Petrit Mateli: Kujtime për skuadrën e futbollit të Ballabanit

Para viteve 1990 zona e Ballabanit ka qenë ndër më të populluarat dhe ekonomia më e madhe në rrethin e Përmetit. Ka qenë zonë e rëndësishme për prodhimet blegtorale...

Gëzim LLojdia: Në Finlandë me këpucë të grisura

Në vitet ’80,në qytetin detar emri i skuadrës së “Flamurtarit” të Vlorës ka qënë më i përmenduri.Kristalizohen dy arsye.Suksesi që kjo skuadër shqiptare arriti në skenat e futbollit europianë.E dyta:pabesia me të cilën rregjimtarët goditën pjestarët e saj...

Gëzim Llojdia: Kur rrëzuam 'Partizanin' e Beogradit

Kujtojmë këtu se rreth 25 vjet më parë,”Flamurtari” i Vlorës gjunjëzoi Partizanin e Beogradit duke e larguar nga kupat e Evropës .Aty nga vitit 2000, kam intervistuar një ndër ata sportistët e Vlorës.Bomberi i shquar i "Flamurtarit", ai që rrëzoi në gjunjë radhën e...

Hazir Mehmeti: Turnir futbolli i nxënësve në Austri

Koloritit i flamujve e veshjeve kombëtare  mblodhën ngjyrat  e ylberit në fushën e gjelbër me futbollistë ambicioz në hapat e tyre për nesër. Prej tyre do merr frymë Liga Shqiptare e Futbollit në Austri e cila garon tani e gjashtë vjet si ligë me disa ekipe futbolli. Ekipi ...

Bajram Çeliku: 40 vjetori i themelimit të KF Bashkimi

Sporti në fshatin Cërvicë dhe rrethinën e Kërçovës, ka një historik më vete. Edhe të parët tanë dikur janë marrë me sport, edhe atë: me mundje (pelivanë), vrapimin me shkop dhe pa shkop, lojën e bishkës, hedhjen e gurit, kërcimin me shkop dhe pa shkop në një dhe tre ...

Liman Zogaj: Monaliza në shtigjet e dritës

Shqiptari: E nderuar! Duam të Ju prezantojmë për lexuesit tanë!-Po! Unë jam Monaliza Aliko, nga Durrësi i Shqipërisë. Tash e një vjet jetoj bashkë me familjen time në Minden të Gjermanisë.Shqiptari: Diçka për shkollimin dhe jetën në Durrës?...

Histori: Goli i parë, pikët e para, fitorja e parë

Armando Sadiku më në fund i tha ''jo mallkimit'' dhe është shqiptari i parë që shënon për Shqipërinë në një europian.Ermir Lenjani nuk deshi të hynte në histori pasi humbi një rast të pastër për shënim.Fitorja historike e Kuqezinjëve...

Historike! Shqipëria në EURO 2016

Italiani i natyralizuar, Gianni De Biasi, zëvendësi i tij, Tramezani së bashku me të gjithë lojtarët dhe stafin tjetër teknik, e kthyen në realitet ëndrrën shumëvjeçare të të gjithë shqiptarëve.Në Armeni, përfaqësuesja jonë e drejtuar nga De Biasi fitoi 3-0 ...

Humbet kombetarja e futbollit, por fiton Shqiperia

Shqiperia mundet ne shtepi nga Serbia sipas menyres tradicionale duke pesuar edhe kete here ne fund te takimit. Por ky nuk eshte fundi sepse Portugalia fitoi kunder Danimarkes duke na e dhene mundesine qe te shkojme ne Europian me nje fitore ne Armeni.Ndeshja nuk do koment, rezultati tregon gjithcka ...

Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen

Kualifikueset e Euro 2016, Shqipëria e pamposhtur, barazim 0-0 në Kopenhagen Kombëtarja shqiptare e futbollit barazoi pa gola në Kopenhagen ndaj Danimarkës, një rezultat ky që i siguron zyrtarisht kuqezinjve vendin e tretë në klasifikim dhe i vendos ata mes skuadrave ...

Serbia - Shqipëria 0-3

KASKAS vendosi që ndeshja e 14 tetorit Serbi – Shqipëri të shkojë në tavolinë 0-3 për Shqiperinë si pasoje se ndeshja u ndërpre për shkak të incidenteve nga tifozet vendas që pushtuan fushën, pra fajin për ndërprejrjen e ndeshjes e ka Serbia dhe jo braktisja e lojës nga Shqiperia...

Ramiz Dërmaku: Gashi ua fundosi shpresat

Të dielën në stadiumin e qytetit  Agronen Park , në Weingarten në pranin e mbi 70 shikuesëve u  zhvillua ndeshja futbolistike e qarkut  të Fridrischafenit në mes të Klubit Futbollistik“Kosova“ dhe  Klubit Futbollistik “Lindau“ nga qyteza Lindau. Në një atmosferë të qetë dhe...

Në besë të shqiptarit...

“Pas ndeshjes me Serbinë, jo pa qëllim u tentua të krijohej imazhi i një Shqipërie jo tolerante, për më tepër i pushtuar nga nacionalizmi ekstrem. Por sa i vërtetë është ky realitet, si janë shqiptarët në shtëpinë e tyre, ose më mirë si janë shqiptarët në fushat e futbollit”...

Portugal - Albania 0-1

Euro 2016 Qualif highlights...

Vokrri: Ndeshja e parë do të jetë madhështore

Federata e Kosovës po përgatitet që ndeshja e parë të jetë sa më madhështore. Por me rëndësi është vet simbolika e ndeshjes, sipas kryetarit të Federatës së Futbollit të Kosovës, Fadil Vokrri.Deutsche Welle: Çfarë do të thotë për Ju vendimi i FIFA ...

Beqir Cikaqi: Forca Shqipëri!

Sikurse vendoret, e komunitetet tjera, edhe shqiptarët që jetojn në Treviso dhe Provincen e sajë jan duke e përjetuar krizen e konomike e të papunësisë  që po përjetohet. Megithate  shqiptarët prap se prap gjinden disi, pasi nuk zgjedhin shumë punën ...

Shqipëria, fitorja sfumohet në fund, barazim 1-1

Minutat e fundit të lojës i kanë hequr fitoren nga duart Shqipërisë në ndeshjen ndaj Norvegjisë. Kuqezinjtë kanë qenë në avantazh deri në minutën 87, por një pakujdesi në mbrojtje lejoi lojtarin më shtatshkurtër të norvegjezëve të shënonte me kokë golin e barazimit 1-1...

Ahmet Shqarri: Jetimët dhe Kombëtarja

Ajo çfarë mund të arrijë ekipi ynë përfaqësues nëpër takime ndërkombëtare, humbje, barazim apo edhe fi tore, përveçse mund të shtojë ose të zbehë iluzionet për ndonjë mrekulli të pamundur, gati si një ëndërr, gjithsesi, këtij futbolli që luhet në vend dhe që e prekim për çdo ditë nuk ...

Shqipëria mposht Norvegjinë

Kombëtarja shqiptare e futbollit ka arritur një fitore shumë të rëndësishme në transfertën e vështirë të Norvegjisë. Kuqezinjtë kanë mundur me rezultatin e ngushtë 1-0 skandinavët me golin e shënuar nga Hamdi Salihi.Me këtë trepikësh, Shqipëria ngjitet në vendin e tretë ...

Vokrri: Kosova e ka të drejtën e ndeshjeve miqësore!

Kosovës i është dhënë e drejta e ndeshjeve miqësore ndërkombëtare, ndonjë vendim tjetër nuk ka - shprehet Fadil Vokrri, kryetari i Federatës së Futbollit të Kosovës, në një intervistë për Deutsche Wellen.Deutsche Welle: Zoti Vokrri, cili është vendimi përfundimtar i FIFA-s për mundësinë që Kosova të zhvillojë ndeshje ndërkombëtare miqësore, pasi ka...

Ndahet nga jeta ish tekniku kuqezi, Mehdin Zhega

Pas një viti në koma, ndahet nga jeta në moshën 66- vjeçare, ish-futbollisti dhe ish-trajneri i Kombëtares Shqiptare, Mehdin Zhega. Ish tekniku kuqezi ndodhej prej kohësh në gjendje kritike për jetën, si pasojë e goditjes nga një ishemi celebrale, gjatë kohës që gjendej në Kanada, tek të afërm të tij.Ish-futbollisti i njohur i Vllaznisë, Dinamos dhe ekipit kombëtarë ka pësuar një aksident të rëndë në kohën që ndodhej në Kanada. Pas ekzaminimeve...

Skënderbeu Kampion i Shqipërisë!

Për të dytin vit radhazi, Skënderbeu i Korçës shpallet Kampion i Shqipërisë (titulli i tretë në histori). Skuadra korçare fitoi në javën e fundit në derbin përballë Pogradecit me rezultatin 3-1 duke grumbulluar 57 pikë në 26 javë, një më shumë se sa Teuta e vendit të dytë...

Bekim Balaj: Titulli kampion dhe kupa ''pronë'' e Tiranës

Bekim Balaj, sulmuesi shkodran i ekipit të Tiranës rrëfet në këtë intervistë ekskluzive për formën aktuale të ekipit të tij, qëllimet e klubit dhe bindjen se të dyja trofetë, kupa dhe kampionati...

Lek Mrijaj: Arbër Mrijaj që tani tregon se ka talent në futboll

Arbër Mrijaj do te regjistrohet në akademinë e futbollit Gjerman.Arbëri që tani tregon se ka talent në futboll ai ka filluar të luajë pranë shtëpisë së tij se bashku me shoket...

Fatime Kulli: Vesel Limaj, një talent i rrallë në stadiumet e Gjermanisë

Interesi për një futbollist 15 vjeçar që po çudit stadiumet e Gjermanisë me talentin e tij, më “imponoi” të lidhem nga afër me këtë djalosh, për të mësuar më shumë për ...

Si u ndërprenë kampionatet e futbollit të paraçlirimit

Më 9 mars 1938, pas një tejzgjatjeje dhe disa ndeshjeve të pazhvilluara, Komiteti Teknik Arbitrar Shqiptar (KTASH), në pamundësi ta disiplinonte kampionatin e 7-të kombëtar...

Shuhet Ardian Arra, “Maradona” shkodran

Dita e djeshme ka qenë e trishtë për Vllazninë dhe sportin shkodran në përgjithësi. Ardian Arra, ish-lojtari i njohur i kuqebluve është ndarë nga jeta në moshën 55-vjeçare...

Sokol Kushta: Futbolli në krizë, pasi marangozë e kovaçë po marrin licensa trajnerësh

Futbolli shqiptar ka probleme. Këtë e thonë të gjithë. Janë pikërisht specialistët ata që lëshojnë alarmin për atë që po ndodh me funksionimin e topkëmbës në Shqipëri, teksa...

Top Channel: Procesi Sportiv, 12 Shtator 2011

Top Channel: Procesi Sportiv, 12 Shtator 2011...

Shqiperi - France 1-2, por fiton Shqiperia

Shqiperi - France. Ish Kampionet e Ballkanit kunder ish Kampioneve te Botes. Presioni francez shnderrohet ne gol nga Benzema ne minuten e dhjete, goditja...

Top Channel Albania: Procesi Sportiv, 22 Gusht

Top Channel Albania: Procesi Sportiv, 22 Gusht...

Haxhi Dulla: Shqiptari Edgar Çani në futbollin polak

Sulmuesi 21 vjeqar i lindur në Tiranë i huazuar për një vit nga Palermo e Italise, me mundësi të vazhdimit të kontratës është shpresë e madhe për skuadën e futbollit...

Argjentina mund lehtesisht Shqiperine

Ne miqesoren e para dy diteve Shqiperia humbi bindshem me rezultatin e thelle KATER me KURRNJE. Ndeshja u zhvillua...

Engjëll Koliqi: Ardian Bytyqi - shpresë e ndritur e futbollit kosovar në diasporë

Patrioti Behxhet Bytyqi, nga Semetishti i Therandës (ish Suhareka), kot së koti ishte munduar që të përparojë në atdhe, sepse pushtuesit e egër serbianë...

Xhevat Muqaku: Shënim për vajzat futbolliste

Ekipi i vajzave nga " Kosova" e Prishtinës, futbollitet e grupmoshave prej 14- 16 vjet...

Vdes futbollisti Besian Idrizaj

Zemra e futbollistit kosovar, Besian Idrizaj pushoi së rrahuri të shtunën...

Fushaj: Vllaznia me Edi Martinin, e treta e vërteta…

Ajo qe pritej ka marre rruge dje. Pikerisht zyrtarizimi i trajnerit te ri te Vllaznise. Ai nuk eshte nje emer i panjohur...

Besnik Dizdari: ''Katastrofat'' sportive të vitit. Shqipëria 2009 - 18 humbje!

Në vitin 2004, “France Football” e ngjiti Shqipërinë në vendin e 23-të në Evropë, duke e evidentuar me këte...

Besnik Dizdari: Përse “nuk ka vlerë” akuza e UEFA-s ndaj Vllaznisë dhe SK Tiranës

Si gjithmonë, i frikësuar prej kërcënimeve apo dënimeve që mund të bëjnë ndërkombëtarët, këto dit i gjithë shtypi...

Besnik Dizdari: 80 vjet të Kampionatit Shqiptar të Atletikës së Lehtë: 1929-2009

Më duhet t’i kthehem shkrimeve të mëparshme. Përshembull, këtyre rreshtave të botuar këtu në...
Kryesore