E merkure, 22.05.2024, 12:47 AM (GMT+1)

Mendime

Paul Tedeschini: Si e mendon kosovari Prof. Dr. Muhamet Pirraku?

E diele, 25.01.2009, 04:18 PM


Muhamet Pirraku
Muhamet Pirraku
Na kujtojme se te nesermen e 12 nandorit 1912 gedhime te çliruem nga mentaliteti pese shekullor osman, gjate te cilit mbizotnoi fryma fanatike antieuropiane ne Shqipnine europiane.

Na perseri kujtojme se fill mbas ramjes diktatures komuniste u çliruem edhe nga mentaliteti osman-komunist i Enverit me shoke, gjate te cilit mbizotnonte fryma antieuropiane dhe gjate te cilit e kishin ne dore  injorantat e fanatiket. 

Keto fenomene do te na shoqnojne edhe per mjaft kohe, por me durim dhe me perhapjen e kultures edhe kjo faze do te kaloje.

Shkrimin tim A thue mund ta kalojne kosovart “Provimin” te publikuem para dy vjetesh pikrisht me 25.01.2007 edhe  ne http://tribunashqiptare.albemigrant.com/index.php?action=fullnews&id=46  ne te cilen disa lexues kane ba komentet e tyne.

Po citoj ate qe ka ba Prof. Dr. Muhamet Pirraku :


 

Bashkohem me mendimet teper origjinale te Z. Tedeschini, dhe shume te tjereve te tjere, qe i shohin ngjarjet e perjetuar nga populli im me syrin real.

Me fal o z. Tedeschini por ne Kosove duam \"baba Dovletin\" shkurt duam Turkine qe na i ka dashuruar shume tash 600 vjet, duam partine e Erbakahmit (e cila eshte nxjerre jashte ligjit nga Kushtetuta e Turqise) duam Baletes e Ferajn qe deshten per pak me ia marr mend Berishes dhe me GRUSHT SHTETI (tipike per vendet islame) me marr pushtetin dhe me e kthye nanen tone Shqiperi ne shtet islam plot ferexhe e mjekrra, me taleban e palestines, ma hazbullah e hamaz, dhe gjithcka pra kunder rrenjeve te verteta shqiptare.

Edhe une kam qene me keto mendime me pare kur shkruava librin perves "Jo katedrale ne zemer te Prishtines, ne emer te nje nacionalizmi te rrejshem" . Pra une isha ne fillim kunder Nane Terezes dhe para se te vdes apo te kaloj ne xhenet dua t'i kerkoj te falur kesaj Shenjte se kam gabuar dhe me fal me gjithe zemer qe u bashkova me Baleten, Feraj e shume te ketij kallepi pa e ditur se ku do te coj rruga e tyre e mbrapsht.

Paul Tedeschini

25.01.2009, http://kosova.albemigrant.com(Vota: 3 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:

Video

Qazim Menxhiqi: Niset trimi për kurbet


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora