E premte, 18.06.2021, 04:26 AM (GMT+1)

Mendime

Sokol Demaku: Me autobus udhëtim komod për në Kosovë

E shtune, 20.06.2009, 10:39 AM


ME AUTOBUS UDHËTIM KOMOD PËR NË KOSOVË

Nga Sokol DEMAKU

Shumë bashkëkombas tanë këtë vit kanë vendosur që udhëtimin për në Kosovë ta bejnë me autobus e shkak është cmimi shumë i lart i biletave të aeroplanit për në Prishtinë nga Suedia e kjo është ndoshta një nga arësyet pse shumë bashkekomabs vendosin që të udhëtojnë me autobus.
Kompania BD BUSSRESOR AB nga qyteti Jönköping i Suedise pronar i së cilës është bashkëvendasi ynë nga Qabra e Mitrovicës Izet Deliu së bashku me të bitin Beshir Deliun, organizon udhetyime komode për në vendlindje ku me sherimet dhe punën që këta bejnë janë të kenaqur bashkekombasit tone por edhe vetë pronarët e autobusve. Edhe cmimet e biletave kthyese janë të arsyeshme duke marrë parasyshë shtrenjtimet e kohëve të fundit.
Por cmimi prej 2300 kr per person vajtje ardhje është një cmim i arsyeshëm ku edhe mu për ketë shumë bashkëkombas tanë vendosin të udhetojnë me autobus. Por është edhe
dicka tjetër që është me rëndësi këtu se kjo kompani deri me tani nuk ka pasur asnjëhere problem gjatë udhetimit për në vendlindje e kjo i shtynë njerezit që të udhetojne me ta.
Beshir Deliu I cili cdo herë udhëton së bashku me autobusët e tij për në vendlindje thotë se ai vetë është shumë i kënaqur dhe i lumtur pse mund tu sherbejë bashkëkombasëve të tij dhe se ata ndihën të kënaqur me sherbimet që Beshir dhe përsoneli I tij u bënë bashkëkombasëve gjatë udhetimit për në vendlindje. Ne kemi stratuar në vitin 2001 me këtë kompani me iniciativën e tim ati I cili ka porfesion vozitijen ku edh në Kosovë ka punuar si shofer autobusi në të famshmin Kosovtrans të Mitrovicës në ate kohë. Pea idea ka qene e tij e ne tani duhet t mbajme dhe realizojmë ate. Ju thashë se eune jam shumë I kënaqur me punën që bëjë. Ne gjatë sezonit të veres I angazhojmë dy autobusët tanë në linjen Suedi Kosovë në menyrë që tu dalim në ndihmë bashkëkomabsve tanë, por gjatë sezonit tjetër ne me kompanin tone jemki tër angazhuar në turizëm në Suedi ku bejmë bartjen e turistëve në sezonin e dimrit në vendet turistike  suedeze ku xhvillohet turizmi dimror siodmos skijimi. Edhe me kete lloj veprimtarie deir me tani ne jemi shume të kenaqur dhe besoj se ia kemi arritur qellimit me punën tone. Momentalisht kemi dy autobus e shpresojme se ne te ardhmen do e shtojmë numrin e tyre. Ne me ted y autobuset tani jemi angazhuar për ne Kosovë ku cdo të shtunë kemi nisje nga Suedia konkretisht nga qyteti kui ne jeotjme Jönköping e rrugës per ne vendlindje marrim  pasqgjeret ne qytet të ndrsyhme të cilët kanë berë rzervimin e biletave.
Ne udhetojmë thotë Beshir nëpër teritorin e Serbisë por fatmirësisht deri me sot nuk kemi pasur problem as ne as udhetarët tonë që udhetojnë me ne.
Edhe udhetaret qe ne takuam shprehen fjalë miradie për këtë Kompani e cila edhe u del në ndihmë bashkëkombasve tanë me sherbiet e tyre. Shumë prej tyre ka qe pese apo gjashtë vite që vazhdimisht udhetojnë me këtë Kompani.


(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora