E diele, 19.05.2024, 06:15 PM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Ajshe Leka: Ushqimet për parandalimin e alergjisë

E merkure, 04.07.2018, 08:14 PM


Ushqimet të cilat ndihmojnë në kontrollin dhe parandalimin e alergjisë

Sistemi imunitar është projektuar për të mbrojtur trupin, duke luftuar substanca të dëmshme, si bakteret dhe viruset. Reagimet alergjike ndodhin atëherë kur sistemi imunitar reagon ndaj substancave normalisht të padëmshme si p.sh. poleni, inat e kafshëve, pluhuri, kozmetika apo ushqime të caktuara.

NGA AJSHE LEKA

Për fat të mirë, ka shumë ilaçe që mund t`i lehtësojnë alergjitë. Përveç kësaj, disa faktorë ushqyes mund të ndihmojnë në kontrollin dhe parandalimin e reaksioneve alergjike, por në raste të veçanta nuk duhet të merret si zëvendësim i terapisë  shëndetësore profesionale.

Shtimi i yndyrave Omega-3, kufizimi i Omega-6

Acidet yndyrore Omega-3 mund të lehtësojnë simptomat alergjike për shkak të vetive anti-inflamatore. Hulumtimet tregojnë se një konsum i lartë i acideve yndyrore omega-3 shoqërohet me një zvogëlim të rrezikut të alergjive. Efektet e dobishme të acideve yndyrore omega-3, mund të rezultojnë në alergji nga vlerat anti-inflamatore të këtyre acideve yndyrore. Shumica e acideve yndyrore omega-6, nga ana tjetër, mund të rrisin inflamacionin në trup, duke prodhuar prostaglandina inflamatore dhe kështu përkeqësojnë simptomat alergjike.

Megjithatë, kjo nuk do të thotë që ju duhet të eliminoni të gjitha yndyrat omega-6 nga dieta: një sasi e caktuar e këtyre acideve yndyrore esenciale, është absolutisht e nevojshme për të mbajtur funksionimin e duhur të trupit. Sidoqoftë, dietat më moderne në vendet perëndimore, ku alergjitë janë më të përhapura, përfshijnë shumë nga acidet yndyrore inflamatore omega-6 dhe jo mjaft prej acideve anti-inflamatore omega-3. Thjesht, konsumojnë vajra vegjetale më pak të rafinuara, si vaji i misrit dhe vaji safflower, që janë të larta në acide yndyrore omega-6 dhe konsumojnë më shumë ushqime të larta në acide yndyrore omega-3 (p.sh. vaj i lirit, arra, soje, peshk salmon, cod dhe halibut) që mund të sjellë lehtësim tek njerëzit me alergji.

Përfshini erëzat që përmbajnë acid rozmarinë në dietën tuaj

Acidi rozmarinë, siç është dëshmuar nga testimi, ka shtypur reaksionet alergjike tek kafshët dhe, së fundmi, edhe te njerëzit. Acidi rosmarinik reagon duke shtypur përgjigjet alergjike të imunoglobulinave dhe inflamacion të shkaktuar nga leukocitet. Acidi rosmarinik gjendet në shumë bimë të kuzhinës, si rozmarinë, rigon, balsam, limon, borzilok, mente dhe trumzë.

Hani ushqime që përmbajnë quercetin

Bioflavonoidi Quercetin është një lëndë ushqyese e rëndësishme kundër alergjisë. Falë vlerave që posedon me antioksidantë, anti-histamine dhe vetive anti-inflamatore, ndihmon në lehtësimin e simptomave alergjike. Burimet e mira dietetike të quercetin përfshijnë mollët, qepët e kuqe dhe të verdha, mjedrën, qershitë, boronicat e kuqe, brokolin, rrushin e kuq, frutat agrume, verën e kuqe dhe çajin.

Konsumoni ushqime që përmbajnë vitaminë C

Vitamina C, një antioksidant i fuqishëm, ndihmon në zvogëlimin e inflamacionit që mund të shkaktojë simptoma tek të sëmurët alergjikë. Studimet kanë treguar gjithashtu se nivelet e larta të vitaminës C ndihmojnë në reduktimin e lirimit të histaminës në trup. Efektet pozitive të vitaminës C në alergji, mund të jenë më të theksuara kur vitamina C konsumohet së bashku me vitaminën E, sepse këto dy vitamina funksionojnë sinergjikisht dhe mbrojnë njëra-tjetrën.

Merreni selenin përmes ushqimit

Rritja e dietike e marrjes së selenit përmes ushqimeve, të tilla si kërpudhat, peshku cod, karkalecat, peshku halibut dhe arrat e Brazilit, mund të ndihmojnë në parandalimin dhe trajtimin e alergjive. Efektet e dobishme të selenit në alergji bazohen në aftësinë e këtij minerali për të prodhuar proteina të veçanta, që kanë veti antioksiduese. Për të përfituar më së shumti nga antioksidantët e selenit, duhet të hani ushqime të pasura me selen, së bashku me ushqimet që përmbajnë vitaminë E (seleniumi rrit efektivitetin e vitaminës E).

Hani shumë ushqime të pasura me vitaminë E

Hulumtimet shkencore tregojnë se vitamina E (tokoferol) mund të jetë efektive në shtypjen e reaksioneve alergjike. Në një studim me 2,633 pjesëmarrës, tregoi se një rritje e marrjes së vitaminës E u shoqërua me një ulje të niveleve të IgE të antitrupave të lidhur me alergji. Më tej, studimi tregoi se një rritje e vogël e vitaminës E në një miligram, mund të shkaktojë uljen e niveleve të antitrupave serum për më shumë se 5 për qind.

Vitamina E është shumë e përhapur në natyrë, në veçanti në botën bimore. Drithërat integrale, filizat e grurit, soja, lakra e kuqe, brokuli, perimet me gjethe të gjelbra, spinaqi, gruri integral, vezët dhe vajrat bimore, janë burimet më të mira të vitaminës E. Mishi përmban vetëm këtë vitaminë në sasi të pa konsiderueshme. Gjendet edhe në disa fruta, si mani, kajsia, avokado si dhe në bajame e arra. Në sasi të vogla, gjendet edhe në produktet e qumështit.

Konsumoni ushqime që përmbajnë baktere probiotike

Shumë ekspertë pajtohen se shëndeti i sistemit gastrointestinal luan një rol kyç te alergjitë. Një mënyrë për të promovuar shëndetin e zorrëve, është të hani ushqime që përmbajnë baktere probiotike, si Lactobacillus acidophilus dhe Bifidobacterium bifidum. Këto baktere të dobishme jetojnë në traktin gastrointestinal, ku ndihmojnë tretjen dhe luftojnë mbiprodhimin e baktereve që shkaktojnë sëmundje. Kosi që përmban kultura të gjalla të baktereve probiotike është përdorur si një ilaç popullor për qindra, mijëra, vite. Burime të tjera diete të baktereve probiotike, janë: kefiri, vaji i merlucit i fermentuar dhe në perime të fermentuara, duke përfshirë disa lloje lakrash turshi. Ushqime me përqindje të lartë në parabiotikë, përmbajnë gjithashtu shumë fibra të tretshme të dobishme dhe përfshijnë bananet, shpargun, fasulet, bishtajoret, hudhrën, preshtë, qepët dhe bizelet.

Rritja e marrjes tuaj të baktereve probiotike mund të jetë veçanërisht e dobishme nëse kohët e fundit keni marrë një mjekim antibiotik pasi që antibiotikët janë të njohur për të shkatërruar florën e shëndetshme në zorrë.

.......................................................

(Autorja është konsulentë për nutricion dhe dietologji: fb.com/nutricistedietologe )(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora