E marte, 22.06.2021, 11:07 AM (GMT+1)

Kulturë

Përparim Hysi: Pasunari

E marte, 20.01.2015, 06:36 PM


Pasunari

 

Nga Përparim Hysi

 

Pasunari

 

Dje nuk kishte brekë në bythë, sot paratë i ka me grushta

Se u mor me punë të pistë: sa me drogë, me prostituta

Elbete, ka ndryshuar "luk" dhe të hiqet si zotëri

Unë e di që është kopuk; di si vuri pasuri.

 

Pa zë fryhet si gjeldeti, sa të duket ka vënë krahë

Oratkëri me të pushteti, unë e shoh dhe sa s'bëj "ah!"

Jo i gjeti, ku i gjeti? Aha, iks a ypsilon

Mbështetje tek pushteti, si furrik në tranzicion

 

Po ç' të them  për milionerët (të pabrekët në mëngjes)

Nuk e mbaj dot të vjellët (pulë e tyre, bën dy vezë!!!)

Dalëngadalë synojnë pushtetin se me të kot s'janë ortakë

Nëpërkëmbin veç të ndershmin (do na hipin mu në qafë)

 

Po qëndruam me sytë të mbyllur dhe po bëjmë sikur s'i shohim

Po e mbajtëm gojën lidhur dhe harrojmë se duhet folur

Nesër shtrenjtë do ta paguajmë: me "doganë" e me "të-vë")

Se kjo skortë do na "hajë" (është provuar,dorë me një)

 

Mafiozë! Ju jemi qepur pas!

 

Xhemsi Xhefri- ambasadori amerikan

 

Akuzë e rëndë. Po emrat ku janë?

Ç'është ky lakim? Vetëm i përgjithshëm.

Duket vërtet si një tramundanë

Sikur po i nxjerr një nga një: Ç'janë të rrezikshëm?

 

Mjerisht, veç fjalë. Fjalët i merr era

T'u vihem prangat. Të japin llogari.

Vetëm atëherë, themi: erdhi pranvera

Se po vendoset drejtësi në Shqipëri.

 

Vendi do marrë frymë e do çlirohen

Të dalë Shqipëria nga gërçi asfiksues.

Gjithë ç'kanë bërë krime, të prangosen

Nderim do kemi për të Madhin akuzues!

 

Pushteti

Nuk ka gjë që më frikëson më shumë se sa pushteti

NJësoj si provimi; ca më shumë lufta.

Ashtu si një besmitar i mirë që ka frikë nga Ferri

E  provova në kurriz dhe nga pushteti më zë krupa.

 

Halle ka shumë sa pesha e elefantit

Mundësitë qesharake: vetmë fjalë e fjalë

Pushteti më fut ethet e alarmit

Sikur mbu kurriz të më ketë hipur një kalë.

 

Pushtetin e pëlqejnë vetëm sharlatanët

Që bëjnë dallavere nxjerrin fitime

Ata që jo vetëm ia shalojnë mirë kalit

Dhe nuk duan t'i zbresin, sa të dalin fryme.

 

DUA...

 

Dua si Likurgu t'i ngre një përmendore të qeshurës

Jo se jam gaztor dhe nuk rroj dot pa qeshur

Dua që nga Shqipëria të largoj mendësitë e mesjetës

Që kanë në kokë politikanët mendjetredhur.

 

E qeshura të zgjatë jetën  dhe SHqipëria e meriton

Më në mes të Tiranës të ketë të tillë përmendore

Ah, se  ç'popull bujar! Për bujari me askënd s'ngjason

Këta politikanë të keq, të sfidoj me këtë përmendore.

 

Se ia nxinë Shqipërisë faqen e saj të bardhë

Sikur ende Shqipëria bënë gjumë letargjik

Dua t'i përqesh të gjithë këta bastardë

Qëndrimi i tyre? Ma  shpall e më bën nevrik.

 

* poezitë që të gjitha janë shkruar në Florida, në vitin 2003. I sjell enkas që lexuesi të shohë se sa janë "jashtë aktualitetit" këto poezi.

 

Tiranë, 18 janar 2015(Vota: 0)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora