet Jugosllave.Shkollimin fillor  e kreu në Burim ndersa at të mesem në Pejë,studimët univerzitar në Prishtinë.Pikrisht në bankat e shkollës se mesme ,Alia ndjeu barrën e rendë të shtypjes  dhe diskriminimit  nacional qe u behej shqiptarëve  nga ana  e rexhimit shofenist serb në të gjitha porët e jetës.Duke mos u pajtue më këtë gjendje edhe pse ende i ri  ai do e ngreh zerin e protestës duke mos u pajtue me gjendjën egzistuese .Këtu edhe filloj karvali i vujtjeve dhe ndjekjeve  nga UDB-eja dhe bashkëpuntorëve të tyre shqipfolës.Me gjith at ai gjatë luftës heroike të UÇK-ës,pas mobilizimit në Prishtinë në kodrën ku e kishta tashlma shtepiunë ai u detyrue qe ta lëshoj Prishtinën dhe menzi doli në Gostivar të Maqedonisë.Pas një kohë me kerkesën e djemve të tij ai me vaj në buzë emigroj për në Bryzh të Belgjikës.Me kujtohët si sot kur e kam përcjellë në Habib Turs të Gostivarit dhe si sot me rrinë parasyesh fytyra dhe gjendja e tij emocionale. Qe do e percillnin deri në fund të jetës se tij.Edhe si student,vetdija e tij kombetare do të evolojë  dhe më shumë në kontaktët më rinin revolucionare të kohës  si :Metush Krasniqi më të cilin edhe bashkveproj sa ishin te punësuar në Shkollën Teknike në Prishtinë,Jusuf Gervallën të cilin e përcoll deri në satcion kur edhe iku për mos u kthye më i gjallë,aty ne mahall ku banonte me Ajet Dulin,i burgosuri shumë vjeçar për çeshtje ideologjike,Idriz Dakën i cili për shkaqe të çeshtjes kombetare u izolue dhe u burgos e u perndjek gjerë sa e leshoj atdheun për të cilin kishin berë aq shumë,vetëm e vetëm për ti shpetuar më të keqës.Idrizi i cili kishte ngrit antenen me shtylla druri ku kjo grup frekuentonte të ai për ta ndjek tv Kuksin dhe Tiranën  e cila na mbante gjallë aso kohe.Aktivitetin e Idriz Dakës për rregullimin dhe marvajtjën e zgjedhjeve të par të LDK-es,zgjedhjeve lokale dhe Parlamentare të Republikës se Kosovës e cila u mbajt në një nga mjedisët e shtepis  sime në rrugën Xhavit Ahmeti,nr.6. në Prishtinë.

Prof. Ali  Rexhaj si i ri ishte inspiruar, nga rrefimet e Mixhes Adem Sejdi Rexhes se si Shqiperia një kohë duhët të bashkohët.Gjithnjë ky grup dhe të gjitha grupët studentore punonin në zgjimin dhe senbilizimin e popullit shqiptar për çlirimin e tij dhe për bashkim kombetar .Rrezultat i ketij mobilizimi dhe pa knaqesie ishte pa dyeshi m organizimi i Demostratav të vitit 1968  te studentve qe kishin berë jehonë të madhe.Kishin fillue tashtuqujturat mbledhje të aktiveve edhe në Burim.Ndonse nder intelektualët e pakt në Burim qe i kundershtonte dhe kerkonte Republikën e Kosovës ishte i ndjeri prof.Ali Rexha.Kështu filluen ndjekjet,bastisjet ,marrja në tashtuqujturat biseda informative nga inspektorët e UDB-ës,të gjith intelektualët qe mendonin ndryeshe nga kasta politike e Kosovës,u përjashtuën nga proçesi mësimor si përsona të rrezikshem në mesin e të cileve ishte edhe prof .Rexha.Pas përjashtimit më ndihmën e disa shokëve të idealit u vendos në Prishtinë.Prishtina ishte qender dhe nuk ishte si në provinca siq ishte Istogu,i ndikuar nga serbomdhejnet dhe vazalët e tyre shqipfolës.Gjatë viti 1981 do merrte pjesë aktive në Demostratat e studentve dhe shkollave ku kishte përkrahje siq ishte shkolla Asim Vokshi ku punonte Aliu.Se bashku edhe më shokët tjer do merrte detyra edhe për shperndarjën e gazetave të ndaluar për kohën,siq ishin :Bashkimi,Lajmtari i Lirisë,Zeri i Kosovës,etj. Të cilat u benë platformë e politikë se ardhshme të Kosovës.

Prof  Ali Rexhaj  ka qene  antare  dhe  themeluesit  i UNIKOMBIT  bashkë më mr.Halil Alidemen,prof. Ukshin Hoti etj .Aliu ne rrethin e ngushte te shokve te ilegales ka qene me Xhaver Shatrin  Muhamet  Shatrin.Prof  Aliu i kishte marre disa libra nga Xhafer  Shatri ne kohe nga Shqiperia ,UDBE-ja i bie në gjurmë  e rrethon shtepinë e Aliut,motra e Aliut Kadirja e dinte se çfarë ka në biblotekën e Aliut ,e murr sopaten,dhe nuk donte ti lejonte te futën udbashët mbernda ,pas gjithë asaj rezistence udebashet u futen brenda  i konfiskuan librat qe në at kohë ishin te ndaluar,me pastaj Aliu u burgosë ne Pejë në vitin 1969.Aliu  ishte i pari intelektual ne rrethin e istogut  qe ne nje tribune  te LKJ se ne vitin 68 ,ndonse i paftur  i tha troq Komunsitve vazal si Bajram Vuthi,sekretar i LKJ dhe serbo-  komunistve  se Kosova duhet të mevetsohët.Në ate tribune ka qenë edhe Ali Rruste Rugova xhaxhaj i Ibrahim Rugoves .Ne vitet 97 kure ishte ne vizitë ne Belgjikë të djemet e tije,Aliu për mes djalit te tije Bekimit ishte njoftuar për  fillimin e luftes  i cili ishte antar  në keshillin Qendrore   të FONDIT VENDILIDJA THERRET  për Belgjikë  . Aliu u informua nepermes  gazetësq  « ZERI I KOSOVES »  qe Bekimi e kishte si referncë për organizimin ,luftën e UÇK-ës ne Kosove.

Prof.Aliu kishte vizijonin për të ardhmën e sigurt.E kishte mbshtët në UÇK-ën.  Si garancë e fundit pas gjith atyre përpjekjeve shekullore.Gjatë kohës se luftës ndaj tij u tentue të behej edhe një atentat për shka se ishte norganizim dhe ndihmoj Ushtrin e Lavdieshem të Kosovës.Gjatë perndjekjës se shqiptareve edhe ky nga rradhet doli dhe ju bashkangjitë mases qe duelen jasht atdheut dhe u gjetë në Gostivar të Maqedonis.Ardhja e tij siq e ceka ma lart kishte edhe baticat dhe zabticat edhe këtu në Belgjikë.Alia jo vëtëm se nuk arrijti ti marr letrat por pati përipeti edhe gjatë smurjes dhe kohës se gjatë sa kishte nejt ne koma në spital.Ai pas një smundje të rëndë vdiq më 29 Nëntor 2002 vdsiq në Bryzh të Mbreterise se Belgjikes.(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT