E marte, 28.11.2023, 09:34 AM (GMT)

Kulturë

Fatmire Duraku: Peizazh

E shtune, 13.04.2019, 06:47 AM


Fatmire Duraku

Peizazh

Trioleta

Lëndinës me lulëkuqe mbuluar

E lumi krijon muzikën me valë

Këput një degë pishe të rrëzuar

Lëndinës me lulëkuqe mbuluar

Mulliri i gurit tash i shkatërruar

Dhiares ik hijes së vet një kalë

Lëndinës me lulëkuqe mbuluar

E lumi krijon muzikën me valë

2

Këndon dhe kumria në degë lisi

Shkund puplën e kuqe të verdhë

E era valëvit arat me kalli misri

Këndon dhe kumria në degë lisi

Çuni ndjek kecin për shtresë tisi

Kalon luginën buzëqeshje derdhë

Këndon dhe kumria në degë lisi

Shkund puplën e kuqe të verdhë

3

Ja e kaloj fushën ndalëm te kroi

  freskohem pak me ujin bilur

Sodis kavakët e shelgun te përroi

Ja e kaloj fushën ndalëm te kroi

Shtëpinë e vjetër lufta e rrënoi

Dielli u fsheh qielli krejt purpur

Ja e kaloj fushën ndalëm te kroi

  freskohem pak me ujin bilur(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora