E premte, 25.06.2021, 11:46 AM (GMT+1)

Kulturë

Naser Aliu: Epitafe

E premte, 03.07.2009, 07:53 PM


Naser Aliu

Kongresi

Dje
u mblodh
Partia  e Dhunës,
kryesoi:
Dylber Kërbaçi
Morën pjesë:
qindra
shtatore
dhe qindra duartrokitës!

Laboratori

Kjo është harta e Shqipërisë,
e shihni në këtë mur?

Ata soditën të heshtur!

Ky është laboratori më i madh në botë,
laboratori jonë,
aty ka popull,
domethënë minj,
për eksperimentime!
Si të doni!
Dhe, sa të doni!

Jashtë dhe eksperimentoni!
Ata vrapuan!

Ndaluni!
Ata u ndalën!

Ndërtoni njeriun e ri:
komunistin

Ata nxituan!
Dhe, shfytyruan
me përkushtim!
Sa nuk njihnin njëri tjetrin!

Politikani

Politikani donë atdheun
Dhe për dashurinë e shpenzuar,
paguhet!

Politikani vjedh atdheun
Dhe, për frikën gjatë vjedhjes,
paguhet!

Ai shpërblehet edhe kur jep
Edhe kur merr!
Matrapazi!

Zot

Hej, Zot,
përshëndetje nga Çamëria
Nëse nuk e gjen në hartë
Është aty, ku e la Ti
por e ka zaptuar Greqia!!!!

Milosheviçi

Kosova është
E jona
Tha ai
Shkatërrojeni
deri në asgjësim!
Dhe,
E bënë shkrumb e hi
Kosovën
e tyre!

Lufta

Në komunizëm kishte luftë të klasave
Në religjion luftë të gjinive
Në monarki luftë të shtresave
Në demokraci luftë të karaktereve!


(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora