E marte, 18.06.2024, 01:06 PM (GMT+1)

Kulturë

Xhevahir Cirongu: Koha në univers

E hene, 10.04.2017, 12:52 PM


Xhevahir Cirongu

 

Koha në univers..!

 

Eja me mua e dashur kohë,

Si krahët e zogjëve krah hapur

Fle mbi mua.

Ndaj të pres çdo ditë te shtegu i dhive,

Edhe tik – taket e orës kohë

Me grusht pinë ujë

E shuajnë etjen atje në krua.

 

Tutje në univers shohë  dritë e shpresë

Dhe dielli  mëngjeseve  na përshëndet,

Koha e ora jetë si binjak  lahen  me  vesë

Të dyja i duam , sepse na falin shpresë!

 

Ndalon ora e koha

Ato na sjellin edhe furtunë;

Juve që u fala dritë e lumturi

Bashkë me shpresën jetë

Një ditë do ktheheni tek unë.

Do të jeni  bashkë përgjithmonë:

Koha,

Dielli,

Hëna,

Dhe ju o njerëz

Atje nëpër univers..!(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora