E hene, 26.02.2024, 04:38 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Agim Gashi: Mërgimtarët ndihmojnë familjen Pacolli

E shtune, 27.06.2015, 03:18 PM


Familja Pacolli nga Janjeva

MËRGIMTARËT NGA WUPERTALI I GJERMANISË NDIHMOJNË FAMILJEN PACOLLI NGA JANJEVA

NGA AGIM GASHI

Duke parë gjendjen e mjerueshme të familjes së Bashkim e Vahide Pacollit dhe tetë fëmijëve të tyre, si dhe familjeve tjera, Arben Gashi nga Janjeva, në emrin e Klubit „7 Shtatori“ të Wupertalit, dhe me ndihmen Rrahman Ismajlit, Kadri Emirit, Fadil Beqirit, Blerim Pajazitit, Fahruk Hasanit, Ardian Shabanit, etj. organizuan Turnir Fitbolli në Verlbert të Gjermanisë (NRW), më 14.06.2015 me qëllim të ndihmës së dy familjeve shumë të farfëra në Janjevë.

Arben Gashi si iniciatori kryesor, dhe me ndihmen e miqëve, atë ditë Turniri, ku moren pjesë disa ekipe në Futboll të vogel. Gjatë kësaj dite të këtij organizimi, u mblodhen 1285 Euro, të cilat në dy pjesë të barabarta do ti dhurohen familjes së Bashkim Pacollit dhe familjes së Përparim Sopes nga Janjeve. Humaniteti në vepër i mërgimtarëve tanë, tregon faktin se mërgata ka djelmosha që e duan atdheun dhe bashkë me dashurinë, jetojnë edhe me plagët e atdheut si është varfëria.

Gjeste të tilla duhet organizuar më shumë. Humanizmi ska alternative tjeter pos ardhejs në ndihmë atyre familjeve e njerzëve në nevoj. Vetëm me veper ndimha është aty. Me fjalë gjithmonë po na mbesin ëndërr.

Rrugen e Arben Gashit dhe miqëve të tij, duhet ta pëcjellin edhe të rinjët tjerë nga mërgata.

Për shkak të gryksisë së pushtetarëve atje, hajnisë e korrupcionit, popullata e varfër ka nevoj për ndihmë pothuajse si në kohen e luftes dhe paraluftës.

Vlen të theksojmë se në këtë turnir, vendin e pare e zuri EM “Cars” nga Wupetrali ndersa vendin e dytë e zuren “Stupcat” nga Münsteri.

Falenderojmë të gjithë pjesmarrësit për ndihmen e dhuruar.

 

21.06.2015

Düren(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora