Paulin Ndoja, legjenda e portës së Vllaznisë, që vuajti pasojat e biografisë “së keqe” për Partinë

Ish-portieri i njohur i skuadrës shkodrane flet për gjithçka. Kryesisht mbi kalvarin e vuajtjeve. Pikërisht për anën e errët, ato çfarë ka vuajtur ai dhe familja e tij. Karriera e tij...

Luan Kalana: Panajot Pano - Legjenda e Futbollit

E kam ndjerë si një obligim  shpirtëtror dhe qytetar,por si lojtar dhe fens i futbollit, të shkruaja diçka,për gjeniun, ishulin e futbollit shqiptar te te gjithe brezave,te paharuarin Panajot Pano, lojtari  famoz ,ylli i "Partizanit" dhe i kombetares shqiptare...

Neki Lulaj: Ndërroi jetë ish-futbollisti Zamir Shpuza

Ne dhjetorin e vitit 1995 në ballinat  gazetave gjermane te qytetit të Speyerit, përcillej, me foto kolor e bardh e zi  portreti tërheqës i një të riu simpatik shqiptarë me emrin Zamir Shpuza, të cilin e kishin shpallur si ...

Del Piero, arti në fushë

Nëse do të përmendësh Juventusin, atëherë nuk ke si mos të përmendësh edhe simbolin e saj, Alesandro Del Pieron. Për tifozët bardhezinj, Del Piero dhe Juventus janë një...

Del Piero 178 gola, sa miti Boniperti!

Kapiteni bardhezi arrin rekordin e legjendës juventine: Ai është i lumtur nëse e parakaloj unë...

Rudi Vata, historia e kapitenit më jetëgjatë të kombëtares së Shqipërisë

Kishim disa kohë pa u takuar me Rudi Vaten, ish-kapitenin e kombëtares sonë, një nga emrat më të mëdhenj të futbollit...

Besnik Dizdari: 85 vjet sport kombëtar: Shuk Radoja, Rrok Radoja, Luigj Radoja, Renato Radoja, Terezina Radoja!

Edhe kësaj here më del titulli i gjatë. S’kam çka të bëj. Titulli është dritarja e një shkrimi. Dhe një dritare...

Gjeniu i sportit Marçelo Lipi

E ka nisur karrierën duke mbledhur figurat e futbollistëve të famshëm të asaj kohe, derisa u bë vetë një figurë...

Shevki Sh. Voca: Riza Sh. Lushta, njeriu për të cilin meritohet të shkruhet më shumë

Riza lindi në Mitrovicë në një familje të pasur tregtare. Babai i tij Shabani i kishte dy fëmijë djalin Rizahin...

Del Piero: Juventus, tani duhet të fitosh

Ka ardhur momenti të fitojmë. Alesandro del Piero ka besim te skuadra...

Nderohet Kujtim Majaci, legjenda e futbollit fierak

Dje, në Fier, u zhvillua kupa "Kujtim Majaci", ku morën pjesë Tirana, Dinamo...

Loro Boriçi, figura e jashtëzakonshme e futbollit shqiptar

Atij i përkasin shumë epitete jo vetëm të futbollistit të madh e të “njëfarë”...

Kujtim Majaci, shuarja e një legjende futbolli

Apolonia është lidhur shpesh me emrin e tij, pasi ai, Kujtim Majaci ka qenë...

Sul Demollari - Kapiteni i futbollit shqiptar

Nuk gjen një futbollist tjetër në historinë e futbollit shqiptar, që të ketë...

Fabio Kanavaro, historia e një ylli

Tani që miku më i ngushtë, Ciro Ferrara është bërë trajneri i tij...

Loro Boriçi, simboli i futbollit shqiptar

Atij i përkasin shumë epitete jo vetëm të futbollistit të madh e të "njëfarë" superelite të rrallë me karakteristika të fisme të lojës së magjishme, trajnerit me një bagazh të madh dijesh...

Luan Çipi: Me sportin ndër vite

Përgatitja intensive sportive, “kalitja fizike”, ishte një porosi dhe këmbëngulje e kahershme e babit tonë, Kaman Çipi, duke qenë një nga mësimet e tij, si emigrant amerikan gati 10 vjeçar...

Sulejman Maliqati,“macja e zezë“ e futbollit shqiptar

Ai është tashmë 81 vjeçar, por ka akoma kujtesën e një të riu dhe forcën e një njeriu të cilin vitet nuk mund ta mposhtin. 51 vjet më parë pas turneut të ushtrive mike në Lajpcing të Gjermanisë...

Del Piero: Historia e një jete plot suksese

Dhoma është e gjitha e bardhë dhe Alesandro del Piero hyn duke buzëqeshur, ndërsa në dorë mban një lodër. Është një kositëse bari plastike. Me një familje që do të shtohet me një...

Tajson: Më vjen turp nga gabimet që kam bërë

"Jam një djalë i mirë, por duhet të jeni të kujdesshëm që të mos më provokoni". Këto janë fjalët e Majk Tajsonit, në një intervistë të dhënë për "Guardian", vetëm një javë para shfaqjes së...

Kaka: Dua ta njoh Shqiperine

Braziliani Kaka, i cili shquhet jo vetem per kembet e arta, por edhe per besimin e tij te pashoq te Zoti, vetem pak kohe me pare ishte nje "ceshtje" dite, teper e diskutueshme...

Sa e vonuar statuja për Panajot Panon!

Më e pakta gjë që mund të bëhej për Panajot Panon, do të ishte vendosja e një statuje, në një nga lulishtet më të bukura të Kryeqytetit... Themi më e pakta, kur më e shumta që është bërë për...

Agustin Kola, Mjeshtër i Merituar sporti, një nga ikonat e futbollit bardheblu

Ndërsa ndiqja atë takim emocionues, mes "Tiranës" dhe "Dinamos", më dukej sikur në fushë luante "17 Nëntori" i viteve '84-'85. Ndjeva sikur luante Agustin Kola dhe jo drejtonte nga bankina...

Ish- futbollisti i Flamurtarit Petro Ruci flet në “Telegraf” për karrierën e tij sportive

Petro Ruci ka qenë një mbrojtës i shkëlqyer i ekipit të Flamurtarit. Ai e ka nisur futbollin në moshë shumë të vogël nëpër lagjet e Vlorës si të gjithë futbollistët e tjerë të asaj kohe...

Ali Mema: Unë, legjenda që eliminova Best dhe Bekenbauer

Emri i tij është i lidhur gjithë kohës me historinë e Tiranës dhe të ekipit kombëtar. Ali Mema, tashmë 66 vjeç, vazhdon të konsiderohet një shembull për pasionin që duhet të ndjekin ata...

Shumi: Si e shijoj jetën pas largimit nga Formula 1

Mban dy celularë "Blackberry", ndërsa kënga e preferuar është "Na ishte njëherë Perëndimi", të cilën e ka vendosur edhe si zile celulari. Majkëll Shumaker vishet thjeshtë, por me...

Del Piero: Do të largohem nga Juventusi pas pesë vjetësh

Alesandro del Piero është 34 vjeç dhe ka nisur të luajë me "Zonjën e vjetër" që në moshën 21-vjeçare. Ai është kapiteni dhe lojtari më i dashur për bardhezinjtë, njeriu që nuk e ka...

Nofkat më të spikatura të 50 sportistëve më të njohur në botë

O Rei, Pibe de Oro, Divin Codino, Spice boy, nuk janë gjë tjetër veçse emri i artit ose e thënë ndryshe nofka e disa prej sportistëve më të famshëm botërorë. Duke filluar që nga Pele...

Ali Mata, traineri që fitoi me "17 Nëntorin" 36 herë titullin kampion kombëtar për meshkuj dhe 41 herë për femra

Pesë vjeç është larguar nga vendlindja dhe përsëri edhe pse tani është 82 vjeç, ai nuk shuhet në mall e dashuri... Mbase edhe për arsyen tjetër, se aty ju ngacmua pasioni dhe dëshira për atë...

C.Ronaldo "Topi i Artë 2008"

Kristiano Ronaldo ka pohuar se dita e djeshme ishte më e bukura e jetës së tij, teksa ka fituar "Topin e Artë 2008" në orët e para të së martës. Futbollisti i Mançesterit u bë pasardhësi i...

E gjithë Spanja përulet para "Mbretit Del Piero"

Të mërkurën në mbrëmje, të gjithë në Bernabeu janë ngritur në këmbë për të, ndërsa dje, një ditë pas ndeshjes, të gjitha faqet e para të gazetave sportive i janë dedikuar atij. Aleks Del Piero...

Marjeta dhe Kushtrim Zaçe, dy yje të sportit shqiptar

Nuk gjen një rast të dytë në Shqipëri që dy bashkëshortë të jenë Mjeshtra të Merituar Sporti. Marjeta dhe Kushtrim Zaçe, të dy të uruar dhe të bekuar nga Zoti, për tu bërë yje të sportit...

Ismet Bellova: Ekipi gjerman në atë kohë ka sjellë në Shqipëri, yjet e futbollit të vet

59 vjet në mikrofon. Më shumë se gjysmë shekulli. Aq sa nuk i mban dot mend ndeshjet e transmetuara Fill mbas Anton Mazrekut, hyri i dyti në historinë shqiptare të transmetimit...

Ali Kastrati, 65 herë kampion kombëtar

Ditën e shtatë të lindjes së tij, familja nisi udhën drejt Izmirit të Turqisë. Nuk mundi të mbajë mend Preshevën por krenaria e vendlindjes nuk ju nda për asnjë moment. Për fat...

Pele, më parë ishte llustraxhi

Heronjtë ecin vetëm, bëhen mite kur prekin jetët dhe zemrat e secilit nga ne. Për sportdashësit, Edson Arantes do Nascimento, i njohur si Pelé, është hero. Niveli i lartë i performancës në çdo...

Rexhep Ramaj, një nga majat e sportit shqiptar

Ishte viti 1945. Shqipëria sapo ishte çliruar dhe gjithçka duhej rindërtuar. Pjesë e jetës së saj ishte edhe sporti. Një pjesë e efektivit të brigadave partizane, kryesisht të rinjtë, ishte dhënë urdhër që të...

Riza Lahi: Erkand Qerimaj Kampion i rruzullit

"Tri orët para garës finale kam ndenjtë shtri në shtrat. Mendja më fluturote te flamuri kombëtar kur do të bante dallgë mbi mue, Erkandin prej Shqipniet, e kur tanë sllovakët do t'u detyrojshin...

Franko Barezi, legjenda e Milanit

E kemi parë të vrapojë e të djersitet lart e poshtë nëpër fushë, të palodhur dhe të pakalueshëm në qendër të mbrojtjes. E kemi parë të qajë për një kupë bote të humbur, por e kemi parë të...

Del Piero dhe... arti i goditjeve

Aleks del Piero ka qenë gjithmonë një specialist. Edhe sot i kushton një kohë të mirë të stërvitje fazës së goditjeve të dënimit. Që në rini ai kishte studiuar lojtarët më të mirë në këtë “fushë”...

Hamdi Salihi: “Austria më mësoi se ç’është kombëtarja”

Në 10 minutat e para me Suedinë i është dukur sikur fluturonte, jo vraponte. Eshtë Hamdi Salihi, sulmuesi i talentuar i kombëtares, që përballjen e parë eliminatore e nisi si titullar, duke zbatuar...