E hene, 27.05.2024, 07:48 AM (GMT+1)

Kulturë

Mexhid Yvejsi: Lum Shqipnija për këtë burrë

E hene, 23.03.2009, 08:51 PM


Haxhi Hafiz Sabri Koçi (1921-2OO4)
Haxhi Hafiz Sabri Koçi (1921-2OO4)
Mexhid YVEJSI, Gjakovë

LUM SHQIPNIJA PËR KËTË BURRË
(Haxhi Hafiz Sabri Koçi)
(1921-2OO4)

Kush beson kurrë s’dëshprohet
E rrëxojnë-përsëri çohet.

Natë e ditë me shpresë duke pritë
Që mëngjesi të zbardhë me dritë.

Në Shkodër kur Xhamia e Plumbit u çel
Sikur trëndafili nga gonxhja kur del.

Haxhi Hafiz Sabriu fliste kjartë
Për Udhën e Drejtë e të Lartë.

Errësirës s’i lë vend askund
Dritën Islame e përhapi gjithkund.

Si valë deti i shkonte zëri kah qielli
Në Shqipëri po lind Dielli.

Po lindë Dielli i Islamizmit
Po perëndon terri i komunizmit.

Fliste Hafiz Sabriu për Komb e Atdhe
Jemi vëllezër nga cilado Fe.

Kemi një Krijues, All-llahun, Perëndinë,
Kemi një Atdhe-me Kosovën e Çamërinë.

Fjalët e tij- rreze të Kur’anit
Po ndriçojnë çdo anë t’Vatanit.

Kanë me ndriçue për jetë e mot
Sepse është Drita e të Madhit Zot.

Të Madhit Zot i lutem për mëshirë
Për Hafizin-Njeri, Burrë e Dashamirë.

Se goja mjaltë i rrjedhte si gurrë
Lum Shqipnija për këtë burrë.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora