E shtune, 25.05.2024, 08:45 AM (GMT+1)

Kulturë

Jusuf Zenunaj: Sot kanë ditën e Pavarësisë

E marte, 16.02.2010, 09:41 PM


Jusuf Zenunaj

SOT KANË DITËN E PAVARËSISË

Mjegulla shekullore
mbi njërin krah të Ibrit rri,
Si zog i plagosur
shqiponja fluturoi në veri.

Mbi një rrap shtatlartë
u ndal të pushojë ,
plakut në dritare
lotët ia ngacmoi.

Nxori kokën jashtë
zogut zu t'i flasë
si ta kish fëmijë
për jetën në veri.

O Zogu  i zi, dritaren ta hapa
eja ta mbushi gotën e rakisë !
N'anën tjetër të lumit
sot  kanë ditën e Pavarësisë.

15 shkurt 2010


(Vota: 2 . Mesatare: 5/5)

Komentoni
Komenti:


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora