E diele, 14.04.2024, 09:49 PM (GMT+1)

Search by date: 2/12/2024

Sabile Basha: Betimi i Jasharajve para varrit të Tahir e Nebih Mehës

Nebi Meha, ishte djali më i madh i Emin Latës dhe nënës Fazë, 70 vjeçar, nga fshati Prekazi i Ulët, gjë që jetonte vazhdimisht këtu dhe kishte katër fëmijë. Nebihu kishte lind më 1910. Dhe, nuk ishte fare e papritur që edhe djali kishte vazhdua rrugën prej trimi sikurse edhe babai i tij Emin Lata. Në familjen e...

Kalosh Çeliku: Lufta politike për pushtet dhe pasuri familare

Im Atë Emin Çeliku, pranë oxhakut me struken krahëve rrëfente shumë ngjarje historike interesante për atë kohë qorre, kur Zonja Vdekje na ecte hap pas hapi përmbrapa si hije. Nuk e dije se, ku ta ka vënë pritën pas ferre: rrëzë “Çuke”, te xhamia, në Çarshi të Kërçovës. Apo, pas porte…

Don Lush Gjergji: Who Dr. Ibrahim Rugova Was, Is, and Will Be!

About 18 years since his passing and 80 years since his birth, after so many perspectives and analyses, for me, the central question remains who the Historic of President of Kosova, Dr. Ibrahim Rugova, was, is and will be!Answering this question is essential, but that is based on my own personal experience, friendship...

Vladimir Shyti: Shqipëria, një parcelë eksperimentale

Gjatë luftës së dytë botërore deri në çlirimin e vendit, partia komuniste përhapi idetë e Marksit dhe të Engëlsit. Dhe, sipas tyre, siguria e këtyre reformave pa ndonjë formulë ishte tek bashkimi popullit rreth partisë shtet. Këto ide komuniste nuk u përqafuan nga partitë e tjera, ndaj filluan debatet e më pas genocidi deri në shpërbërjen tyre...

Tahir Bezhani: Vuajtja e ka heshtjen e gjatë

Ecin ditët  ngadalëZvarriten ngricave të dimritTë heshtura mes peshës së vetmisëSi akujt strehëve të shtëpisëE  shpirti  psherëtinëAsnjë fjalë nuk klithë gojaNë këtë zbrazësi jeteFrymëmarrja gërhanë lëshon në qetësiGjithandej përplasen dëshiratTë rrjepura therrnajave të trishta...

Albert Zholi: Flet Sefer Pasha: Romani “Shkëlqimi dhe rënia e shokut Zylo” më solli shumë peripeci më pat thënë Dritëro Agolli

Me Seferin sa herë do ulem e pyes për personazhe të veçantë. Nëse e njeh ai patjetër do të ketë kujtime pasi nuk u ndahet ose nuk mëson diçka nga jeta e tyre. Në lëmin e tij të njohjes shumica janë shkrimtarë, poetë, ushtarakë, por edhe patriotë mbarëshqiptarë. Tek Librari “Agolli” biseda nuk kishte mundësi të mos shkonte për gjeniun e letrare shqipe...

Rrushe Behluli – Sadiku: Pengu i dashurisë

Sonte kur s’kam gjumë në syDo më ikë mëndja tek tyJe në ëndërr apo zgjuar?Njësoj kështu duke menduar? Në je vetë nuk e di?Do kesh pranë dikë aty?S’ka gjë se me kënd do jeshZemrën time pranë do e kesh...

Sevdail Hyseni: Gishtat lart

Kërcejnë gishtatRaketë përpjetë,Me një qëllimT’i prekin retë. Çohen se mundenE kanë dëshirë,Për t’i çjerrëMaskat n’fytyrë...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora