E shtune, 27.02.2021, 07:37 AM (GMT)

Kulturë

Demir Krasniqi: Dekoratat e Gjilanit

E diele, 19.08.2012, 10:02 AM


Demir KRASNIQI:

DEKORATAT E GJILANIT

Për punën që bëra ndër shumë gjenerata –
Gjilani më nderoi me shumë dekorata !

Për kontributin që dhashë mbi katër dekada –
Gjilani më dekoroi me shumë barrikada !

Për nxënësit  që iu dhashë çdo gjë pedagogjike –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Tepricë teknologjike “!

Për këtë popull që  u dogja si brumi nën saç  –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist rrugaç “!

Për këtë popull që  punova tërë jetën  nën  dhunë   –
Gjilani më dekoroi me titullin:“Artist i pa punë ”!

Për këtë popull që  i këndova gjithmonë nën presion  –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist  pa  pension “!

Për këtë popull që punova me  shpirt  e  dëshirë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist nën  mëshirë!”

Për këtë popull që i këndova trimat legjendarë  –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist lypsar “!

Për këtë popull që i këndova luftëra edhe gjak –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist endacak “!

Për këtë popull që i këndova  faqet e historisë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist i çarshisë “!

Për këtë popull që i këndova heronjtë kombëtarë –
Gjilani më dekoroi me titullin: “Artist mëkatarë “!

Kur një artist populli , kështu dekorohet –
Herët , apo vonë , dikush do t’ turpërohet !(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora