E premte, 18.06.2021, 12:40 AM (GMT+1)

Kulturë

Kalosh Çeliku: Protestë në Shtëpinë Publike

E hene, 07.05.2012, 02:08 PM


PROTESTË NË SHTËPINË PUBLIKE

Nga:  KALOSH ÇELIKU

Luftë me Veten

E lehtë është lufta me armikun
e vret, ose të vret.

E rëndë është me Veten
as të vret, as mund ta vrasësh...

Shenja e nisjes

Nata pa Hënë.

Yjet tallen me zjarr
Qiellit i kërkoj fjalë
Dita më bie me shuplakë.

Shenja e nisjes, oj Nënë!...

Thirrje në mesnatë

Mjegullat e zeza
ecin nëpër qiell
do të bjerë shi.

Diellit ia kanë lidhur sytë
thirrni rrufetë!...

Protestë në Shtëpinë Publike

Imzot, më diferencuan neokomunistët
dashuri që bëjnë me Ebu Xhehlin
e përhapin SIDËN në Shtëpinë Publike.

Përditë dezinfektohem nga Virusi
verë të kuqe pi te Pazari Grave
ballë për ballë Ebu Xhehlit
imam në mesin e kryehoxhallarëve.
Që, ngrenë dolli, dehen me lëngje
Shejtanin e vrasin me eshtra.
E heqin vallen më shpallin të marrë
Ngase: e shava dje Pushtetin
e shaj sot, do ta shaj nesër!

Pasmesnate, kthehem në shtëpi
Rrospitë e Ebu Xhehlit me ferexhe
dorë më dorë më hedhin mbi çatia
pak para agimit më dhunojnë mes librave...

Ankand te Pazari Grave

Vjen derisa unë rrokullisem lëmsh
me të Dashurën e Omar Khajamit
e shahem me librat horror.

Kot, para s’kam të të huazoj për bukë
Palaçot nderohen me shpërblime.

Asgjë s’kam, vetëm pagjumësi...

Konferencë kombëtare

Rastësisht të takova në rrugë
të kishin dëbuar nga Partia.

Urdhëro: unë s’jam Uolt Uitmani i madh
as miku im, Mirko Gashi - bohem
unë jam Kalosh Çeliku – rebel.
Dhe, me Ty do të pi verë.

Nëse të ka përzënë Partia
vogëlushe, unë nuk të përzë...

Vrapim pas shpërblimit

Mijëra vjet në këtë Tavernë
Ne të dy pimë verë.
Lehin gojëligat - lehin qentë.

Mijëra vjet në këtë Tavernë
ne shkruajmë poezi.
Plasni gojëliga - lehni qenë
të mos mbetni pa shpërblim!...

Dera ime - oxhaku

Në jetë dikush
hyn nga dera.

Derën ma mbyllën kulturofagët
dritaren – Rrospitë Meshkuj.
Mua fisit të kaçakëve
që hyj nga oxhaku...

Miqtë e Kalosh Çelikut

Unë jam Kalosh Çeliku - rebel
aq më bënë për policët
oborrtarët e pushtetin.
Miqtë më të mirë i kam gratë
Poezinë. Dhe, verën.

Unë jam Kalosh Çeliku - rebel
aq më bënë për spiunët
kukullat, mashat shqiptare.

Miqtë më të mirë i kam gratë
Poezinë. Dhe, verën...

Azil politik

Qentë kur m’u ndërsyen pas shpine
vetëm për një asht - shpërblim
e kulturofagët – këlyshë me zgjebe
ditënatë të Nënës Parti...

Unë Mike ika nga Atdheu
te Ti kërkova azil politik...(Vota: 324 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora