E hene, 27.05.2024, 08:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Toni Nokaj: Per ate...!

E hene, 23.03.2009, 06:58 PM


Per ate...!
 
I ka syte e shtjerrur
qe kerkojne ushqim
kur nata e dita;-
kane nje burim
 
kur dielli naten
nxene oqeanet
e hena diten-
preke brixhe e malet;
me plis ne koke
e tjegulla mbi sy,
me mjekerr si sqapi,
e duare krymbani;-
qilaf i keq
me natyre dreq
eshte i keqe
dhe mbetet dreqe...!
 
flete per hyeneshen
pa snje te drejte
nuk e njeh veten.
as nga vjen; as kush eshte
i petkuari-dreq...
dhe prap dreqe...!
 
kush preke ne lashtesi
duhet te jete i urte dhe i menqur
ndersa ai qe gjuane gure ne hyeni-
eshte vete ai...
i mallkuari
meketetari,
"imami"
vete ai...-?!
ashtu si pine edhe hane-
bjene e zgjohet "imame"!
 
23.03.09
Zvicerr
T.Nokaj

 

Zogjet shtegtare
 
O Zot, degjoje cicirimen e ketyre zogjve
qe,-
disa jane te lindur nga shekujt,
disa te posalindur,-
disa te leshur e disa te njome
kerkojen folete e tyre-
kerkojne gjakun e tyre
kerkojne gjuhen e tyre;
kerkojne Gjergjin-
Foridhin, Nolin, Mjeden,
çajupin, Naimin, Fishten e tjere;-
ne vazhdim kerkojne nenen me dy koka,-
qe tua pranoi e tere bota.
 
çdo dite i degjoj keto lloj kengesh
fluskojne neper damaret e gjakut tim
perplasen ne male, ne bjeshke, ne bisha te egra,
dhe prape permblidhen,
prape edhe prape kendojne
trokisin ne dyre dhe kulme...,
dhe kerkojne e kerkojne...
folete e tyre
folete e tyre O Zoti im:::?!
 
Zoti im:-
eshte kjo toka jone?
eshte kjo foleja jone
eshte ky pragu jone
eshte ky vend ku me ka lindur nena
ku me ka lindur edhe baba
ku linda une, ai edhe ky...?
te lutem zot yne-
me afro, me degjo dhe me trego
mos valle kerkojme diq te huaj?...
 
zot yne me tha:
 
shtegtare te vuajtur, te lodhur-
o ju te ndergjegjeshem
o ju skipetare
o ju me te lashtit te ballkanit-
ishit dje
jeni sot
dhe gjithemone do te jetoni ne token tuaj
e paguat shumehere me gjak,...-
LIRI, LIRI-o jak o jak:::!
 
 
T.Nokaj
10.05.2005
Zvicerr(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora