Pëllumb Gorica: Magjia ka zbritur në Volorek

Unë e di se kush vjen në Pogradec nuk mund të mos largohet edhe pa shijuar vizitën  në Volorek (Drilon), se është sikur të mos kesh ardhur fare aty dhe bukuria të është vjedhur prej syve. Kjo sepse është një nga perlat më të bukura turistike të Natyrës shqiptare, që dikur ishte...

Pëllumb Gorica: Kryeqendra e festës pagane

Gjithësaherë që nisem nëpër festa, ndjej emocione të papërshkueshme dhe, kur kthehem, kam mbartur me vete pasuri të pashlyeshme. Kështu ndodh dhe, saherë që marr rrugën drejt Elbasanit, në këtë qytet të lashtë, përfitoj risi...

Pëllumb Gorica: Një nga mirënjohjet më të mëdha

Një ditë në vjeshtën e kaluar, Vaso Nosi një nga pronarët e “Stacionit të ujërave termale Parku Nosi”, në Llixhat e Elbasanit, ndër të tjera më rrëfeu se në vitet e Luftës së Dytë Botërore, babai i tij, Grigori shpëtoi e mori në mbrojtje një çifut. Ishte koha ku liria nuk njihej ...

Pëllumb Gorica: Bysheku drejt shkatërrimit

Të  udhëtosh përmes panoramash piktoreske, të duket sikur e zhvesh lëkurën e vjetër të përditshmërisë dhe vesh një gëzof të ri për të lexuar natyrën, për të hyrë në thellësinë e historisë, me tërësinë e ndjesive.Të vizitosh Byshekun, që ndodhet 7 km larg nga qyteti i Elbasanit...

Pëllumb Gorica: Mall prej endërre

Ah, sa kohë pa puthur rrezen...Përballë këtij qielli mospërfillësMe spektrin e zjarrtë të ylberitTani i falem dashurisë, jo Ferrit!! Sa kohë pa prekur qiellin…I shkretuar horizontit tinëzar;Tani me zemër shpirtit zhytemiPër të prekur shkëlqimin Kristal...

Pëllumb Gorica: Në vendlindjen e figurave historike

Një udhëtim me sfond eksplorues, që nuk ngjan me frymën bajroniane të shtegtimit, por që riaktivizon energji të pashtershme ndaj natyrës dhe historisë, për të depërtuar nëpër labirintet, ku dora e njeriut ka ruajtur dritë-hijet e kohërave, kurioziteti e bën "ritualin"...

Pëllumb Gorica: Një rrugë e vjetër

Kur dëgjova tingëllimat,e harrova vetveten.U shëndrrova në shpirtnjësoj dritës t'i qepem. Më rrëmbyen vargjet,më murosën në dhimbje;muret e Rozafës,buzëqeshjet më gërvishtën...

Pëllumb Gorica: Frymë poezie në Mat

Si zogjtë që mblidhen rreth një çerdheje cicëronjëse, poetë nga të gjitha trevat shqiptare mbushën strehën e ndenjave me mataforat e veta, aty ku do të zhvillohej Festivali i Dytë Mbarëkombëtar i Poezisë “Muza Poetike Budiane”, në Burrel, një prej qyteteve më të njohura ...

Pëllumb Gorica: Në magjinë e kaltër të Jonit

Të udhëtosh në vendet turistike përjeton një emocion më vete. Sidomos në këtë vapë përvëluese të Verës, kur rend drejt detit që i tërheq të gjithë të pushojnë brigjeve të tij. Ashtu si Natyra, që ka krijuar kufinj të pakapërcyeshëm, deti është kurorë dhe vlera ...

Pëllumb Gorica: Sërish në Prizren

Nuk jemi shtegtarë si zogjtë për t’iu përshtatur stinëve të vitit në trojet andej e këtej që kanë ndjeshmërinë e gjakut tonë etnik shqiptar. Ndaj, me gëzimin e kapluar, unë dhe miq të mi udhëtojmë drejt Kosovës, një ëndërr e kahershme e çdo shqiptari...

Gorica: Janina të deh me aromë historie shqiptare

Është kënaqësi të nisësh një udhëtim të gjatë, kur qyteti ende s’është zgjuar dhe kur pret që erërat e Jugut të të thërrasin për së largu. Po udhëtoj drejt kufirit grek, nën një qiell të shndritshëm, të nënshkruar  vende- vende nga trille resh të bardha...

Pëllumb Gorica: Në Korab, në kreshtën që puthet me qiellin

Ka rrugë të cilat nuk maten me kilometra e orë udhëtimi, por me mori impresionesh dhe emocionesh që të falin ato. Ndaj, kur rrugëton, ashtu si uji që rrjedh e gurgullon në shtratin e vet duke lenë pas rrugë të shkelura në kërkim të atyre të reja, te Natyra çdoherë ...

Gorica: Festa që i uron mirëseardhjen pranverës

Nga rrëketë e shekujve kanë gurgulluar e gurgullojnë shumë rite pagane. Këto janë përcjellë, sa në antologjinë gojore popullore, aq edhe në plastikën e lëvisshmërisë së jetës, si një dëshmi e madhe e kulturës së lashtë të një vendi. Dita e Verës është një prej riteve ...

Pëllumb Gorica: Në thinja flokësh

Në krahë trupin mban të ngrirë,edhe pse një dorë e lehtë hidhet në sup,të shpin lodhjen ai sy i mpirë,shembjen e shpirtit e mbledh në grusht.Me plagë skuqur-o nga gjaku,një dinjitet më shumë e prek,e dora dridhet mes një laku,në shpirtin sterrë dëshirën merr...

Pëllumb Gorica: Shpella e Zezë e Pëllumbasit

Shpella e Zezë e Pëllumbasit është një ndër gjashtë shpellat më unikale në Europë. Flitet se është e 10 mijë vjetëve më parë, por s’dihet prej sa kohe është zbuluar, veç faktit se studiuesit e fushës speleologjike e kanë zbuluar tepër vonë këtë mrekulli natyrore ...

Pëllumb Gorica: Legjendë e vjetër

Hapat ngatërrohen nga furi e erës,si stuhi dallgësh janë kombi im,vijnë me kohën buzë humnerës,në pamje luftrash hingëllim. Me gjoksin tënd zbraze falanga,që mbollën brigjeve veç rrënim,shikime të vrara rrëzonte nata...

Pëllumb Gorica: Shkolla e parë shqipe e Mollasit

Prej më shumë se një shekull, në trevat e Elbasanit është luftuar për arsimin shqip. Idetë e Lidhjes së Prizrenit, që u mbajt më 1878, u përhapën në gjithë Shqipërinë, dhe gjetën mbështetje të gjërë. Lufta e patriotëve për liri e pavarësi ishte e pandarë nga lufta për dije e gjuhë...

Pëllumb Gorica: Ulqini, një histori e vjetër ilire

Në çdo udhëtim të përshkruar është bërë zakon të prekim copëza përjetimesh të gjalla për natyrën, historinë e vendeve, dhe kulturën e tyre të lashtë. Dendësia e përshtypjeve, është aq e madhe sa nuk di çfarë të shkruash  më parë. Kështu ndodhi edhe në udhëtimin tone...

Pëllumb Gorica: Kulla e Kamunaut, një kala ilire

Krahina e Sulovës shtrihet në jug të Shqipërisë, në këmbët e shtatores Tomorr, malit të perëndive. Thepisjet e tij thyhen në kodrat shkëmbore të Sulovës. Ajo shquhet për pasuritë e pashtershme kulturore, arkeologjike nëntokësore, dhe mbitokësore, që nga ...

Pëllumb Gorica: Ndenjat e poetit

Dritë të kaltra ndenjatnë gjoksin e poetiti gëzon hareja,si dallgët e detit. Shpesh herë bëhen fjalë,pastaj bëhen stuhiç’ jugë i ka trazuarme emrin poezi...

Pëllumb Gorica: Karaburuni, magjia që sfidon

Udhëtimet jashtë Tiranës, në fundjavë, në gjirin e natyrës së mrekullueshme të vendit tonë, janë sa të këndshme, dhe aq mbresëlënëse, sa kur kthehesh, pavarësisht nga lodhja fizike ndjehesh i ripërtërirë, e me një ndjenjë kënaqësie brenda vehtes...

Pëllumb Gorica: Në vesh të Perëndisë!

Duhen përgëzuar vlerat artistike të Ardjan Bërdufit, fotografit të Shpatit, Elbasan si një promovues i turizmit të kësaj treve. Të bën përshtypje fjala e tij e thjeshtë.- Ajo që bëj unë është një pasion për të treguar peisazhin dhe etnokulturën, që ka Shpati. Nuk është puna vetëm tek peisazhet e ...

Pëllumb Gorica: Mik me detin

Hareshëm sonte kjo shëtitore:dritë, ajër, duket gjithë jetë,zagushi e magji shpirtëtore,afshin e nxehtë e flaka në det. Freski kaltëroshe çdokujt i jep,kjo mbrëmje buzë detit me miq,mërmërimë e valëve përkëdhelet mes nesh...

Pëllumb Gorica: Gjurmë të lashtësisë

Kushdo që kuturis të hulumtojë për historinë tonë, me siguri do t’i duhet të gërmojë në arkiva, bibloteka, botime historike, apo duke shkelur gjurmët e lashtësisë, dhe shpjeguar toponiminë e shumtë. Natyrisht nuk mund të zbulojë gjithçka… Veçse ato të shërbejnë...

Pëllumb Gorica: Të lexosh lotin në vargje

Ka shumë njerëz që kohën e lirë e shfrytëzojnë me mënyra të ndryshme. Xhevahir Cirongu është nga ata, që kredon e vet shpirtërore e shpalos në shkrime të sinqerta e të thjeshta. Ai me mënyrën e tij fotografon pjesë fragmentesh nga realiteti që jetojmë...

Pëllumb Gorica: Thesarët antikë të Sulovës

Një udhëtim drejt Sulovës së Sipërme të Gramshit është një mundësi e mirë për të shfletuar faqe pas faqe “librin” e thesareve të saj, sidomos kur udhëton për herë të parë këtyre anëve. Kjo krahinë shtrihet në një reliev të copëtuar me ulje ngritje, lugina, kodra...

Pëllumb Gorica: Metafora e pranverës durrsake

Nuk ka rëndësi se sa çaste të bukura kalojmë në jetë, por çfarë emocioni dhe gjurmësh lenë ato në kujtesë, dhe më e bukura është se si i ndajmë me njëri tjetrin. Kjo është arsyeja që ftesa në festivalin e përvitshëm “Pranvera poetike durrsake”, dhe dëshira për të takuar ...

Pëllumb Gorica: Masakrat serbe në Dumre

Historitë e masakrave ndaj shqiptarëve në fillim të shekullit të kaluar janë ende të paharruara. Aq të pashoqe ishin këto sa nuk mbetën pa u vënë re nga udhëtarët e studiuesit e huaj, duke përmendur fakte interesante me vërtetësi, të cilat i bën të njohura. Ato kanë vlerë të madhe historike, sepse e...

Pëllumb Gorica: Një jetë si një libër

Në një kujtesë të thjeshtë është e vështirë të gdhendësh jetën e një njeriu të njohur, e sidomos një mësuesi me vlera e kontribute si Hajdar Mëhalla. Ajo është si një libër, që në çdo fletë njihesh me sakrificat për t’u shkolluar, e gjer tek puna e përkushtimi i ...

Pëllumb Gorica: Malli i tokës

Pikojnë rrudha ylberesh,si pikon shiu ndër supe,dëshira të fton të nderesh,e të turresh tutje me hope. Eh, udhët trokitje zemre,pjesë simfonie e pastër!Vitet ikin pas një kënge,qiejve u thith ajrin e kaltër...

Pëllumb Gorica: Kali legjendar i Sulovës

Njeriu si pjesë e botës së gjallë ka zgjedhur me kujdes aleatët e vet në sigurimin dhe zhvillimin e jetës, duke zbutur e përshtatur kafshët për interesat ekonomike e të rëndësishme shoqërore. Por midis shumë kafshëve të zbutura si: qenin, macen, lopën, dhinë, delen, ai kalin e...

Pëllumb Gorica: Sytë e mallit

Si çafkë klithte nata në të sosure mbi lumë një mjegull ra ngadalë,i shtrirë mbi shpirtin e plagosur,ti më braktise për një fjalë. Ç' kërkova, iku largësish,diku në një cep të heshtjes harruar;kurrë në shpirtin tim më s’do të vish,mugëtira gjithësinë ta ka mbuluar...

Pëllumb Gorica: Fjala e fundit

Hapat ndalen nga furi e erës,si stuhi qënkan, o kombi im,më vije fshehur buzë humnerës,me zëra luftrash hingëllim. Me gjoksin tënd zbraze falanga,që mbollën brigjeve veç rrënim,shikime heshtjesh vallëzon nata,se diellin e sulmuan në verbërim...

Pëllumb Gorica: Një udhë drejt Rugovës

Një ditë e zakonshme mund të kthehet befasisht, në një ditë të bukur për shumë kënd prej nesh. Aq më shumë kur bëhet fjalë për udhëtime. Sërish në udhë drejt trojeve kosovare, me ndjesinë e përhershme të emocioneve të këndshme. Makina gati fluturon në Rrugën e Kombit, dhe bëhet më e lehtë ...

Pëllumb Gorica: Sinonimet e një shpirti të trazuar

Shënime rreth vëllimit poetik “ Ekstremume ”, të Hamdi Skejës - Të shkruash për librin e parë të një një autori, do të thotë ta rivendosësh atë në një konteks vlersues me të tjerët. Jemi të ngopur me qindra libra dhe letrarë, por risitë që sjellin ata janë të pakta...

Pëllumb Gorica: Nënë Tereza

Kur krahët rrahu vrullshëm jeta,me zgrip ku endet sot kjo botë,në mes mijëra e miliona zemra,mirësi shpërndave nëpër lotë. Mbi kryqe zish nise një shpresë,fëmijët rrotull teje i mblodhe,qarjet të mbeteshin në harresë,dhe uria të mos i perëndonte...

Pëllumb Gorica: Në trokëllimën e hapave

Si gur i rëndë nga mali i lartëU shkëpute një mbrëmje edhe tiMe qeleshe të bardhë në një ndjajnatëDhe me xhamadan e tirq të zi. Me bubullima shoqëruar nga prapaE dorën në brez prej hijes zgjaturTingull çjerrë nga këmbanaMe mëndje të mpirë dhe të ndotur...

Pëllumb Gorica: Ohri, qyteti i një kujtese të harruar

Duke prekur hapsirat që shtrihen përtej kufirit të Qafë Thanës, çdokush prej nesh, që edhe pse ka udhëtuar në këtë vend provon mbresa. Natyra,historia janë thelbi i artit, të cilën e duam dhe ripërtrinë gjuhën që fle në shpirt. Në mes një grupi vizitorësh...

Pëllumb Gorica: Zërat e lashtë të një qyteti

Mjafton të prekësh një fragment muri të lashtë, një relike, një armë prijësi, që edhe pse të ndryshkura nga shekujt, emblemën e tyre të lirisë e kanë mbajtur përherë të re dhe të pandryshuar, dhe kjo është Lezha...

Pëllumb Gorica: Urim i bukur nga krahina e Sulovës

Ne, shqipëtarët më tepër se çdo gjë tjetër urimin e kemi në majë të gjuhës. Në gëzime, në pritje e përcjellje të miqëve, në dasma e fejesa, në ceremoni të tjera të gëzueshme familjare, por edhe në festa kombëtare apo fetare urojmë bukur...
Kryesore