E merkure, 21.02.2024, 12:04 PM (GMT)

Kulturë » Berisha

Sejdi Berisha: Poezi për ditën e Shën Valentinit

E diele, 13.02.2011, 07:57 PM


Sejdi Berisha

 

E TI QAJ ME LOTIN TIM

 

Flokun e lagur nga shiu

Përkëdhele me lotin pranveror

Syrin e ke në piklat e shiut

Puthem njëherë se behari po ikën

 

Në qepallën tënde rri loti im

Mos e fshij të lutem

Le të jetë si kujtim

Përkëdhele flokun

 

O, shiu pranveror

Pse kështu më përmallon

Kur të gjitha janë vetëm rënkime

Pse kështu më rëndon

 

Me frikën tënde

Me mosbesimin tënd

Sikur të gjitha kanë ikur

E Ti s’je më afër meje

Shiu pranveror

Syrin ma përvëlon

Më shpëto të lutem

Qaj me lotin tim

 

Me mosbesimin tënd

Sikur s’do ngel asnjë kujtim

Të lutem qaj me lotin tim

 

(Nga libri “Dashuro një minutë”)(Vota: 8 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora