E enjte, 07.12.2023, 01:16 PM (GMT)

Shtesë » Lajme

Lekë Mrijaj: Gjon Krasniqi, ''Qytetar Nderi'' i Lezhës

E diele, 01.03.2015, 10:51 AM


SOT GJON M. KRASNIQI SHPALLET "QYTETAR NDERI" I QARKUT TË LEZHËS"

Shkruan: Lekë Mrijaj - 28.02.2015

Sot në orë 11:00 , z. Gjon Krasniqi humanist  e atdhetar në emigim në zvicer do të shpallet "QYTETAR NDERI I QARKUT TË LEZHËS", me ç'rast do të falënderohen strukturat e larta qarkore të pushtetit si dhe deputetët e saj, të cilët që nga sot do të ia besojnë çmimin në fjalë z. Krasniqit. Duke pasur parasysh se një gjë të tillë z. Krasniqi e ka merituar për sukseset dhe ndihmat e tij dedikuar zonës Mirditore - Lezhës, shpresojmë se edhe në të ardhmen nuk do të mungojë kontributi i tij me veprime të tilla humanitare e atdhetare.

Z. Gjon M. Krasniqi i lindur në Nepole të Lugut të Baranit të Pejës jeton dhe vepron në Zvicër është  pasardhës i burrave të mëdhenjë të kullës së Avdi, Sadri e Zef Smajli – Krasniqi i një kulle e cila njëkohësisht ishte edhe një asamble gjithë përfshirëse kombëtare për të gjithë shqiptarët pa dallim, në të cilën shumë burra u mblodhën për ideale, pajtime dhe ndërmjetësime mbarëkombëtare. Kulla dhe burrat e saj të permendur ka lënë gjurmë të pashlyeshme në fshatin Nepole – Lugun e Baranit të Pejës, Zonën e Dushkajës, Lug të Leshanit, Lug të Drinit e Dukagjin ... me te cilin edhe z. Gjon Krasniqi po i përmbahet veprave të paraardhësve të tij në përgjithësi, i cili me plotë ndihmë, humanizëm e atdhetarizëm, po i përgjigjet ne vojave të atdheut amë - Shqipërisë etnike.

Besoj se edhe në të ardhmen nuk do të mungojë kontributi i tij... pra do reflektojë edhe në zonat tjera shqiptare të shqipërisë etnike pavarësisht kufijve të copëtuar nga padrejtësitë e asaj kohe.

Gëzuar z.Gjon Krasniqi dhe ju shqipëtarë anembanë trojeve etnike e mërgatë !(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora