E shtune, 19.06.2021, 03:54 PM (GMT+1)

Mendime

L. Drinasi: Duart larg nga Drenica

E shtune, 20.06.2009, 09:16 AM


Duart larg nga Drenica

Nga L. Drinasi

Ky reagim ka te bej lidhur me atë se c'ndodhi me Jeta Xharren ditë me par ne Drenicë për shkak te mos realizimit te emisionit te saj dhe ter asaj rrëmuje qe u krijua dhe u tha nga ajo.

Duhet ta themi haptas  se çdo qytetar Shqiptar është i prekur rend ,jo nga realizimi i atij pis emisioni por nga  ato qe u than dhe u vepruan nga Jeta Xharra .Me këto veprime nuk injorohet  vetëm një njeri (individ) por një regjion i ter  Drenica por edhe çdo Shqiptar qe ende ne arterie i rrjedh gjak Shqiptari.

Po kush është Jeta Xharra dhe kush është Drenica ?     

Jeta Xharra ka vite (sidomos pas luftës ) qe udhëheq disa emisione ne Kosovë. Ajo beri jehon ne karrierën e saj pikërisht jo nga aftësia e saj si „ gazetare hulumtuese“ por nga pa turpësia e saj. Është e dyshimet puna e saj ne te ashtu quajturën Rrjeti Ballkanik për gazetari hulumtuese (BIRN), një rrjet tejet i dyshimet dhe anti Shqiptar. Nëse dikush atëherë pyet se sa është Shqiptare Gordana Igriq drejtoresh e këtij rrjeti nga Beogradi ,atëherë lehtë mund te gjendet përgjigjja se kush dhe për kënd punon Jeta Xharra. Mbi te gjitha paturpësia e saj u pa disa herë ne gjitha emisionet ku ajo jo vetëm qe s’kishte turp -siç thotë populli “ ujë ne sy“ as nga njerëzit eminent qe edhe nëse janë  sot udhëheqës politik , ata megjithatë kanë ber diç për Kosovën. Këtu përfshihen Profesor dhe intelektual te lart te jetës qe kanë ber shumë për çështjen Shqiptare, siç ishte rasti me Kryetarin e Komunës se Prizrenit  profesorin e nderuar  Ramadan Muja. Po a s’ishte turp mbi turp si ju drejtua Jeta Xharra atij  me pyetjen …çka ke lyp ti te grat e Krushes se Madhe. Edhe pse me  dhjetëra herë profesori i nderuar Ramadan Muja  i tha,  si s´te vjen turp,nuk po bisedon me një njeri te rrugëve ,por me kot. Këto as qe u përfillen nga Jeta Xharra sepse ajo do te jetë mbi  etiken, mbi emisionin, mbi turpësinë e saj.

Me kot ,nga se ajo nuk e bën ketë ,as për Komb, as për parti, por thjeshte ta ngrit karrierën e turpshme te saj dhe ka qellim tendencioz ,te dyshimte dhe tejet te errte ndaj Kombit sepse paguhet nga Gordana Igriq ,dhe me etiketimin ,qofte te politikes Kosovare, qoft te arriturave te deritanishme ajo përpjekjet te arrij qëllimin e saj ,qe s,është gjë tjetër pos neglizhim i kulturës dhe përpjekjes se këtij populli për Liri.

Por turpi s´bën varr thotë populli ,apo thënë me mirë -“fytyra s´shkon veç me këmbë përpjete kanë than këtyre herë”.

Kjo “gazetare” ketë lojë e luajti ne ter Kosovën ,si ne emisionet e saj neper Komuna , si ne atë ma skandalozin ,ne debatin publik për UQK qe sipas Karla Del Ponte ,paskan ber krime ne transplantimin e Organeve . Dhe Jeta Xharra shkon aq larg, jo ta zbuloi te vërteten rreth këtij krimi dhe ti thotë Opinionit – kjo është rren e kulluar nga burimet Serbe. Por ajo shkon aq larg ti ve ne kurth vet debutuesit dhe vet UQK ën .Ky veprim edhe s’ka se si te quhet ndryshe – pos shantazh pro Serb dhe shërbim ne politiken  Serbe.

Kësi veprimi ajo tenton te bej edhe ketë herë , por  jo, jo ne Drenicën kreshnike ,jo  nga se aty burrat nuk pështyhen nga gratë. Dhe gratë e tilla te pa turpshme s´kanë vend ne Drenicë. Tre psikopat mund ti gjesh ne çdo fshat ne çdo regjion te Kosovës ,dhe këta i gjeti Jeta Xharra ne Drenicë dhe ata nuk mund te përfaqësojnë Drenicën ,nga se janë  plehu i Drenicës.

Ç´ka  deshi  kjo gazetare ne Drenicë? Ta shantazhoi, ta neper këmbë, te luaj me Drenicën , ta minimizoi dhe prekë ne kulturë dhe nderë,sepse sipas saj kultura është vetëm ne Prishtinë, dhe rajonet si ai i Drenicës për Jeta Xharren janë një hiq ,Dhe ter ketë për shkak te një karriere te saj, te llahtarshme dhe te turpshme,dhe një qëllimi tendencioz dhe te errtë.

Jo është mashtruar keq ,Drenicën s’mund e neper këmbi as Turku, as Shkau, Drenicën e vranë por ajo s’mbet pa fytyrë. Dhe Jeta Xharra s’ka fytyrë për Drenicë, ajo edhe pse shkoi ç´veshur Drenica diti ta vesh. Ajo ishte dashtë ta dijë se ne Drenicë kanë lanë eshtrat krajl e mbret, dhe shumë qorr Jovana tjerë dhe atë se përkulen,dhe aq me pak ta neperkemb tani një femër e pa fytyrë. E  pa fytyrë jo nga se atë e humbi, por nga  se ajo  spat fytyrë kurrë ,dhe për shkak mu te kësaj pafytyrësie arriti te bej famë.

Ajo arriti ti neper këmbë shumë njerëz ne shumë rajone te Kosovës , ajo ne bisedën me Kryetarin e  Prizrenit nuk preku vetëm moralin e tij por  te qindra grave te Krushes se madhe te cilat humben me te dashurit e tyre. Ajo edhe për se vdekuri luajti me nderin e atyre dëshmorëve ,tani duke ua neperkemb edhe dinjitetin familjar. Dhe krejt ketë e bën ,vetëm për një famë, për  një karrierë apo ndonjë qellim edhe ma te errte.

Se sa ka kontribuar Jeta Xharra  për qeshtjen Kombëtare tani po del ne shesh. Ajo tani bën çmos te ankohet ne te gjitha instancat gazetareske dhe  tjera Organizata për te drejta te njeriut , vetëm te krijoj edhe me famë. Dhe atë mu ne momentin kur Kosovës me çdo kusht i duhet liria e fjalës dhe botimit, kur Kosovës me doemos i duhet imazhi për lirin e lëvizjes ,para te cilit kurs e ka ven Evropa. Asaj as qe i bën ,apo thëne ma shkurt ,as qe i han Palla ,se dëmton procesin ne Kosovë, dhe prek ne ardhmërinë ton Kombëtare.

Dihet se ne kohen Okupuese Millosheviqjane u falen gjaqe, edhe atëherë pat pa drejtësi , përjashtime ,dhe ngatërresa te llojeve te ndryshme ,edhe mes njerëzve me peshë ne Kombin ton, por për hir qe mos te dërgohet ujë ne mulli te huaj –ne atë rast te shkaut …siç thotë populli , çdo gjë u heshte, ose u pajtua vetëm për atë hir. Dua te them se edhe po te ishte ashtu për hir të e kësaj ajo duhej te heshte.

Por jo ,e pa cip thuhet ne një rajon te Shqipërisë. E te mos flasim për ter atë gjak te derdhur ne Drenicë dhe mbar Kosovën, ter atë mund dhe ata lot , për ketë ajo as qe qan kokën. Ata ranë dëshmor ,qe kjo tani te shkruan dhe te tregoi pa trupësin e saj. Tani e kam te kjartë se si nga tipat e këtyre gazetareve gjatë luftës  u raportonte nga kafenetë e Prishtinës. Ne rajonin e Drenicës po del tym..po po kështu thuhej  nga Prishtina kur ne Drenicë luftohej liri a vdekje. Po mbrohet ,pragu i shtëpisë, grupe terroristesh e herë herë edhe grupe te Shkaut (do ta quanin ushtrinë e lavdishme ton) .Kjo vetëm e vetëm qe ta minimizojnë luftën ,ne atë rast ne Drenicë, luftën qe Drenica dhe Kosova bënte për  Liri Kombëtare. Mund te them se mu kjo është ne mesin e atyre qe edhe Studenteve Drenicas jua mbyllem dyert, as banës te mos ju japim. Nga se do te Pësonin. Je i Drenicës do te pyesnin , jo ,jo nuk guxoim , do te kem pasoja. Jo sepse kafenetë punonin gjithë natën ,e Drenica digjej ne Flak.

Paskan dashtë ta Vrasin !!! kënd ? Po harruaka ajo e paturpshme se ne Drenicë nuk vriten Gratë, Ka harruar ajo se aty ende është gjallë ajo qe ne e quajmë Gjak, Etni,dhe Moral Kombëtar.

Po a s’ka me turp te thuash atë , kur te gjithë ne e dimë se s’ka Shqiptar qe se vizitoi pas lufte Prekazin dhe Drenicën- djepin e Rezistencës sonë Kombëtare,dhe as kujt s’ju deshtë përcjellje Policore,dhe kjo tani ju dashtë apo e montoi mirë Jeta Xharra.

Ka harruar ajo se Buka e Drenicës vret ma shumë se një pushkë ,dhe me shumë se një emision i turpshëm i saj.

Po nejse siç thotë populli , si ti prishë te prinë, apo nëse i hupë nga bishti  ja pafsh hajrin, apo i pafytyri (ra ) s’ka dert për fytyrë, i paturpshmi  s’ka dert për turp, apo  te them edhe një : ajo  e dinte  se ç´far do te shisteve Drenicë,  por Drenica e dinte mirë se  ç´far do te blenëte, dhe foret e paneleve te turpshme nga ajo  nuk shiten ne Drenicë. Një Pelë te coftë ndoshta e shet ne Drenicë nga se ju duhet mish për qen, por një pelë e gemtë s’ju duhet as për mish, as për kerr.

Ndoshta Zonja Jeta Xharra mund te provosh ne Evropë nga se  Evropa ti blen marifetlleqet tua, nga se s’ka gjë ma lehtë se ta gënjesh atë qe ka dëshirë te gënjehet. Ne Evropë shitet edhe pafytyrësia, edhe dyfytyrësia,edhe paturpësia,edhe tradhtia,edhe pispillosja edhe homosex gjinia, edhe magjupsia, edhe lakmia, edhe me shtazë- sexologjia, edhe lakuriqësia, edhe fëlliqësia,edhe  gemsia edhe narkomania,edhe pa besia,edhe defektologjia,psikopatologjia  edhe Hipokomania.

KOSOVE

Drenicë
Një pende
Dy pushke
Një për Popull
Një për Zot.

Gjashtë Lisat-Likoshan
Izbic plot Lot
Prekaz ,një emër
Kull e Jasharajve
Bacë Ademi
Kosovë ngrihu sot.

Reqak,Meje,Therandë
Therje, kryqa, fshamë
Lirin se ndalni dot
Drenicë ,gjak
Këtu atdheu ka zot.

Kosovë me një litar ne fyt
Evropë ti se mban dot
Liria  theu gjithë kufijtë
Drenicë..
Këtu atdheu ka Zot
Një shkarpë dy krenare
Mbi lirin qe gëzojmë sot.

Ne Drenicë është shkruar dhe do te shkruhet Historia !!!


(Vota: 14 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora