E marte, 09.03.2021, 11:12 AM (GMT)

Xhelal Zejneli: Qiriazët

Babai Dhimitër Qiriazi, me profesion zdrukthëtar dhe nëna Maria kishin dhjetë fëmijë, shtatë djem dhe tri vajza: Tashko, Konstandini, Gjerasimi, Gjergji, Naumi, Kristo, Pandeli, Fanka, Sevasti dhe Parashqevi. Manastiri i asaj kohe ishte një qytet me përbërje etnike të përzier. Megjithëkëtë, Qiriazët i ruajtën...

Lutfi Alia: Leonardo De Martino, Rilindasi i harruar

Aktiviteti i urdhёrit françeskan nё trojet tona, vazhdoi tё intensifikohet nё shekullin XIX. Krahas misionit apostolik, françeskanёt kontribuan nё rizgjimin e ndjenjave kombёtare, nё hapjen e shkollave shqipe dhe pёr funksionimin e tyre hartuan tekste mёsimore, fjalorë italisht – shqip...

Xhemal Ahmeti: Hiqnja shqiptarit atributin islamik

Pse religjiozët e Reinach-ut munden të sigurojnë miliona për ta ndërtuar një xhami e shqiptarët s’kanë mundësi as një zyrë ta paguajnë që do të mbronte identitetin e tyre nga keqpërdorimi? Sespe shqiptarët i kanë shtetet e korruptuara dhe kriminele [Pêrndryshe minimum do kishin reaguar ministritë e Kulturës]. Sepse...

Frank Shkreli: Kurrë nuk është vonë për lustracion!

Fund muajin që kaloi, Prania e Organizatës për Siguri dhe Bashkpunim në Evropë (OSBE-së) organizoi një seminar rreth proceseve të lustracionit në Shqipëri, thuhet në një njoftim në portalin e Zyrës së  kësaj organizate ndërkombëtare në Tiranë...

Gjokë Dabaj: Nënat tona për kë po i lindin fëmijët?!

Për industrinë e Evropës?! Për ekonominë e Greqisë?! Për Amerikën?! Për Turqinë?! Për kë po i lindin fëmijët nënat e shqiptarëvet?!Duke pritur 8 Marsin, Ditën e Gruas, që ndryshe quhet edhe Dita e Nënavet, mua, për dreq, më është ngulur mendja te një pyetje tepër...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Agim Krajka!

Me hidhërim e morëm ikjen drejt parajsës të kompozitorit, artistit të shquar Agim Krajkës , “Nder i Kombit”.Brezi im është rritur me këngët e muzikës së lehtë të kompozuara nga mjeshtri Agim Krajka.E kush nuk i mësonte dhe këndonte këngët e Agim Krajkës, shumica e tyre u bënë hite.   Sa herë...

Abert Zholi: Diogjeni kërkonte njeriun, Luigji i 14-të “Shteti jam unë”

Filozofin e madh grek Diogjenin, kurdoherë kur e lexojmë pjesë- pjesë, apo shfletojmë fletët e librit të tij me ngadalë, vërejmë se filozofia e tij njerëzore është ndër më aktualet, ndër më të bukurat, ndër më njerëzoret, ndër më të diskutuarat, ndër më madhështoret, një ndër filozofitë me mesazh kaq të paqtë...

Hamzë Morina: Rrëfimi për njerëzit e mirë dhe pushtetet

Rrëfimet vijnë nga kujtesa e hershme, ndërsa njerezit e mirë ishin dhe mbeten ata që ishin, vetem pushtetet ndrruan format, sjelljen, pazaret.  Bartesit e këtyre pushteteve si dje dhe sot vazhdojnë lojën e pistë për përfitim."Nëse do të jetosh mirë, duhet të jesh o afër mbretit o afër detit...

Kalosh Çeliku: Shteti “përbashkët” me Covid-19

Miq, kur na vinin në KatundPorta, e hapur krah më krah.Edhe, kur iknin: Nana u jepteI përcillte me kulaç Katundi:Mollë. Dardha. Ftua KopështiNuk përcillte miq: duarthatë. Unë, e vazhdoj traditën e tyreI pres miqtë në Shtëpi. Përcjell:Dihet, sipas traditës shqiptare...

Brahim Avdyli: Klithjet e alpeve nëpër kohë

Ishte një kohë shumë e vështirë. Edhe më të vështirë e bënte jeta, kur nuk mund të shkruhej me fjalë. Sikur neve na qe lëshuar një ordi e reve të zeza, e ardhur prej armikut, mbi Shkelzen të Gashit dhe në Rrafshin e Dukagjinit, si me breshër e vetëtima, të ringjallura nëpër ato vite të tmerrshme. Ne, po i jepnim...

Xhelal Zejneli: Mësonjëtorja e Parë Shqipe e Korçës

Zgjimi i identitetit kombëtar dhe i kulturës së Rilindjes ndër shqiptarët në këtë periudhë ishte i lidhur ngushtë jo vetëm me veprimtarinë politike dhe botuese, por edhe me përpjekjet për shkollë në gjuhën shqipe.Të tria sferat kulturore në të cilat ndahej Shqipëria, kishin sjellë me vete sisteme të ndryshme shkollash fillore të huaja...

Cikël poetik nga Fatmire Duraku

Mbi lumë ura e vogëlUnë kthehem hijes që ik pema jonë e madheme degë të vjetrambi gurët e kullës e kulla mbi vetmi as unë s`jam më atys`je më as ti kush do ta çelë derënt`i ujisë lulet e ëndrrës sonë...

Kozeta Zylo: Lamtumirë Kujtim Gjonaj, “Mjeshtër i Madh”

Me lot në sy e pritëm lajmin e ndarjes nga kjo jetë të regjisorit të shquar Kujtim Gjonaj “Mjeshtër i Madh”.  Tronditës ishte e-maili që mora nga mikja ime, shkrimtarja e mirënjohur Laureta Petoshati e cila më ngushëllonte për vdekjen e Kujtim Gjonaj një figurë elitare e artit.Mikja ime e penës nga Vlora...

Puntorie Muça Ziba: Kënga e përndritur

Unë jam njëmijë vjet më e re se ti, Tanushëlulëkuqe me katër petale:kam sy zogukam flatra zogujam flokargjend,përngjaj me mollë bejleguedhe hundën e kam me kurriz. Ti je njëmijë vjet më e vjetër, Tanushëgjithë nahia të kishin lakmigjithë rinisë i shkrepte mendimise vashë më të bukur s’kishte lind në atë diell...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora