E marte, 22.06.2021, 06:23 AM (GMT+1)

Kulturë

Nexhat Halimi: kujtim për jg

E marte, 20.01.2015, 06:43 PM


Nexhat Halimi

 

kujtim për jg*

 

fjalë për fjalë për të vdekur bukur

në ‘i këngë për trenat që shkojnë vijnë

në ‘i fluturim shqiponje kuq kuq e zi

 

ja ende flutur e shpirtit bie mbi qiri

në djegie përtëritje amshimit të vet

ti s’duhej të vdisje kurrsesi jg kaq i ri

o bilbil o ta bëra benë ta bëra benë

 

gjakut të atDheut t’ia rikthesh rrufenë

fjalë për fjalë për të vdekur bukur

 

* në përvjetorin e tridhjetekatërt të vrasjes(Vota: 29 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora