Islamikët e Vëllazërisë Islame djegin një shkollë françeskane dhe i parakalojnë murgeshat nëpër qytet si të burgosura lufte

Kairo (AP) - Pasi dogjën një shkollë françeskane, turmat islamike të Vëllazërisë Islame të Egjiptit nxorrën dhe parakaluan nëpër qytet tre murgesha si "të burgosura lufte." Dy gra të tjera që punonin në këtë shkollë u ngacmuan dhe abuzuan seksualisht ndërsa pëpiqeshin ...

Lifschin: Ndryshim portretesh në dollarin amerikan

Harriet Tubman do të zëvëndsojë presidentin Endrju Xhekson  në  20 dollarshin amerikan.Sekretari i thesarit Xhek Llu,(Jack Lew) njoftoi të mërkurën  se Harriet Tubman do të zëvëndësojë portretin e  ish presidentit Endrju Xhekson(Andrew Jackson)në  20 dollarshin amerikan...

Gëzim Hoxha: Rikthehet Monika

Të gjithë e mbajmë mend skandalin presidencial në SHBA –t e viteve 90. Në qendër të tij aso kohe ishte presidenti i atëhershëm Bill Klinton dhe Lewinsky ish- zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë. Në një intervistë për ”The Guardian” botuar të shtunën e kaluar ajo tha se ...

Gëzim Hoxha: Ish -Presidenti Sarkozi jep llogari

Presidenti i Partisë Republikane është dëgjuar të martën në mëngjes nga gjyqtarët në lidhje me hetimin e financimit të fushatës presidenciale të vitit 2012 – ky është titulli i bujshëm i njërit prej artikujve të shumtë që mund të lexosh në portalin francez ...

Gëzim Hoxha: ShBA vazhdon të ketë rritje në punësim

Punësimi në Sh.B.A. është ngadalësuar më shumë se sa pritej në janar, pas një përmirësimi të tij për shkak të një moti jashtëzakonisht të butë i cili tashmë u  venit, por rritja e fortë e pagave dhe një normë papunësie e ulët në një periudhë tetë-vjeçare, sugjeroi se rimëkëmbja ...

Gëzim Hoxha: A do të shënoj rënie ekonomia Kineze?

Për Kinën ke se çfarë të shkruash. Në Wikipedia psh gjen një lumë të madh të dhënash për ecurinë e ekonomisë të këtij vendi të madh dhe mënyrën se si është arritur deri atje (bëhet fjalë për vitin disi të largët 2003). Që prej nisjes së reformave dhe hapjes së vendit, ekonomia...

Lush Palokaj: Mallkimi i një djaloshi

Në Lahore të Pakistanit vonë gjatë një nate, Imami Shabir Ahmad(hoxha) duke u lutur  në xhami e pa djaloshin 15 vjeqar i cili me dorën e majtë e mbante një pjatë. Në te gjendej dora e djathtë po sa e prerë  e djaloshit.AHMADi fare nuk u brengos. Doli nga xhamija dhe u largua nga ...

Sulme terroriste në Tunizi, Kuvajt dhe Francë

Të paktën 30 persona humbën jetën dhe 36 u plagosën mes të cilëve edhe të huaj, në një plazh mes dy hoteleve në qytetin turistik të Suzës në Tunizi. Zyrtarët e cilësuan një sulm terrorist dhe raportuan për ekzekutimin e një prej personave të armatosur dhe ndjekjen e një tjetri...

Alarmant numri i grave të bëra “synet” në Egjipt

Më shumë se 92%  e grave prej moshës 15 dhe 49 vjeçare në Egjipt janë bërë “synet”. Ky operacion bëhet duke i gjymtuar gjenitalet e grave, pra heqja e pjesës së dukshme të klitorit me supozimin që gratë të ndjejnë një kënaqësi minimale gjatë seksit...

Armenia shënon njëqindvjetorin e vrasjeve nga turqit

Ceremonitë janë duke u mbajtur në Armeni dhe në gjithë botën për të shënuar njëqindvjetorin e fillimit të vrasjeve masive të armenëve nga turqit otomanë.Presidentët e Francës dhe Rusisë iu bashkuan udhëheqësve të tjerë për ...

Viktor Mërkuri: Greqia, në një Eurozonë të vështirë!

Kur u themelua eurozona, krijuesit e saj parashikuan një progres gradual drejt një "zone optimale të monedhës", e karakterizuar nga integrimi fiskal, lëvizjen e lirë të punës, si dhe bashkimin politik. Por ky proces nuk ka ndodhur, dhe siç po tregon kriza e pafund greke, eurozona mbetet plot...

Albana Lifschin: Mësuesja fiton Nobel, dhuron 1 milion

Nensi Atuell (Nancie Atwell), mësuese e gjuhës angleze, nga shteti  Mejn(Maine) i Amerikës, pas 42 vjet pune, u vlerësua si mësuesja  më e mirë në botë, dhe u shpërblye me një shumë prej 1milion dollarësh, barabar me atë të çmimit Nobel...

Viktor Mërkuri: Çfarë do ndodh pas Putinit?

Ngjarjet në Ukrainë këtë vit janë treguar shkatërruese për presidentin e rusis Vladimir Putin. Në janar, Rusia sulmoi Ukrainën. Deri në shkurt, Janukoviç ishte larguar nga vendi dhe një qeveri pro-perëndimore kishte marrë pushtetin. Ndërkohë, qeveria e Kievit, me këshilltarë...

Viktor Mërkuri: Rusi vs Ukrainë

Perëndimi po e sheh luftën e Vladimir Putin në Ukrainë të paqartë madje edhe për vetë Kremlinin.  Sulmi ushtarak i Rusisë i ka sjellë asaj një mjerim ekonomik (me sanksionet e vendosura mbi të, dhe një vlerësim të rrënuar të kredive të saj) dhe izolim ndërkombëtar...

Bosnje: Islamisiti ekstremist qëllon mbi imamin

Imami nga Bosnja, Selvedin Beganovic, është goditur shtatë herë në gjoks nga islamistët eksremistë, për shkak të predikimit të islamit paqësor në ligjëratat e tij.Një person me mjekërr të gjatë futet brenda oborrit të xhamisë dhe godet imamin Beganovic shtatë herë në gjoks, duke bërtitur: "Tani unë do të të ...

Viktor Mërkuri: Kalifati Islamik dhe pasojat

Bisedimet bërthamore mes Iranit dhe Perëndimit dështuan në krijimin e një marrëveshje,por ajo cfar do të kishte qenë një krizë e rëndësishme një vit më parë, mbushur me kërcënime dhe ankth, është trajtuar pa dramë apo pengesa. Ky dështim i ri për të arritur një marrëveshje shënon një ndryshim...

Një surprizë e madhe kundër sondazheve paraprake

Ka disa çaste magjike në zhvillimet e politikës demokratike, kur statistikat dhe përllogaritjet strategjike, rezultojnë totalisht të gabuara. Ka momente kur spontaniteti që gjenerohet nga mobilizimi qytetar, i tejkalon tërë pritshmëritë. Rezultati i zgjedhjeve presidenciale rumune, me fitoren...

Viktor Mërkuri: Mardhëniet Rusi - Kinë

Kohën e fundit, Kina dhe Rusia kanë sfiduar rendin ndërkombëtar duke i dhënë çdo mbështetje diplomatike rusis për t'u përballur me Ukrainen dhe Hong Kong-un respektivisht. Por studiuesit perëndimorë i kanë keqkuptuar arsyet e vendeve për ndërtimin e lidhjeve më të ngushta me njëri-tjetrin...

Shteti Islamik, bëhet i modës mes të rinjve turq

Në klasë terrori ndihet në ajër. Disa prindër nga provincat e largëta, u kanë kërkuar bijve të tyre që të kthehen në shtëpi”. Pasoja këto, sipas studentit të letërsisë Mustafa Hasan Gynesh, të një vale sulmesh të hordhive të të ekzaltuarve, ndaj kampusit të Universitetit të Stambollit...

John Kerry: Kërcënimi nga ISIS kërkon koalicion global

Përveç prerjes së kokave, kryqëzimeve dhe akteve të tjera të ligësisë së paparë, të cilat kanë vrarë mijëra të pafajshëm në Siri, Irak dhe Liban, përfshi myslimanët sunitë besimin e të cilëve pretendon se e përfaqëson, ISIS-i (të cilin qeveria e Shteteve të Bashkuara të Amerikës...

Gra të mbyllura në kafaz, shiten për 25 $

Një foto mjaft e trishtë është publikuar së fundi në rrjetin social Twitter nga një aktiviste arabe nga Libani, që tregon se si grupi militant ekstremist ISIS, i shet gratë si të ishin skllave.Fotoja e postuar nga Brigitte Grabiel tregon disa gra dhe vajza që i përkasin ...

Viktor Mërkuri: Konflikti Hamas - Israel

Gjatë javëve të kaluara kemi parë imazhe të frikshme të përballjes së forcave Israelite me rebelet e Hamashit në një luftë e cila ka më shumë se 40 vjete që po vazhdon dhe që gjithmon krijon të njëjtën situatë faktike. Nga njëra anë forcat ekstremiste të Hamashit që po mundohen të vrasin...

Kryeministrja e Australisë Gillard drejtuar emigrantve

Emigrantët, dhe jo australianët, duhet të përshtaten. Parimi është merre ose lere. Jam e lodhur nga ky komb që merakoset se mos po fyejmë ca individë apo kulturën e tyre…Që kur ndodhi sulmi terrorist në Bali (Indonezi), jemi dëshmitarë të ...

Bernard Lewis‏: Islamizmi dhe Perëndimi

I parë nga të gjitha standardet e botës moderne, nga zhvillimi ekonomik, niveli i edukimit apo arritjet shkencore, qytetërimi islam, dikur i fuqishëm, sot ka mbetur shumë prapa. Mjaft njerëz në Lindjen e Mesme ia hedhin fajin faktorëve të jashtëm. Por problemet e botës muslimane përgjithësisht ...

Durim Daka: Poshtë Basescu!

Të mllefosur nga regjimi i Basescut dhe abuzimeve të tij, mbi 15 mijë qytetarë marshuan të dielën (10 gusht 2014) anembanë Rumanisë, në shenjë solidariteti me postin e Televizionit Antena 3. Disa mijë vetë marshuan përrreth selisë së presidentit Traian Basescu në Kotroçen...

SHBA nis bombardimet në Irak

Bombardimet e avionëve ushtarakë amerikanë të nisura gjatë ditës në veri të Irakut, i kanë marrë jetën të paktën 45 militantëve të Shtetit Islamik dhe kanë plagosur gjithashtu 60 të tjerë.Avionët F-18 bombarduan pozicionet e xhihadistëve në Sinjar...

Deputetja irakiane: ISIS po i shet femrat irakiane

Deputetja e parlamentit irakian tregon për krimet e ISIS'it kundër popullit irakian. Ajo gjatë një seance në parlament ka dalë e mbështetur nga femrat e tjera deputete, duke treguar për gjenocidin që po ndodhë në vendin e tyre.Deputetja bën apel që të lihen anash diferencat politike dhe të shpëtohet...

Spikerja pa shami, zemërohet Arabia Saudite

Shfaqet pa shami në ekranin e lajmeve duke lexuar lajmin, skandalizohet Arabia Saudite, ku shumica janë një shoqëri konservatore islame. Spikerja, emri i së cilës nuk bëhet i ditur del me kokën zbuluar dhe lexon një buletin lajmesh për Londrën në kanalin Al Ekhbariya. Por...

Zëvendëskryeministri turk: Gratë nuk duhet të qeshin në publik

Gratë në Turqi nuk duhet të qeshin në publik, ka thënë Zëvendëskryeministri turk Bülent Arınç gjatë një fjalimi për ‘korrupsionin moral’ në Turqi.Bülent Arınç ka shfrytëzuar një takim për ditën e Bajram për të dënuar ‘regresionin moral, konsumerizmin edhe përdorimin e panevojshëm të ...

ISIS urdhëron syneti për të gjitha femrat e Mosulit

OKB thotë se një “fetwa”- interpretim fetar, e lëshuar nga grupi paramilitar islamik, Shteti Islam i Irakut dhe Shamit (ISIS) mund të prek k milionë gra.Ky grup terrorist, që ka shpallur edhe Kalifatin, i ka urdhëruar të gjitha vajzat dhe gratë në rrethinën e Mosulit në Irakun Verior për të kryer gjymtim ...

ISIS lëshon urdhër për xhihad seksi në Mosul

Lajmërojmë të gjitha femrat e pamartuara që të vijnë për xhihad seksi tek zyrat e muxhahidinëve. Nëse nuk vijnë me dëshirë do të zbatojmë sheriatin. E kemi lajmëruar Allahun, dhe Allahu është dëshmitar...

Viktor Mërkuri: Rusia ndërpret gazin natyror

Tensionohen dhe më tej mardhëniet mes Rusis dhe Ukrainës pas ndërprerjes së furnizimit të gazit natyror nga kompania gjigande ruse Gazprom. Rusia gjithashtu paralajmëroi perëndimin së kjo ndërprerje ka mundësi të zvogëlojë sasitë në rrjedhjen e gazit natyror  në gjithë Europën ...

Viktor Mërkuri: 9 parti të ekstremit të djathtë tani në PE

Pas përfundimit të zgjedhjeve për Parlamentin Europian para pak ditësh , pamë për herë të parë 9 parti euroskeptike/ eksterimste të fitojnë poste përfaqësuese në Parlamentit Europian.Njëra parti ka udhëheqës me tatuazh kryqin nazist, tjetri...

Xhavit Çitaku: Shtimi i spiunazhit rus në Suedi

Geteborg, 7 prill- Në mjetet e informimit suedez sot në mënyrë sensacionale opinioni e këtushëm u njoftua se shteti fqinjë Rusia ka ngritur shkallën e gatishmërisë luftarake dhe se ka shtuar aktivitetin e spiunazhit në këtë vend skandinav. Shefi për analitikë i Shërbimit Sekret të Suedisë SEPO Wilhelm...

Viktor Mërkuri: Ukraina mes SHBA-së dhe Rusisë

Duke pare javën e kaluara perfaqësues të SHBA-së dhe Rusisë duke negociur mbi krizën e Ukrainës dhe automatikisht mbi fatin dhe të ardhmen e sajë në mendjen time u shfaqën skena te Luftës së Ftohtë, ku sekretaret amerikan të Ministris së Jashtme dhe përfaqësues të Bashkimit ...

Çetnikët serbë i bashkohen milicisë pro-ruse në Krime

Një grup çetnikësh serbë, veteranë të luftës në ish-Jugosllavi, i janë bashkuar trupave pro-ruse që kanë pushtuar gadishullin e Krimesë në Ukrainë.Njerëz me unforma ushtarake, të cilët deklarohen si pjesëtarë të grupeve...

Erdogan dhe qeveria e tij i përulin femrat

​Derisa në botë është shënuar 8 Marsi, Dita e Gruas, disa faqe internet në Turqi, kanë shfrytëzuar rastin që të rikujtojnë deklarata të tmerrshme të udhëheqësve turke duke filluar që nga kryeministri Recep Tayyip Erdogan e deri te ministrant e qeverisë së tij, që kryesisht vijnë nga partia e Erdoganit...

Pirro Prifti: Ukraina mes Janukovicit dhe Kliçkos

Ukraina  e fiksuar në pikën qorre midis Perëndmit dhe Lindjes. Nga do të shkojë kjo shoqrëi ish-sovjetike?Ngjarjet disa javore ne Ukraine te ndezura ashpër pas JO-se Presidentit actual Janukovic  drejtuar afrimitme BE, kanë shkaktuar ditëne djeshme...

Gëzim Llojdia: Muxhahedin në Siri

Kush e njeh konfliktin mes shitëve dhe synive, qartazi ka kuptuar se atje lufta që mbahet prej shekujve  diku fillon, diku mbaron e ka origjinën në dominimin  për sundim të njërit apo tjetrit por asnjëherë së bashku të dyve.  Lufta në Siri, ku muxhahedinët shkojnë atje për xhihadë kundër kujt...

Kozeta Zylo: Punë të mbarë Kryetarit të Nju Jorkut

Është tepër interesante se si zhvillohen zgjedhjet në Amerikë, në mënyrën e organizimit apo dhe paraqitjen e kandidatëve të mundshëm në forumet më të larta shtetërore.  Takimet e kandidatëve me masën e gjerë të popullit të krijojnë idenë sikur janë takuar me njerëzit kokë ...
Kryesore