E premte, 19.07.2024, 03:11 AM (GMT+1)

Medalje e Artë, Majlinda Kelmendi kampione bote

Xhudistja kosovare Majlinda Kelmendi, fitoi sot medaljen e artë në Grand Slam-in e Parisit në kategorinë -52 kg.Sportistja nga Peja mundi në finale zviceranen Evelyne Tschopp.Në turneun e Francës morën pjesë 84 shtete. Për “Inside the Games” ...

Kadare nderohet me çmimin “Jeronim de Rada”

Shkrimtari i madh shqiptar Ismail Kadare nderohet me çmimin special “Jeronim de Rada” në Panairin e 17-të Librit “Tirana 2014?.Çmimi special iu dorëzua nga ambasadori Italian Massimo Gaiani, përfaqësuesi i vendit i cili siç tha Kadare “ e mbajti De Radën në gjirin e tij”...

40 klerikët që u vranë nga komunizmi

40 portretet që qëndrojnë në bulevardin kryesor  “Dëshmorët e Kombit” padyshim kanë ngjallur kureshjen se cilët janë ata.Mes 39 meshkujve, qëndron në krye protreti i një femre. Ajo është Maria Tuci. Rishtarja, vasha me palmën e martires...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora