E shtune, 15.05.2021, 09:37 PM (GMT+1)

Mendime

Agron Tufa: Ideologjia komuniste është e gjallë!

E hene, 15.06.2020, 09:48 AM


Agron Tufa:

Pas falimentit rrënimtar të ideologjisë komuniste me një bilanc me mbi 100 milionë viktima, vitet post 1990 janë përkufizuar rëndom si "Epoka e rënies së ideologjive totalitare (fashizëm-nazizëm-komunizëm).

Ndaj komunizmit është mbajtur qëndrim mëshirues, justifikues, shpesh amnistues, troç - hipokrit.

Shenjat janë se komunizmi po rikthehet me po atë egërsi të konservuar në eshtra, me po atë babëzi të panginjur për gjak, për zjarr, për shkatërrim e shfytyrim qytetërimi e privatësie.

Jo, ideologjia komuniste është e gjallë, kanosese si askurrë nën maskën e mesianizmit. I pandëshkuar asnjëherë, ai po mbledh legjionet e shpartalluara të proletariatit (që është zhdukur nga skena e historisë, duke lënë simulantët ideologë) për mësymjen dinake, tashmë me përvojën e mbledhur shtesë!

Epoka e rënies së ideologjive totalitare nuk ka ardhur. Shëndeti intelektual ka të bëjë me kundërvënien ndaj ringjalljes së tyre!(Vota: 5 . Mesatare: 4.5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora