E enjte, 30.11.2023, 05:15 PM (GMT)

Kulturë

Zymer Mehani: Për ty, atdhe

E hene, 15.04.2019, 03:32 PM


Zymer Mehani

PËR TY, ATDHE

A

Ah, Atdhe, emër i shenjtë, sa s’ka më të dua

Dashuri mbi çdo dashuri vetëm Ty të kam

Ar edhe thesar je përherë për mua

Të mbaj n’zemrën time, të mbaj n’timin xhan

B

Botën anembanë mua po t’ma falin

Kurrë, Atdhe i dashur me askë s’të ndërroj

Për mua ke peshë më t’rëndë se planeti

Veç në Ty jetoj, veç në Ty gëzoj

C

Cegmë edhe stuhi, i dashur Atdhe

Kaluan mbi Ty gjatë shekujsh të gjatë

Në shpinë t' u vërsulën shumë perandori

Të të shtypnin donin me hushtë e me shpatë

Ç

Çdoherë bijtë e Tu, o Adhe i shtrenjtë

Me gjokse dhe grushta t’mbrojtën me çdo çmim

Dritë e diell të patëm, të kemi dhe sot

Je ar dhe thesar, të duam pa mbarim

D

Dashuria jote-e madhe sa deti

Ajo gjuhë e jotja- e ëmbël si mjaltë

Asnjëherë s’të mposhti furtuna, rrebeshi

Gjithmonë në beteja dole fitimtar

DH

Dhëmbë edhe dhëmballë prore ua theve

Bishës aziatike, t’Karpateve hiena

Gjokse bijsh e bijash mburojë përherë pate

Para çdo shtrëngate kala me bedena

E

Emri Yt, Atdhe, t’fluturoj më bën

Porsi shqipe mali mbi Alpet Shqiptare

E Flamuri Yt shpirtin ma galdon

Kur lirshëm valvitet-vlera jonë e madhe

Ë

Është një vend diku, ku lulëkuqet rriten

Harlisen dhe kokën e lartësojnë drejt qiellit

Simbol uniteti-krerët e Shqiponjës

Ngjyrat kuq e zi- si rrezet e diellit

F

Fitore përherë gjatë historisë korre

Saherë t’u vërsulën hordhitë me taborre

Ty të të ngulfasin u munduan prore

Me tmerr e me turp i dëbove, i shporre

G

Gurët, shkrepat Tua, o imi Atdhe

Ar dhe diamant janë gjithmonë për ne

Çdo pëllëmbë tokën tënde me gjak e ujitëm

Pushtuesit radhë-radhë me plumba i pritëm

GJ

Gjatë shekujsh mbi ty kaluan me radhë

Karvanet e krimit, t’dhunës, t’mizorisë

Me kreni kujtojmë atë Motin e Madh

Kur Gjergj Kastrioti i dha vulë trimërisë

H

Hazër n’paqe, n’luftë, hazër në çdo rast

Si ditën, dhe natën, bijtë e tu qëndrojnë

Për Ty kur betohen, fjala s’ka kthim pas

Kur jepet kushtrimi, të mbrojnë në çdo çast

I

I ashpër si kreshtat dhe i butë-pambuk

Shqiptari përherë ka qenë në këtë jetë

Për mikun besnik, për armikun ujk

Besa jonë shqiptare është e artë,vërtet

J

Jeta n’Ty Atdhe ka vlerë, është e bukur

E me vepra t’mira ne Ty do t’lartësojmë

Kultivojmë virtyte e vese do t’zhdukim

Veç me punë të mbara Ty do të nderojmë

K

Kala me bedene që i bën ballë furtunës

Janë tujat themele, i shtrenjti Atdhe

Ballin Tënd t’kulluar, porsi ujtë e Bunës

Dua të ta puth me gaz dhe hare

L

Lavdi jetë e mot bijve e bijave Tua

Që gjatë historisë të mbrojtën me gjak

Prore t’i ujitën themelet e tua

Mbrojtën vlerat tua, gjuhë edhe bajrak

LL

Llahtarinë ç’e gjetën të egrat hordhi

Nëpër malet tua, fushat e paanë

Krajla dhe despotër, mbretër e sulltanë

Këtu i kanë lënë kokat, varret këtu i kanë

M

Madhështor je, Atdhe, Ty t’kam fe dhe Zot

Edhe gjithçka tjetër, o Atdhe t’kam Ty

Që kur hodha hapin e parë në këtë botë

I shtrenjtë je për mua, pasha k'ta dy sy

N

Nënë edhe baba, Atdhe Ty të kam

Ti je zemra ime, je vetë shpirti im

Vetëm n’ty Atdhe unë i lumtur jam

Që nga mituria e gjer në amshim

NJ

Një ëndërr e kam dhe një shpresë për Ty

Që të të madhëroj veç me punë, Atdhe

Kahdo nëpër botë brodha, s’pash si Ty

Si bukuritë Tua, Atdhe, o atdhe

O

O Atdhe i shtrenjtë, e zemrës dashuri

Ti o gjuhë amtare, flamur kuq e zi

M’bëni t’jem krenar, me krahë t’fluturoj

Prore n’vargje t’miat për ju do t’këndoj

P

Si fëmijë i buzëqeshur në krahët e nënës

Ashtu, Ti, Atdhe je në timen zemër

Si ngrohtësi e diellit, si ndriçim i hënës

Je, Atdhe i dashur, o i shtrenjti emër

Q

Qëndove përherë, kurrë nuk u përule

Në stuhi, tufane përgjatë historisë

Armiqtë i dëbove, tej detesh i hudhe

N’lahutë për Ty këndohen këngët e lavdisë

R

Re, atdhe i dashur, por kurrë s’u nënshtrove

Kundër gjakatarit, kundër pabesisë

Me shpirt kryengritës grushtin lart e çove

Me guxim i shkëpute prangat e robërisë

RR

Rrugët e tua t’gjata, i dashur Atdhe

Shpesh gjatë historisë- të shtruara me ferra

Por bijtë tu besnikë, si ai Promethe

T’ shkruajtën historinë me bëma të vlera

S

S’mund t’i harrojmë kohërat të errëta, mynxyrë

Nëpër t’cilat dole kokëlartë, kurrë shpinë-kërrusur

Në stuhi, furtunë, cegmë e suferinë

Përherë triumfove armiqtë duke i mundur

SH

Shqipet fluturojnë, Atdhe n’qiellin tënd

Mbi kodra dhe kreshta, male edhe dete

Vërtiten ngado e n’Flamur pushojnë

Atdhe, Ti m’ia shton vlerën kësaj jete

T

Të dua atdhe, pa i nda' të dua

Sa të shtrenjta janë ngado viset tua

Në t’bardhat agime vesa kur veson

E n’mbrëmje t’kuqërremta shpirti im të don

TH

Themelet e Tua janë t’forta, Atdhe

Me guxim i ngriti yni Skënderbe

I mbrojti në Vlorë Ismail Qemali

E n’Prekaz i skuqi Adem legjendari

U

Uratë them n’çdo çast për Ty, atdheu im

Që prore t’lartësohesh, Zoti t’dhashtë bekim

S’ka askund në botë si viset e tua

Je parajsa vetë, o Atdhe për mua

V

Vitet po kalojnë, po vjen kohë e re

Ti, atdhe po rritesh madhështor gjer në re

Drejt suksesesh t’reja me hapa po rend

Të dua, Atdhe, përherë t’kam ndërmend

X

Xixë stralli për mua Ti je, o Atdhe

Vetëm emri yt jetës m’i jep vlerë

N’vuajtje e n’gëzime me Ty dua t’jem

N’beharin me lule e n’dimrin e nderë

XH

Xhani më gëzohet, zemra më buçet

Për viset e tua, kodër, mal e det

Për Ty shpirt e zemër m’dridhen si tërmet

Në Ty, Atdhe i shtrenjtë jam princ edhe mbret

Y

Yjet vezullues shkëlqejnë n’tëndin qiell

Dhe hëna ndriçon, nxen i ngrohti diell

Ah, atdhe i dashur, më i bukuri m' je

Je më i miri n’botë, Atdhe, o Atdhe

Z

Zot i Madh, të lutem, lartëso atdheun tim

Begatoje prore dhe silli lulëzim

O atdhe i dashur, je parajsë për mua

Sido që të jesh, kurrë s’do resht të të dua

ZH

Zhgjëndër edhe ëndër veç për Ty mendoj

Për Ty, atdhe i shtrenjtë punoj dhe jetoj

Asnjë vend i botës si Ti s’ka hijeshi

Në çdo cep të globit, në këtë rrokulli

Rrofsh, Atdhe i dashur-imja dashuri!

PSEUDODEPUTETI

Tungjatjeta, deputet

Dje bari e sot si mbret

Dje n’katund e sot n’qytet

Dje përroskë e sot si det

Qumshti i nënës t’qoftë haram

Se gabove u fute n’klan

Ti çorroi sytë politika

Ku t’mbet besa dhe etika?

Pse harrove ti qëllimin

Na bëre t’humbim besimin?!

Në Kuvend flet vend pa vend

Pse u bëre pizëveng?!

Pse n’Kuvend shtyh’ni me b’rryla

Ku t’mbet nderi e fytyra?

Në foltore del shet mend

Lart ngre zërin don t’na çmend!

Pse krekosesh si gjel deti?

Mos kujto se nuk je mbreti!

Theve besen e k’tij mileti

Dije mirë- ia ke bërë veti!

Turfullon, gjoksin qet para

Porsi derri nëpër ara

Mendt i mban veç te paraja

Hajmendet ç’na zu belaja!

Flet pa rend e mendjen-murë

Dukesh krejt-karikaturë

Dallovere bën “si burrë”

S’ke as dije as kulturë

Si biban e sikur gjel

Në foltore sa herë del

Dukesh si dinosaur

Votën time s’ta jap kurr’!

Me fjalë t’pista bën debat

Duke prishë tëndin surrat

Fryhesh bëhesh si quran

T’gënjen mendja- s’je azgan!

E merr botën nëpër gojë

Më shumë veten e vë n’lojë

Gjithsecilit i puth dorën

T’ka ardhë koha, kqyre orën!

Deputet, more mjeran

Lumë si unë që afër s’t’kam!

Me hajni, korrupsion

Ty askush nuk ta kalon

Gojë-mjaltë e gjuhë-shpatë

Xhepat plot, por zemrën-thatë!....(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora