E shtune, 18.05.2024, 05:11 PM (GMT+1)

Editorial » Latifi

Blerim Latifi: Etika e fytyrës dhe faqeziu anadollak i Shkupit

E marte, 16.08.2022, 07:55 PM


Blerim Latifi:

Etika shqiptare është etika e fytyrës.

Dhe kjo ma së miri shihet në shprehje të tilla si: Qofsh faqebardhë!, A ki ftyrë ti?, Ta marroftë Zoti ftyrën!, Me ruejt ftyrën!

Shembujt janë të panumërt.

Akuza ma e madhe morale ndër shqiptarë gjithmonë ka qenë dhe është kur i thonë dikujt : O i paftyrë!

Ka qindra shembuj të tjerë.

Në etikën shqiptare fytyra është sinonim i vetë ndërgjegjës. Dhe kjo ma së miri shihet në shprehjen: Qofsh ftyrëçelë!

Tregojani këto atij faqeziut anadollak në Shkup, Kim Mehmetit, që po i keqpërdor fjalët e shenjta të gjuhës shqipe për ta justifiku agresionin vahabist mbi fytyrat e grave shqiptare.(Vota: 3 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora