E premte, 12.07.2024, 10:23 PM (GMT+1)

Kulturë

Gjon Keka: Revokimi i njohjes është i panatyrshëm

E diele, 05.11.2017, 08:33 PM


Gjersa të ekzistoj shteti i Kosovës revokimi i njohjes është i panatyrshëm

Nga Gjon KEKA

Konfuzioni së fundi me revokimin e njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Surinami vjen pikërisht pas rikthimit të fuqishëm të politikës dhe diplomacisë amerikane në mbështetje të vendeve të Europës Juglindore si dhe në forcimin e tyre në demokraci ,pozitën ndërkombëtare dhe të rrugës së pashmangshme të integrimit të tyre në Bashkimin Europian.Poashtu ky konfuzion vjen pas shpalljes së Pavarësisë së Katalonisë e cila po tentohet të ndërlidhet me rastin e Kosovës ,por që nuk kanë asgjë të përbashkët me rastin e Kosovës. Si dhe ky konfuzion vjen edhe nga përpjekjet e politikës serbe për ta pranuar realitetin e Kosovës së Pavarur pasi ajo gjendet në pozitë të hapjes ose mbylljes së politikës së saj përball sfidave që ka rajoni pas ndikimit rus dhe ofertës së Bashkimit Europian. Hyrja në këtë konfuzion e politikës serbe me rastin e revokimit të njohjes së pavarësisë së Kosovës nga Surinami bëhet me qëllim për të ngadalësuar procesin e anëtarësimit të Kosovës në organizatat ndërkombëtare e vecanërisht në OKB.Thjeshtë qëllimi është për të dobësuar pozitën ndërkombëtare të Kosovës, kur dihet se Kosovën ,ShBA dhe miqtë tjerë janë duke e përgaditur për ta bërë anëtare të OKB-së në vitin e ardhshëm ose më së largu në vitin 2019.

E gjithë kjo do të jetë vetëm një lojë e politikës dhe diplomacisë serbe e cila do të kuptoj se edhe pas gjithë kësaj Kosova do të ecën në udhën e saj bashkë më miqtë ndërkombëtar si ShBA dhe BE dhe do të arrij të jetë pjesë aktive dhe bashkëudhëtare e institucioneve ndërkombëtare dhe e OKB-së.

Ndërsa sa i përket rvokimit të njohjes nga Surinami, në marrëdhëniet dhe të drejtën ndërkombëtare ekziston revokimi vetëm nëse shteti ose pavarësia e një shteti nuk ekziston më.Por gjersa të ekzistoj shteti i Kosovës dhe pavarësia e saj ,revokimi i njohjes është i paligjshëm dhe i panatyrshëm. Duhet patur kujdes Kosova ,sepse ashtu sic ekziston vullneti i shteteve për ta njohur pavarësinë e Kosovës vec e vec ,poashtu mund t'i shkaktojnë dëme pozitës së Kosovës nëse ajo nuk i forcon marrëdhëniet më ato shtete që e kanë njohur,me anë të diplomacisë aktive dhe marrëdhënieve ndërshtetërore.

E vetmja që mund te jetë në këtë rast është ndërprerja e marrdhënieve kontraktuale në mes të dy vendeve,por jo edhe revokimi i njohjes nga ai shtet,sepse de fakto dhe de jure Kosova është e pavarur. Revokimi i njohjes nga Surinami mund të jetë vetëm e karakterit deklarativ ,por jo edhe ligjërisht.Kjo lojë që tani shihet në horizont po bëhet për të dobësuar pozitën e Kosovës, duke ditur se Kosova është në ndërtim dhe forcim e sipër të shtetësisë gurët që hidhen tani janë për ta dobësuar atë dhe pozitën e saj politiko-juridike ndërkombëtare. Prandaj Kosova duhet të ketë diplomaci më të fuqishme, të vendos në krye të diplomacisë njerëz me formim europian dhe me ndikim e karrier diplomatike,poashtu edhe me urtësi në diplomaci dhe t'i dal në ball sfidave që dalin para si të pengesave ashtu edhe të punës më të madhe për njohje nga vendet tjera dhe përgatitjes për anëtarësim në institucionet ndërkombëtare dhe OKB.(Vota: 1)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora