E merkure, 22.05.2024, 03:06 AM (GMT+1)

Editorial » Ukaj

Ndue Ukaj: Armiqtë e lirisë

E enjte, 29.10.2020, 07:57 PM


Ndue Ukaj:

Skenat e terrorit në Francë, tregojnë qartësisht se armiqtë e lirisë, përmes terrorit, frikës dhe ankthit, duan t' iu vënë kazmën themeleve të qytetërimit tonë bashkëkohor, që paradigmë dhe vlerë sublime ka lirinë e shprehjes.

Duke i parë skenat e tmerrit në Francë, m' u kujtua shkrimtari mendjendritur Milan Kundera, dhe fraza e tij se  "nuk ka liri për armiqtë e lirisë."

Sot - kontinenti ynë i mrekulleshëm - si në kor duhet të përsëritë atë që thotë Kundera.

Sepse, Franca është një lloj atdheu shpirtëror, për të gjithë ata që e duan të bukurën, artin, mendimin e lirë dhe human.(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora