E hene, 15.04.2024, 12:18 AM (GMT+1)

Shtesë » Shoqëria

Ajshe Leka: Si mund ta largojmë aromën e pa dëshiruar të trupit?

E enjte, 31.05.2018, 08:44 PM


Si mund ta largojmë aromën e pa dëshiruar të trupit?

Shprehja “era e trupit” i referohet aromës që liron trupi i njeriut, e cila te disa persona mund të jetë aromë e pakëndshme (erë e keqe). Aroma e keqe, shpeshherë e vë në siklet personin e caktuar, në rastet kur ai gjendet në një rreth shoqëror. Për më tepër, e bën atë nervoz, gjë që rezulton me më shumë djersitje dhe përkeqësim të erës së trupit.

NGA AJSHE LEKA

Era e keqe mund të vijë nga lëkura, goja, organet gjenitale, nënsqetullat ose pjesë të tjera specifike të trupit. Faktikisht, trupi nuk ka erë të veten, por era vjen nga djersa që prodhohet thjesht nga kripëra dhe uji. Megjithatë, mikrobet që banojnë në lëkurën tonë, krijojnë një aromë karakteristike kur përzihen me djersën. Era e trupit shkaktohet për shkak të keqfunksionimeve të ndryshme fiziologjike. Një diagnozë e duhur, e ndjekur nga masa adekuate përmirësuese, mund të ndihmojë një person që të heq qafe këtë problem.

Aroma e trupit mund të shkaktohet prej disa arsyeve: dëmtimit të dhëmbëve, gingivit, çrregullimeve të mushkërive (era ndjehet nga goja), infeksioneve të traktit urinar, sëmundjeve seksualisht të transmetueshme, rritjeve kanceroze në trup, diabetit dhe gabimeve të caktuara të metabolizmit.

Gjithashtu, edhe disa nga ushqimet që konsumojmë, prodhojnë erën e keqe të trupit. Konsumi i tepërt i pijeve alkoolike, duhanit, qepëve, hudhrave, dieta yndyrore, droga ose toksina, mund të kontribuojnë gjithashtu në një erë të keqe të trupit.

Simptomat përfshijnë një erë të keqe nga trupi, ose ndonjë pjesë e trupit, veçanërisht në pjesën e ijëve dhe sqetullave. Erë e trupit bëhet më e theksuar në pubertet, kur aktivizohen gjëndrat djerse.

Sipas Qendrës Mjekësore të Universitetit të Ilinoisit, është e nevojshme të konsultoheni me mjekun për të gjetur shkakun themelor, sapo të kemi ndjerë aromën e keqe të trupit. Përveç këtyre kushteve të veçanta, aroma e rregullt e trupit, mund të mbahet nën kontroll nga një numër i gjërave të zakonshme që kemi në shtëpi, siç janë: glicerina, rrepka, alkooli, uthulla e bardhë, uthulla e mollës, patatja, vaji rozmarinë, rrepa, gruri, ekstrakti i gjethes neem, lëngu i domates, lëngu i limonit, sapuni antibakterial dhe deodorantët antiperspirant, sikurse duhet të pihet shumë ujë, të mbahet higjiena e duhur, rrobat e pastra dhe të tjera.

Glicerinë dhe rrepkë: Bëni një lëng nga rrepka dhe përziejeni atë me një gjysmë luge të vogël glicerinë. Kjo përbërje duhet të përdoret në nënsqetulla, këmbë dhe qafë, për të parandaluar erën e keqe të trupit.

Alkool dhe uthullë e bardhë:  Një zierje e alkoolit dhe uthullës së bardhë mund të aplikohet mbi zonat që djersitën më shumë.

Uthullë e mollës:  Është antiseptik natyror dhe mund të ndihmojë në vrasjen e baktereve dhe infeksioneve në sipërfaqen e lëkurës. Spërkateni me uthull molle zonën ku kundërmon dhe pastaj pastrojeni duke e tharë vendin. Kjo metodë largon dukshëm aromën e pakëndshme.

Rrepë: Lëngu i rrepave ka veti antibakteriale dhe mund të aplikohet mbi zonat që djersiten rëndë.

Grurë:  Është e këshillueshme që të konsumoni grurin kur përpiqeni të trajtoni problemet e erës së trupit. Rekomandohet që të merrni grurin në mëngjes herët në stomak bosh.

Patate:  Janë të njohura për efektet e tyre të ftohjes. Feta e saj mund të aplikohet në nënsqetull, meqë ndihmon në kontrollin e djersës në atë pjesë të trupit.

Vaj rozmarinë:  Shtoni disa pika të vajit rozmarinë në vëllim të vogël të ujit dhe aplikoni në pjesët e trupit për të shmangur erën e keqe.

Gjethe neem:  Duhet zier në ujë dhe ekstrakti i përfituar hidhet në një kovë me ujë, e cila përdoret për të bëre një banjë. Ky është një aktivitet i mrekullueshëm antimikrobik që mund të parandalojë jo vetëm erën e keqe, por gjithashtu do të mbrojë lëkurën tuaj nga infeksionet e ndryshme kërpudhore.

Lëng domate:  Është vërtetuar se duke shtuar dy gota lëng domateje në vaskë, trupi juaj do të ndjehet më i freskët dhe i liruar nga aroma e keqe për një kohë të gjatë.

Lëng limoni: Është një nga gjërat më të mirë që keni në shtëpi. Nëse e aplikoni në pjesë të ndryshme të trupit gjatë verës, lëngu i limonit do ta pengojë krijimin e erës së keqe.

Sapun antibakterial dhe deodorantë antiperspirant: Për larje, sapunët me përmbajtje të ekstraktit të limonit, ekstrakt neem dhe kamomil duhet të përdoren në baza të rregullta. Personat që janë më të ekspozuar, mund të përdorin deodorantët antiperspirantë, edhe pse ata shkaktojnë kruajtje te disa njerëz.

Ndryshoni dietën tuaj:  Disa lloje të ushqimeve dhe erëzave mund të shkaktojnë aromën e keqe të trupit pasi t`i keni ngrënë. Këtu përfshihet qepa, hudhra, pijet me kafeinë.

Pini shumë ujë:  Uji është një tretës që mund të shpërndajë të gjitha barnat, toksinat dhe produktet e ndryshme metabolike.

Higjiena e duhur dhe veshja e pastër: Të bërit rregullisht banjë, heq lëkurën e vdekur dhe mikrobet nga trupi, kështu që duhet të sigurohemi që rutina e përditshme të ndiqet rreptësishtë, sidomos nga ata persona që kanë ankesa për erë trupore. Jo vetëm kushtet higjienike, por edhe rrobat, ndonjëherë kontribuojnë në erën e keqe te një person. Kështu, rrobat e pastra, që janë bërë nga pëlhura të bukura dhe janë të rehatshme për t'u veshur, duhet të përdoren nga njerëzit që kanë probleme me aromën e trupit të tyre.

Lëkura e trupit: Sipas Mayoclinic, pas bërjes së dushit, nuk duhet të visheni assesi, para se të largoni tërësisht lagështirën nga trupi, duke përdorur një peshqir. Zakonisht, vendet që mbeten të lagura përbëjnë zona të shkëlqyera për zhvillim dhe banim të mikrobeve. Kjo gjithashtu çon në parandalimin e erërave të këqija, veçanërisht nga nënsqetullat, këmbët dhe zonat gjenitale.

...........................................

Autorja është konsulentë për nutricion dhe dietologji: fb.com/nutricistedietologe(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora