E diele, 23.06.2024, 05:31 AM (GMT+1)

Shtesë » Historia

Halit Xh. Elshani: Filloi gjykimi i grupit armiqsor!

E enjte, 24.05.2012, 05:22 PM


  GJYQIN E QARKUT NË PEJË

Filloi gjykimi i grupit armiqsor!

Nga Halit Xh. Elshani

Dosja nr.2.

I akuzuari i parë,Antonis Stavros për të fshehur ndrrimin e shpesht  të vendbanimit,punoi më emër të rrejshëm edhe si bari i kafsheve.

Sot para trupit gjykues të të pestëve,në gjyqin e Qarkut të Pejës të cilin e kryeson gjyqtari Nezhdet Gora,fillojë gjykimi i antarëve  të organizatës  ilegale të quajtur “Komiteti”Aktpadia të cilin e përfaqeson maxhistri,Halil Kelmendi,zavens i prokurorit publik i gjyqit të Qarkut në Pejë ,fajson grupin prej gjashtë antarëve për veprimtari armiqsore kundër shtetit  dhe sistemit të RSFJ,për shkak të përpjekjeve  për shkatrrimin e vëllazerimit dhe bashkimit  dhe për propagandë armiqsore.Këtë grup e përbejnë:Antonis Stavros,qytetar grek i lindur  në vitin 1920 në fshatin Mimis në Greqi,pa vendbanim të përhershëm dhe i pa punë.Hajdin Mulliqi shofer nga Peja, i lindur në vitin 1937,Xhemajl Haqku,student nga Peja,i lindur në vitin 1945,Jajah Turjaka ekonomist  nga Peja i lindur në vitin 1943 dhe Enver HADRI ,i cili momentalisht është i arratisur.

Ky grup kishte për qellim të luftojë kundër sistemit shoqeror dhe shtetror të RSFJ,e për këtë qellim u formue edhe organizata e qujtur “Komitët”,pris,lider i të cilit ishte Antonis Stavros.Duhët theksue se Stavros ishte i njohur edhe më parë,u ishte njohur organeve të pushtetit  si armik i vendit tonë,andaj për këtë shkak në vitin 1953 qe denuar më 12 vjet burg.Pas mbajtjës se denimit në vend qe te largohët nga Jugosllavia  siq i qe urdheruar,ai vendos të merrët më zejën e vjetër Shpesh ndrrojë vendbanimin,,mandej u bë edhe bari i kafshëve.Në Shkup arriti të marrë pashaportë të rrejshëm dhe më emrin Rashid Sejda,udhetojë disa here në botën e jashtme.Të akuzuarit i mbrojnë pesë avokën.Gajo Vuleviq,Sllobodan Boiq,e Dragan Zonjiq,kurse në bazë të detyrës zyrtare edhe Novak Taiq dhe Millutin GjurishiqVendimi i gjyqit pritët pasë disa diteve.E ejte,24,05.1973.SH Grabovci.Andaj pohimët se Enver Hadri ishte tradhetar nuk qendrojnë.Nuk qendron as ajo qe u tha se sa i përketë dites  nuk qendron ky pohim(meq paska qenë më te).Se çka ka bërë natën une nuk e dij!Sipas kësaj logjike ditën nuk paska qenë tradhetar se paska qnë gjithmon me te?ndersa natën mund të këtë qenë tardhetar!I pari dhe i dyti po at nat pas emitimit të intervistës janë takue në kafën e PDK-es në Prishtinë.Eureka!

Bruksel,20.05.12(Vota: 10 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora