E premte, 09.06.2023, 10:22 PM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Ajshe Leka: Si të zvogëloni rrezikun nga kanceri

E hene, 05.02.2018, 09:52 PM


Dita botërore e kancerit

SI TË ZVOGËLONI  RREZIKUN  NGA  KANCERI  DUKE BËRË ZGJEDHJE MË TË MIRA USHQIMORE NË PLANIN TUAJ TË USHQIMIT?

Në kushte normale, qelizat që përbëjnë trupin tuaj, rriten, ndahen dhe vdesin në mënyrë të kontrolluar. Kanceri zhvillohet kur disa nga këto qeliza fillojnë të rriten jashtë kontrollit për shkak të ADN-së së dëmtuar. Në vend që të vdesin, këto qeliza mbizotërojnë qelizat normale, pushtojnë indet ngjitur dhe nganjëherë përhapen në pjesë të tjera të trupit nëpërmjet limfës ose gjakut (një proces i quajtur metastaza).

NGA AJSHE LEKA

Edhe pse ka shumë lloje të kancerit, të gjitha ato fillojnë për shkak të rritjes jonormale të qelizave. Kacerët zakonisht formojnë një tumor. Megjithatë, jo të gjitha tumoret janë kancerogjene. Tumoret beninje janë rritjet jonormale që janë të vetë-kufizuara dhe që nuk ndërhyjnë në indet përreth apo përhapen në pjesë të tjera të trupit.

Duke ndryshuar stilin tonë të jetesës ,duke u  ushqyer    mënyrë të shëndetshme dhe duke evituar  agjentët shkaktar të kancerit ne mund të bëjmë hapa pozitiv për të parandaluar rrezikun nga kanceri.

Në vendet perëndimore, mbi 30% e të gjitha llojeve të kancerit janë vlerësuar të jenë të lidhura direkt ose indirekt me zgjedhjet e ushqimit që bëjmë. Këtu do të gjeni një listë të dizajnuar për njerëzit që janë të interesuar të ulin rrezikun e kancerit natyrshëm përmes dietës.

Vini re se ky udhëzues përqendrohet në parandalimin e përgjithshëm të kancerit.

Mjedrat - Këto bimë me ngjyrë të ndezur janë fruta të shijshme dhe të ëmbla, posedojnë sasi të paktë të kalorive dhe shumë fibra, përpos  se janë burim i mirë i vitaminës C,  ato përmbajnë edhe fitokemikale të dobishme dhe acide, që ndihmojnë në luftën kundër tumorit. Një nga përbërësit më interesantë te mjedrat është acidi ellagic i cili është një anti-kancerogjen natyrore, anti-mutagjen, dhe një frenues i kancerit. Në disa raste, ajo gjithashtu ka qenë në gjendje të shkaktojë apoptozë (vdekje qelizore) në qelizat e kancerit. Acidi Ellagic gjendet në një numër ushqimesh, por mjedra e kuqe është një nga burimet më të mira të kësaj substance të mrekullueshme. Më tej, acidi ellagik i gjetur në mjedër ruan potencën e tij përmes ngrohjes dhe ngrirjes. Pra, pavarësisht nëse ju hani manaferrat tuaja të freskëta, të ngrira ose të nxehta, ju do të korrni përfitimet e tyre kundër kancerit.

Shafran i Indisë - në Azi, përfitimet shëndetësore të shafranit të Indisë janë vërtet legjendare. Hulumtimet moderne tregojnë se shafran i Indisë ka një gamë të gjerë të pronave anti-kancer që mund të jenë efektive kundër shumë llojeve të kancerit. Në shafranin e Indisë është gjetur të përmbajë një përbërje që mund të identifikojë qelizat potenciale të kancerit me anë të kimisë së tyre anormale dhe rrjedhimisht të nxisë vetë-shkatërrimin e këtyre qelizave të dëmshme (proces i njohur si apoptoza) - pa dëmtuar qelizat e shëndetshme. Për më tepër, shafrani përmban komponime të forta antioksiduese dhe mund të parandalojë formimin e nitrosamines dhe të pengojnë prodhimin aflatoxin - dy procese që janë shoqëruar me një rrezik në rritje të kancerit.

Shpargu - është në krye të listës së ushqimeve me përqendrimin më të lartë të glutationit, një antioksidant i fuqishëm, që ka fituar ndriçimin në vitet e fundit. Glutationi në shpargu duket të ketë funksione të përhapura, shumë prej të cilave mund të kontribuojnë në zvogëlimin e rrezikut të kancerit. Për shembull, ajo është treguar e efektshme në detoksifikimin e substancave të huaja duke përfshirë edhe ato kancerogjene, duke rritur sistemin imunitar duke ndikuar në limfocite dhe duke mbrojtur qelizat kundër dëmtimit të radikaleve të lira. Shpargu gjithashtu përmban një pasuri të përbërësve të tjerë antioksidues, duke përfshirë beta-karoten, vitaminë C dhe N-acetilcisteinë. Si një bonus shtesë, ky ushqim i jashtëzakonshëm anti-kancerogjen është zakonisht i ulët në pesticide.

Çaj jeshil - përpos shumë përfitimeve shëndetësore, të dhënat tregojnë se çaji jeshil gjithashtu mund të ndihmojë në parandalimin e shumë llojeve të kancerit. Catechins, të njëjtat përbërës që janë përgjegjës për pronat e nxitjes së humbjes së peshës, çaji i gjelbër, është treguar i jashtëzakonshëm edhe në mbrojtjen e qelizave kundër dëmtimit të ADN-së të shkaktuar nga radikalët e lira. Por aktivitetet e çajit të gjelbër kundër kancerit të çajit nuk përfundojnë këtu. Eksperimentet in vitro tregojnë se çaji jeshil gjithashtu mund të pengojë nitrifizimin në trup, një reaksion që ka qenë i lidhur me kanceret e caktuara, duke përfshirë kancerin e ezofagut dhe kancerin e stomakut. Për më tepër, çaji jeshil është treguar të shtypë urokinazën, një lloj enzimi që është treguar të jetë veçanërisht aktiv në pacientët me kancer dhe që ka të ngjarë të luajë një rol kyç në metastazën e qelizave të kancerit (përhapjes). Kur blejnë çaj jeshil, zgjidhni çaj të lirshëm me gjethe në vend të qeseve të çajit, pasi çlirimi i catechins është më i mirë nga gjethet e lirshme. Ju gjithashtu mund të shtoni pak lëng limoni ose lëng të tjera të vitaminës C në çajin tuaj - hulumtimi sugjeron se vitamina C mund të rrisë sasinë e catechins në dispozicion për të absorbuar me mirë në trupin tuaj.

Lakra e Brukselit - mund të jetë një nga shtesat më të mira të dietës suaj kundër kancerit. Një numër studimesh kanë gjetur se një dietë e lartë me këtë perime ,mendohet të përfshijë ndryshime në metabolizmin e kancerogjenëve dhe zvogëlimin e dëmtimit të radikaleve të lira. Më tej, këto perime janë të ulëta në kalori dhe kanë një vlerësim të ulët glikemik. Si shpërblim, lakrat e brukselit - madje edhe prodhimet e prodhuara jo organikisht - zakonisht janë të ulëta në pesticide.

Rukola - Rukola është një burim i shkëlqyer antioksidantësh dhe falë sasisë së lartë të vitaminës C që i vjen në ndihmë sistemit imunitar, ndërkohë që vitaminat e tjera punojnë së bashku për të përmirësuar metabolizmin dhe shëndetin e qelizave.

Studimet sugjerojnë se rukola mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të disa llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e mushkërive, ezofagut dhe gastrointestinale.

Qepët – kjo perime e gjithanshme e kuzhinës mund të sigurojë një nxitje të vërtetë shëndetësore për këdo dhe për të zvogëluar shanset e rrezikut nga kanceri. Qepët janë një nga burimet më të mira natyrore të quercetinës, një bioflavonoid që posedon prona anti-kancer, anti-fungale, anti-bakteriale, dhe anti-inflamator . Sipas një studimi, një gjysmë qepë në ditë mund të zvogëlojë rrezikun e kancerit të stomakut me 50%. Si një bonus shtesë, qepët kryesojnë listën e perimeve që kanë më pak të ngjarë të përmbajnë sasi të konsiderueshme të pesticideve dhe kimikateve të tjera potencialisht kancerogjene.

Rrika - mund të jetë një shtesë e mirë në menynë tuaj si për vezë të fërguara, sallata dhe perime. Rrika përmban një sasi të konsiderueshme të glukozinolatit, komponimet që janë treguar për të rritur aftësinë e mëlçisë për të detoksizuar qelizat kancerogjene. Përveç kësaj, disa studiues kanë gjetur se glukozinolatet gjithashtu mund të ulin rritjen e tumoreve kanceroze. Shumë perime të gjelbërta, të tilla si brokoli dhe lakër brukseli, përmbajnë glukozinat, por sasitë e gjetura në rrikë janë shumë më të larta (sipas hulumtimit, rrika ka deri në 10 herë më shumë glukozinolat se brokoli).

Lakra - një konsum i rregullt i lakrës është treguar për të ndihmuar në mbrojtjen e individëve nga rreziku i kancerit. Ky efekt mbrojtës besohet të jetë i lidhur me glukozinolatet, komponimet anti-kancerogjene që janë gjetur në lakër. Duket se këto produkte janë në gjendje të kufizojnë sasinë e dëmtimit të ADN-së dhe të mutacionit qelizor, si dhe të pengojnë proceset që parandalojnë vdekjen e programuar të qelizave dhe nxisin rritjen e pakontrolluar të qelizave. Për të përfituar nga vetitë e tij anti-kancer, konsumoni lakër të papërpunuar. Gjithashtu është e këshillueshme që të blini lakër të rritur organikisht, pasi që prodhimi i rritur organikisht ka treguar se përmban sasi më të mëdha të glukozinolatit sesa lakra e rritur tradicionalisht.

Selino organike - selino siguron vitaminë C dhe vitaminë E, një kombinim yjor i ushqyerjes për luftimin e kancerit. Është një burim i madh i disa përbërësve që luftojnë kancerin. Ajo gjithashtu përmban acetilenikë dhe acide fenolike, të cilat kanë treguar të pengojnë rritjen e qelizave tumorale dhe ndihmojnë në mbrojtjen e qelizave nga dëmtimi i radikaleve të lira. Kur bleni selino, është e rëndësishme të zgjedhim prodhime të prodhuara në mënyrë organike sepse selino konvencionale zakonisht përmban nivele shumë të larta ndotësish.

Ushqimet tjera të cilat e luftojnë rrezikun nga kanceri janë: boronica, arra braziliane, avocado karota, hudhra, brokoli, çokolata e errët, domatja, peshku salmon, kërpudhat shiitake, vezët e peshkut, patatja e ëmbël, lakra jeshile, qershitë, hibiskusi.

…………………………………………………………….

(Autorja është konsulente për nutricion/dietologji: fb.com/nutriciste/dietologe(Vota: 6 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora