E marte, 03.08.2021, 05:16 PM (GMT+1)

Kulturë

Mustafë O. Hoxha: Njerëzit e mirë

E premte, 03.07.2009, 06:57 PM


Mustafë O. Hoxha

Njerëzit e mirë

Kam  shumë mall
të takoj
njerëz të mirë
me shpirt dlirë.

Njerëzit e mirë
më mbushin
shpresë, gëzim
shpirin tim.

Njerëzit e mirë
rreze mëngjesi
hije e madhe
e përjetësie.

Pranë njerëzve
të mirë
edhe fëmijët
ndihen të lirë.

Kur më përfshinë
mërzia
njerëzit e mirë
janë terapia.

Njerëzit e mirë
janë të mirë.
Janë të mirë
se janë të lirë.

Njerëzit e mirë
M’i ka ënda
shpirt të bardhë
kanë mbrenda.

Si janë mbrenda
Janë kur i shikoj
lum kush
t’i takoj.

të gjithë
gëzohemi,
ndihemi të lirë
pranë njerëzve të mirë.    

Vraponi pas
njerëzve të mirë
nese doni
të jeni të lirë.


(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora