E enjte, 29.02.2024, 06:08 AM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: E Ti nuk vjen...!

E diele, 08.07.2018, 08:59 AM


Sejdi BERISHA:

 

E TI NUK VJEN...!

 

Këto vargje tash i kam shkruar

Nuk e di dje apo pardje

Nuk më kujtohet

Nuk po t’i them për të lënduar

Por TY po t’i këndoj

Në lumturi për të të shndërruar:

 

Sa afër jemi e nuk takohemi

Mos i mallko kujtimet

Se përqafimet tani janë ndryshe

Telave të violinës së vjetër u ngjajnë

Tani përcëllojnë më shumë

E nëse njëri-tjetrit

Vetëm dorën ia shtrëngojmë

Ledhatimet

Ndoshta i çmendin netët pa gjumë...

 

Sa afër jemi

E Ti nuk vjen

Shikimi më ngelet

Si etje në shkretëtirë

 

Mos harro

Çdo kujtim stinën e vetë e ka

Që mund t’i shembin

Që mund t’i forcojnë kohërat

Që mund t’i grisin ato letrat

Ndoshta të kujtohen

Ishin më shumë se dhuratë Zoti

Ishin këngët tona

Ishin sytë e mi

Vetëm Ti

Madhështinë e lumturisë për ta shijuar ...(Vota: 7 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora