E diele, 25.02.2024, 09:50 PM (GMT)

Kulturë

Nexhat Halimi: Etje e vetëdjegur

E shtune, 13.04.2019, 06:44 AM


Nexhat Halimi

Etje e vetëdjegur

Molla e kuqe në degë, në ëndërr

E njeriu me duart shtrirë nga qielli

Dhe etja aty nga vetëdigjet

Në fillin e dashurisë dhe urrejtjes

Në fillin e ndarjes dhe takimit

Në fillin e pemës dhe të plagës

Aty ku gjethi i yllit pikon në zemër

Në gurin me kokë zogu nga fluturon

Aty ku digjet kripa e shpërthen etja

E mbi ura e ditë e dallgë

I rikthehet kujtesa shkëmbit

Sa i afërt njeriu me rrënjën, zot

Shumë  më i afërt se ç`shkruhet(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora