E shtune, 13.07.2024, 11:03 PM (GMT+1)

Përjetësi » Kadare

Intervista e Kadaresë për një gazetar francez, 1990

E enjte, 31.07.2014, 07:57 PM


Intervista e Kadaresë për një gazetar francez

Rrëfimi pak ditë para arratisjes nga Shqipëria në 1990

Emisioni “ABC STORY” këtë radhë ka përgatitur një intervistë të shkrimtarit të njohur, Ismail Kadare dhënë më 10 tetor 1990, vetëm pak ditë përpara se të kërkonte azil politik, gazetarit Frederik Miterran, të njëjtit që më pas, në vitet 2009-2012 do të ishte Ministri i Kulturës në Francë. Gazetari e pyet shkrimtarin shqiptar për çelësin e mbijetesës në vendin me komunizmin më të egër. Por shkrimtari shqiptar preferon rrëfimn e koduar.(Vota: 4 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora