E enjte, 20.06.2024, 09:22 PM (GMT+1)

Kulturë

Nehat Jahiu: Cikel poezish per miken time…!

E hene, 23.03.2009, 07:10 PM


Nehat Jahiu
Nehat Jahiu
PER CDO NATE E MBYS NATEN PA GJUME…!

Floket, mjekrra me jane zbardhur,
zemra...,shpirti ...,nuk me plaken dot,
edhe Zanes per cdo dite ia ze priten...,
Dashuria  dhe poezia nuk me lene te plakem...

Egersisht ,Zana me hane gushen te gjalle...,
Here fluturoj neper male ,e here neper fusha,
me cmend Zana...,me cmend poezia...,me cmend….
me cojne te flas tere naten...,jerm... Cmendem…!

Padashur futem mes gjinjve te Zanes...,
arratisem me nete te tera mes saj...,
 ajo drenushe, e une dre,qafe per qafe,
Fluturojme diku ne LIVADH..,

Per cdo nate e mbys veten pa gjume,
endrrat me shetisin tere naten...,
per cdo dite dobesohem...,lodhem...,
e une sherohem, kur Zana me jep gji...

Sonte po e pres te lind  Hena e re
Do te takohemi diku ne mes te livadhit…,
Zana me tha tere naten do te kenaqemi...,
Do te dashurohemi...!Gjume nuk do te bejme...!

Do te ha tere naten molla prej saj...,
mollet...,faqet...,ballin...gushen...,
do te shkundi deget e kesaj peme...,
bereqeti i saj do te me mbaj gjalle...!

Derisa une  shkruaj kete poezi,
nuk bie ne shtrat...,nuk bej gjume...,
e, ajo ia ka futur thelle gjumit...,
e ,une nuk do behem i qete deri ne varrr...

Une do e pershendes me nga nje puthje....,
per cdo dite...,per cdo mengjes...,
me nje puthje qe do i zgjoj edhe te vdekurit...,
E di se nuk me don!Ama nuk me shan...!Me dashuron…!

E di se shume e don poezine, dhe dashurine...,
le te me don edhe mua sa poezine dhe dashurine...,
Ama edhe pa qumesht mos te me le....,....,
qumshti i saj me mban gjalle!Pa te do te vdes!

Nuk do e harroj kurr endrren e nje nate...,
kur ishte shtrire mbi mua si Zana e Malit...,
duar e fyture nyje mi kishte lidhur me floke…,
tere naten me dhe te pi qumesht....,e lenge molle…

Me kishte cmendur tere naten...,
e kalova naten ne gjume duke be dashuri...,
U kenaqem !U kenaqem qe te dy...!Tere naten…!
ne mengjes e pash se endrra me kish  mashtruar....!

DEREN DHE DRITAREN  MBYLLE...!

Deren mbylle,verja celsin...,
edhe driten shuaje,Mikja ime...!,
e strukur futu e rri nen jorgan...,
dardhat e buta mos ti ha...

Mos te shpetoj nga goja emri im...,
ama ruaj edhe deget e frutave...,
Ah ,sa kam deshire me ti vjel...,
Ah, sa kam deshire te shihemi nje nate...!

Eh,Mike,Mikja ime...!
Gjithe naten na merr malli...,
mua per poezine,ty per dashurine...,
per dashurine derdhim lote…,une e ti…!

E Mikja ime! Lotet qe derdhem...!
do ta shkrijne deboren...,akullin...,
dimrin do e bejne vere me lule...,
dhe do ta shuajne mallin tone...!

Ja,per cdo dite ,Mike na ik koha...,
here me poezi...,dashuri...,lote...,
e nuk e di ne cilin vend do e bejme...,
do e bejme nje nate...,nje nate bashke...!

Eh,Mike!Mbyllma dritaren...,mbyllma...,
me shaj...,digjmi poezite...,letrat...,
une te them:"Te dua", “TE DUA…!
une te them :"TE  DASHUROJ…!

Per ty do te shetis tere naten pa gjume,
tere naten do te pres ne mes te livadhit...,
e ,ti nese don,mbylllma deren  e dritaren...,
qe te mos kem nga te futem ne shpirtin tend...!

MU DJEG SHPIRTI...!

Shpirti mu djeg me letra e shkrime...!
Zjarr! Flake! Askund takime....!
Endrra....!Endrra...!Nete...! Pa gjume...!
Te gjitha mu treten...! Mi barti...,nje lum...!

E pyes vetveten: A jam ne vetmi...!?
e marr pergjigjen: Nje Zane me rri mbi kry...!
Lotet kur me derdhen....,derdhen si shi,
ajo me thote: Mua, me ke prane!Une ti fshi!

A thua!, A thua e din ndokush valle...!?
se shpirti im esht djegur...,eshte kalle,
eshte tretur...,e diku eshte venitur...,
me thone se nuk kam buzeqeshje...,jam i hidhur...!

Me thone se jam dobesuar!Jam shkri!
Une u them :Do te digjem flake...! Do te behem hi...!
Une u them: Mos me shikoni ne fotografi...!
Ishte nje kohe !Kur isha...,isha shume i ri...!

Endrrat i shoh gjithnje pas mesnate,
shetis neper fusha...,male e shpate,
diku larg ne mal,ne nje livadh koti pak gjum,
vjen nje Zane: Me thote: te dua shume...!

Lotet ne sy tani me me ishin thare...,
Zana prane meje kur kishte ardhe...,
ajo me krahe te lehte me kisht marrre...,
u rrokullisem tere naten neper bar...!

KA KOHE...!

Ka kohe qe nuk e kam pare endrren,
moti nuk e kam pare  nuse as henen...,
Zana me tha: Une i thash ,jo...!
Me shpirt te kam dashuruar....!

Shume kohe te kam kerkuar fjalen:"Te dua"
Shume veshtire e kishe per te ma dhuruar...,
syte me jane shterrur shume nete pa gjume...,
ma dhurove kete fjale,te shpertheu si lume...,!

Kur e shoh fotografine tende perpara...,
A e din c,te them?! Te kam llokum me arra...,
te kam llokum me arrra...,me fiq...,e lajthi...,
Ama e pranoj...! Me ke tretur....,!Me ke shkri...!

Une cdohere kur bisedoj me ty...,vetem me ty…
dy engjuj  me rrijne prane meje  me rrijne ne gji, …,
Me thone: Te gjalle te mban! Nuk te le ne vetmi!
Sa  here qe te qashe,Zana yte te jep qumesht per te pi!

NJE PUTHJE....!
 
Nje puthje e ytja qiellin ndez...,
e trupi te mbulohet me djerse...,
kur te shikoj heshtur ne sy...,
sa kisha dashur te vdes me ty...!

Nje perkedhelje...,nje dashuri...,
zemra behet....,shkrum....,e hi...,
kur ti shoh buze...,goje...,e sy...,
sa kisha dashur te vdes me ty...!

Nje dashuri e erresires se nates...,
me endrrat e te bukures Zanes....,
kur te kisha  pire qumesht....,prej ty...,
sa kisha dashur te vdes me ty...!

Keto jane ca vargje te poezive qe mu derdhen sot pas dite...!
Nuk e di nga me erdhi ky frymezim...!Ka kohe qe kam humbur frymezimin per te shkruar poezi...,letra....
E bera per ty!E di se nuk do kishe kohe per te me shkruar nje leter pas leximit te ketyre

vargjeve...!Une do e kisha be per ty!E di se edhe ti do e besh per mua!Nuk kam dyshim!

Pas mesnate,e marte,20 qershor,2008

Guri yt…!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora