E shtune, 19.06.2021, 05:08 PM (GMT+1)

Mendime

Xhevat Rexhaj: Dy fenomene në fushatën parazgjedhore në atdheun tonë - Shqipëri

E premte, 19.06.2009, 09:51 PM


DY FENOMENE INTERESANTE NË FUSHATEN PARAZGJEDHORE NË ATDHEUN TONË- SHQIPËRI

Nga Xhevat Rexhaj

Ne shqiptarët në përgjithësi kemi patur mungesë realiteti. Thënë të drejtën disi më duket se kemi jetuar disa decenie me andrra të ndryshme. Zakonishtë ne ishim të tillë që vetes i bënim qejf shpesh duke deklaruar dhe duke u fryrë se ishim populli më besnik, më trim, më i fortë dhe më i dashuri njëri me tjetrin. Në disa raste dhe situata kjo ndoshta edhe na ka mbajtur të fortë dhe të frymëzuar për të arritur disa objektiva tonat, por ama në shumë raste tjera na ka dëmtuar se nuk kemi patur kurrë guxim që të debatonim apo edhe të diskutonim për të metat tona.

Nëse ato kanë qenë kohra tjera tani mendoi se jemi në një situatë shumë më të mirë ku ne kemi të gjitha predispozicionet që të jemi edhe vetkritik për ato që na duken të dëmshme dhe të panevojshme për ti vazhduar tutje në jeten tonë kur tani më jetojmë në një kohë kur fjalët nuk janë më me besë por çmohet puna , angazhimi dhe vetë realiteti i sotëm. Sot, ne shqiptarët jemi duke përjetuar një rilindje të vërtet kombëtare, një zhvillim të hovshëm në të gjitha fushat jetësore, sot ne shqiptarët jemi pjesë thuaja e barabartë e Evropës, ne sot jemi pjesmarrës kudo ku flitet dhe vendoset për qështje të ndryshme rajonale dhe nderkombëtare, pra thjeshtë jemi në tryezen e madhe ku nuk ishim kurr përpara. Për meritat se kush na solli në këtë situatë nuk do ndalenm shumë por do i them haptas; Presidenti Ibrahim Rugova dhe LDK-ja, Sali Berisha dhe PD-ja si dhe UCK-ja. Ishin këto 3 bashkime shqiptare që sot popullin shqiptarë e bëjnë të dukshëm të prekshëm dhe të predisponuar për një ardhmëri shumë të bëgat në të ardhmen, kuptohet e tërë kjo ka edhe ndërskamcat nga vendet fqinje dhe disa vende europiane të cilat janë më së të frustruara me erritjet e shpejta shqiptare në të gjitha poret e jetës, shkurtë populli shqiptarë po jeton mirë.

Në tërë këtë kolorit tonin kemi ende disa parti dhe njer¨z partiak që ndoshta pa vetëdije i sjellin dëm kombit.

Këtyre ditëve jemi dëshmitarë të fushatës zgjedhore në shtetin tonë – Atdhe- Shqipëri. Interesimi i madh i shqiptarëve po duket dita ditës, por një interesim i madh është edhe në mbarë kombin shqiptarë, kah do shkoi Shqipëria pas 28 qershorit? A doshkoi shpejtë në Evropë a do kthehet vetëm pakëz kah ideologjia e sakatosur 50 vjeqare, por tani me disa ndryshime kozmetike’. Këto janë pyetje që duhet të preokupojnë çdo shqiptarë jo vetëm ata që do të votojnë por edhe ata në tërë rruzullin tokësor. Thjeshtë; a do të vathdoi Shqipëria rrugën e nisur me dhimbje kah ardhmëria që doli në horizontë pas votimeve të vitit 2005 kur fitoi elita kombëtare shqiptare? Mbetet të shihet edhe pak ditë.

Në këtë fushatë une kam vërejtur ndër të tjera dy fenomene interesante, njërin të paparë ndonjëhere në gjirin e kombit shqiptarë dhe tjetrin të pritur por jo kështu të zdeshur siç thotë populli “ cullak”.

Fenomeni i parë.

Zonja shqiptare
Zonja shqiptare
Një femër shqiptare, një Zonjë shqiptare, një patriote të vërtet shqiptare; gruaja, nëna dhe intelektualja shqiptare Jozefina Topalli. Kjo Zonjë po i jap një pamje madhështore fushatës, kjo zonjë po tubon me mijra gra shqiptare kjo zonjë po e dërgon një fotografi në mbarë rruzullin tokësor për femrën shqiptare, kjo po i gjunjëzon edhe dashakeqësit më të mëdhenjë që kanë thurur ligësi të ndryshme për poziten e femrës shqiptare në familje dhe në shoqëri, Zonja Topalli dhe gratë e tërë Shqip¨erisë po i tregojnë botës se janë Zonja të vërteta dhe pasardhëse të Mbretëreshës ilire >Teutës kur popujtë e botës torturonin  gjinin femërore. J. Topalli për herë të parë në historinë tonë të puralizmit dhe në historinë e Europës materializoi gruan si një gjini e barabartë me mëshkuj, po ua hap dyertë për të ardhmën e ndritur dhe po ndihmon shtetin kur dihet se gruaja ka një rol të pazëvendsueshëm në shoqëri, me këtë po tregohet se nuk kemi asgjë të përbashkët me religjionin dhe ndrydhjen e gjinisë femrore në geto, jo se femra shqiptare sot është në Zonjë e rënd që dinë çka donë dhe dinë mirë të drejtohet nga ardhmëria ku familja duhet të jetë e mbrojtur dhe e shenjtë. Zonja e Madhe shqiptare Jozefina Topalli po tregon se është Zonjë e vërtet shqiptare, Zoti e ruajtë gjithherë se kombi e vlerëson mirë.


Fenomeni i dytë.

Duke përcjell edhe fushatën e PS-së shqiptari i vërtet duhet të nevrikoset dhe të hidhërohet. Kjo parti fatkeqësishtë me flamuj me grushta të fortë tregon se nuk e ka ndermend të reformohet, kjo parti ende ka në trurin e vetë të kaluarën dhe të mbrapshten ideologjike me shantazhe dhe me kërcënime për të përseritur të 1997, marrin e kombit kur fatkeqësishtë u vranë shqiptarët në mes veti gati sa vrau shkau shqiptarë në Kosovë. Kreu i kësaj partie tha sot se nuk do të ketë Shqipëri nëse nuk fiton PS-ja, a duhet koment këtu? Jo.

Në mitingjet partiake të PS-së shifen vetëm flamuj me grushta, dhe nuk mund ta shohësh asnjë flamur amerikan apo europian, athua ka e kan mendjen me na dergu këta PS ista, prap kah lindja se si po shihet jo kah Amerika që na bëri të lumtur në këtë shekull.

Që marria të jetë më e madhe edhe shumë analistë dhe njerëz të pendës nga i tërë kombi hezitojnë të shkruajnë dhe të debatojnë për keto fenomene, po ma merr mendja se shumica e lapsagjinjëve janë ende me idetë e komunizmit nuk duhet me u perzie në punë të mbrendshme të shtetit tjetër, thoshin komunistat atyne heresh? Po vallë ne tani nuk jemi me jugasllavin e as me Kuben, jemi një komb dhe duhet të interesohemi për ardhmërin e përbashkët, se qebesa në fitofshin ata që e kanë grushtin në flamur partiak me të cilin mijra shqipatrëve ua thyen dikur koken, nuk shkruhet mirë për të ardhmen shqiptare, e analistat e shitur le të hezitojnë për ta thenë të drejten, se ne shqiptarët ende shitemi për lekë!

Dhashtë Zoti dhe votuesit shqiptarë e fiton fenomeni i parë, se shpesh frogohem nga një thënje e popullit te na në Dukagjin” na shqiptarët jemi nana e vakisë”( më falni për fjalen turko-arabe).


(Vota: 3 . Mesatare: 3.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora