E shtune, 22.06.2024, 06:29 AM (GMT+1)

Kulturë

Viron Kona: Përrua në vërshim

E hene, 11.03.2019, 08:21 PM


Cikël me epigrame nga Viron Kona

Lojë

Liderët thonë politika është lojë,

shah, kukafshehtas, ngriva-shkriva,

të drejtë kanë, për mbretërit lojë është,

se ata që e pësojnë janë me mijëra.

Kalorësi dhe kali i tij

Nëse tregohesh më i vëmendshëm,

dhe i vlerëson gjërat me mprehtësi,

kupton se ai që po të tërheq frerin,

është kalorësi. Ti je kali i bindur i tij.

Një çakall vesh ngrehur pret

Hap sytë kur t`kalosh rrugën,

gjarpri të del në çdo shteg,

dhelpra pëshpërit me ujkun,

një çakall vesh ngrehur pret.

Kjo botë qenka e çuditshme,

për dikë e keqe, për dikë e mirë,

s`gjen qetësi, lëviz pareshtur,

n`gjysmë dritë, n`gjysmë errësirë.

Përrua në vërshim

Ikin vitet porsi re,

ca si pupla, ca me shi,

ca me krisma vetëtimash,

ç`pate që erdhe pleqëri!?

Vitet jo, or jo nuk mbahen,

as me kavo, as  me zinxhir,

ikën jeta, miku im,

si një përrua në vërshim.

Ndaj një gjurmë dhe ne ta lëmë,

qoftë një dritëz në errësirë,

kur t`na përcjellin për ne të thonë:

Lamtumirë, o njeri i mire!(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora