Drita Lushi: Jo vetëm, det, blu, qiell dhe diell

Udhëtimet janë pasioni im i kahershëm dhe i gjithhershëm..Ndërsa pushimet janë liri dhe të japin mundësinë të fluturosh jo vetem me fantazi por të shkelësh edhe me këmbë vende të largeta të Atdheut tënd me të cilat të lidhin kujtime ose do të lindin kujtime...

Drita Lushi: Kur n’foltore ngjiten poetët

Teksa shkoja drejt bibliotekës kombëtare “Pjeter Budi” ku do të zhvillohej dita e parë e festivalit ndërkombetar “Drini poetik”,  ndër të tjera i thashë mikut tim Azem Osmani, ( i cili na shoqëroi gjithë atë ditë mua dhe poeten Lumturi Ymeri në Prishtinë) se biblioteka ishte ...

Drita Lushi: Perëndim mbi Danub

Që të gjykosh drejt, duhet ta shohësh diçka me sy,ta shkelësh më kembë,të prekësh dhe të bisedosh me njerëz;E vërteta dhe e Rrejshmja janë gjithmonë relative,andaj çdo njeri shpreh veten, pa marrë përsipër përfundime dhe gjykime gjithpërfshirëse...

Drita Lushi: Të duash një grua

Kushtuar, sime bije, sime mëje, sime gjysheje, vetes dhe gjithë grave, që gjejne veten në këto poezi...

Drita Lushi: Illz, Yjet që ndriçojnë mendjet e njerëzve

Ndërsa kam në duar nënte numrat e revistës letrare të Tiranes Illz, mendoj, që ajo e meriton plotesisht emrin e saj, që do të thotë yll - yje.Është konceptuar në një mënyrë, ku çdo lexues gjen veten dhe autorin e tij të preferuar,dhe jo vetëm kaq...

Drita Lushi: Lot burri

Atë mëngjes prilli, qyteti i vogël buzë lumit të moçëm u mbulua nga një diell, që ishte i rrallë për stinën dhe muajin. Njerëzit kishin hequr rrobat pranverore dhe kishin nxjerrë nga dollapët rrobat më të lehta, thuajse verore...

Drita Lushi: Mes nxënësish, në Lalm

”Takim për një libër”- ishte ftesa nga drejtoria e shkollës së Lalmit, si dhe nga Mikja e Poetja,  që jep mesim po në këtë shkollë Lumturi Ymeri.E prita me dëshirë natyrisht,  se do takoja lexues të rinj dhe nxënës të një shkolle 9- vjeçare,  që e duan librin.Por dëshira ime i tejkaloi ...

Drita Lushi: Një këngë Dashurie më shumë

Ishte vjeshtë e dytë e këtij moti...!Lule,sa shumë lule kishte atë ditë,dhe Tetori ishte në fund të tij.Lule nga të gjitha ngjyrat,madje edhe nga kopshtijet,që hepohen në këtë stinë nga hurmat, mollët dhe ftonjtë. Kishte shumë diell,shumë ...

Drita Lushi: Zemra ka vite sa dashuria

Ai s’është princPor një burrëMadje, as sytë s’i ka bluNdërsa herë pas herevesh kemishë të kaltërDhe kur ikën, sytë mi lë këtu Ai s’është princSe pesëdhjetë vite ka në flokë...

Drita Lushi: Kënga e prillit

Dëgjoj një muzikë në ecje dhe shoh pentagramet e lëndinave të thurin vallen e diellit.Është prill,është prill,është prill…E ndiej në imtësinë e indeve, në harlisjen e fantazisë, në çmendjen ...

Drita Lushi: Mbi të gjitha njerëzorë

Gjithnjë kam qenë dhe jam e mendimit, që diplomën  çdo njeri  e ka për vete dijet dhe paratë i ka për vete, ndërsa komunikimin,thjeshtësinë, mirësjelljen ia kemi borxh çdokujt. Së pari jemi njerëz dhe në thelb jemi të gjithë të ngjashëm...

Drita Lushi: Për pranverën

Nje plis të vogël dheu me pak bar, dy degë me lulekumbulla, pesë gjashtë luledele i mora dhe i vura tek dera e shtëpisë.U ngrita herët, hapa dritaret dhe derën, që të takoja pranverën sa më shpejt, e po qeshja me vete me tradicionalizmin tim...

Drita Lushi: Ojna dashnie

Nëse të kam dashur,S’ kam menduar se ke qenë më i miri,sepse Dashuria nuk përzgjedh.është aq naive dashuria ime;Di të dojë si rrjedhë maji e qetë,edhe një qiell me re, në rrugën time...

Drita Lushi: E fundit është puthja

Mesnatës,Një hije bie mbi mua...më puthNje herëdy herëtri herë…këmbanat bien 12 herë…!Pastaj, gjumin ma tremb, dhe orët e natës m’i gremis  n’ag!Është...

Drita Lushi: Edhe zogjtë i mashtrojmë

Personalisht, metaforat dhe figurat artistike në përgjithësi i ndaj ne dy grupe: njerëzoret, që lexuesi i gjerë i perqafon, i do, që i jeton dhe përjeton së bashku me vargun dhe poetin, dhe ato të pakapshmet,te pakuptueshmet, që ndonjëhere nga tepria humbasin logjikën dhe ...

Drita Lushi: Vjershat e Vjeshtës

Të dua në një mënyrë të veçantëJashtë trupit dhe prekjes.Të dua jashtë saj tërësisht.Jashtë saj që e quajnë “dashuri fizike”Kështu të ndiej, kështu thellësisht. Unë, në trishtim ty të dua,Po ashtu në të gjitha gëzimet...

Drita Lushi: Luljeta - Gruaja që dashuron punën

U diplomua më 16 maj  dhe pas katër ditesh  lindi fëmijën e saj të parë.E kjo, ndodhi para më shumë se dyzet vitesh, kur ajo ishte një bukuroshe me një gërshet të gjatë…“ Fustani i nusërise e bëri si borëbardhë…” tregon Leta, vajza që e bëri në atë kohë nuse...

Drita Lushi: Një mbi një dritaret

Pak qytete në Shqipëri identifikohen  sipas karakteristikave, që kanë;Dhe besoj, që kur njerëzve u thuhet “Qyteti i Një mbi një dritareve”, të kujtojnë përnjëherë Beratin;Kur përmend malet dhe thua “Tomorri”,mendja nuk ka si të mos ...

Poezi nga Drita Lushi

Nëse të kam dashur,S’ kam menduar se ke qenë më i miri,sepse Dashuria nuk përzgjedh.është aq naive dashuria ime;Di të dojë si rrjedhë maji e qetë,edhe një qiell me re, në rrugën time...

Drita Lushi: Tonacione vere, në 10 ditë

Udhëtimi nisi në një kohë të vrenjtur dhe me re.U vija  emra formave të ndryshme, që merrnin ato në qiell dhe imagjinoja erën si piktoren më të talentuar  të natyrës.Fotografoja  rrugën dhe shiun, formëzimet  e tij në xhamat e ...

Drita Lushi: Këngë e harruar

Sa herë thoje se më doje,unë bëhesha e gjitha një zemër brenda teje,bëhesha një dashuri e rrjedhshmenëpër dejet e tua,dhe ti, zbardhje netet,vargje beje për mua!Pastaj më thoje:“dashuria i bën të gjithë njerzit të shkruajnë poezi...

Drita Lushi: Sekreti

Eusebio, u ngrit të mbyllte  grilën.Pikat e shiut që filluan të binin me forcë mbi xhamat e dritares, iu dukën si lajmëtarë të zhurmshëm vjeshte.“Vjeshtë mëndjemadhe”- mërmëriti ai me vete, në kohën që largonte perdet bojëmjaltë,për të ulur grilën bojëkafe të dritares....

Drita Lushi: Dallgë malli

Libri më i ri i autorit Sabit Abdylit,titullohet “Dallgë malli”dhe  ndahet në katër pjesë : “Mall”, “Imazh”,”Kapriҫoze” dhe “Qiellit të saj”Poezitë e Sabit Abdylit, kanë një shtrirje kohore të konsiderueshme ҫ’ka tregon, që ndjeshmëria fle me...

Drita Lushi: Ilir Magjistari - Nata si e Dekameronit

Te tre burrat e asaj shtëpie në ditet në vazhdim, ndjenë se si ajo punonte e shpërqëndruar me veten,zgjidhte valixhet, rrobat e djalit,i ndërronte përsëri, i mbushte, i peshonte…e ata qeshnin.i dukeshin ditët minuta.pastaj lodhej dhe i dukeshin vite...

Drita Lushi: Adhurimi

S’e kisha menduar kurrë, që në moshën me ëndërrat  më të bukura  do të shkëputesha nga shoqëria,shkolla dhe  akoma më keq, do të ngujohesha në shtëpi. Megjithëse jetoja në një qytet të vogel  verior si Delina ime,  kurrë se kisha marrë jetën me pesimizëm...

Drita Lushi: Çdo të ndodhë pas festës?

Pas një dite, ku shiu luajti  gjithë ditën me ngjyrat e ҫadrave, dhe njerzit treten vështrimet përmes xhamave të kafeneve apo makinave,sot doli një diell i qeshur...Ta kish ënda të ecje më këmbëNatyrisht  gratë nuk munguan sot ...

Drita Lushi: E njëjta ngjyrë

Sa herë thoje se më doje,unë bëhesha e gjitha një zemër brenda teje,bëhesha një dashuri e rrjedhshmenëpër dejet e tua,dhe ti, zbardhje netët,vargje bëje për mua!Pastaj më thoje:“dashuria i bën të gjithë njerzit...

Drita Lushi: Ndjesi vjeshte

Këtë mbrëmje,Teksa dëgjoj zhurmën ndjellëse të lumit,që rrjedh në të njëjtin shtrat prejdhjetra vitesh;muzgu i përskuqur,shtrin ca krahë të bukur,duke shtyre ditëndhe afruar natën…Por,askush se di që Dielli i trazuarbën sikur perëndon,Po strehoet pikërisht...

Drita Lushi: Në heshtje

Sa zhurmë!Sa zhurmë!Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se do më shumë.Të bërtasësh më shumë, s’do të thotë se di më shumë.Mund të duash në mënyren tënde, me heshtjen e qetësinë tënde,shtëpinë, familjen, Atdheun...

Drita Lushi: Pushimet në Shqipëri si dashuritë

Më tërheq e bukura.E kë jo në fakt?Njerëzit e bukur, gjërat e bukura, vendet e bukura.Më pëlqejnë pushimet, bisedat, njohja me njerëz te rinj;Më pëlqen të shkruaj për to, madje të shkruaj dhe të gjej të bukurën dhe aty ku ajo është e pakët.Kisha kursyer një vit të tërë që të pushoja tetë ditë dhe zgjodha Vlorën...

Drita Lushi: Nesër nuk ka më agjërim!

Sa bukur ishte sot, njerzit uronin njëri-tjetrin dhe sofrat u mbushën me ato ç’ka duhet për një festë të madhe si Bajrami.Edhe nëse xhepi nuk u mban aq shumë,punë e madhe fort, ja një borxh, ose veresie  në dyqan se u jep Zoti nesër, paçka se varferia ka të njëjtën fytyrë çdo ditë në vendin tone...

Drita Lushi: Flokët

“Para se të flasësh kaq shumë…”- ia preu Genti lumin e fjalëve, që ajo i kishte nisur të vrullshme …Dori nuk priti, që ai të vazhdonte me tej fjalinë apo mendimin…E çdo të thoshte ai me “para se të flasësh kaq shumë…”?Do ti thoshte pershembull, “ule tonin e zërit...

Drita Lushi: Ti duhet të kesh një libër të bardhë…

Që në lindje, ti je një shëmbëlltyrë e bukur e babait tënd bija ime.….Dhe ishte mëngjes si tani…ishte  ora 9.15 minuta.Qysh atëherë,kam parë  Zotin të qeshë njerëzisht.Ti tashmë je, as e vogël, as e madhe, paçka se për mua Je  dhe do Mbetesh e Vogla Ime...

Drita Lushi: Histori jete të qëmtuara me kujdes

Ndërsa kam në dorë librin “Prozë” të Sabit Abdylit i cili jeton në Zelandën e Re, mendoj se Ai aq sa jeton atje, aq më shumë ndodhet në vendlindjen e tij; Jeta, kushtet, rrethanat e çojnë  përtej oqeaneve, ndërkohë që merr gjithë kujtimet me vete, për të na i rikthyer të bukura, të shkruara...

Drita Lushi: Ngatërrestar-e

Ah, sytë, sytë!Kur janë larg, qielli ndahet përgjysmëKur lidhen me vështrime,Qiejt bëhen dydhe bota,nis të ndërtohet nga fillimi, përsëri!Ah, sytë..!S’duhet ti lije peng tek unëAs unë tek  ty, të mitë!...

Drita Lushi: Atje ku majat puthen me qiellin

Udhëtimi nëpër liqenin e Komanit, është një mrekulli mes mrekullive.Majat e thepisura prekin qiellin si pa të keq, dhe këmbët e tyre në ujin ngjyrë kalter në jeshile i japin udhë tragetit në të cilin udhëtojme ne, dhe ku muzika, nuk ndaloi që nga ngjitja në të, derisa prekëm përsëri tokën...

Drita Lushi: TuNgjat’Jeta, Rozafë!

Ah, Kalatë…! Më tundojnë të shkoj drejt tyre,sepse nuk ka histori, që s’dua të njoh,e që s’dua të di.E kush më shumë se kështjellat e një Vendi, mbartin kaq shumë ndodhi, mistere, të vërteta, gojëdhëna, emra, luftra, lartësi sa vetë ato?Marr rrugën( me familjen time) drejt Shkodrës ...

Drita Lushi: ''Bir i botës'', si bir i çdo shtëpie

Mendime, rreth romanit të Demir Gjergjit. - “Jeta?...Jeta përbëhet nga sekondat,orët,ritmet e frymëmarrjes,ditët, rrahjet e zemrës,nga lëvizjet dhe ngjarjet…” “…mes drurëve lekurëbardhë të mështeknave,teksa shkelnim pa mendje mbi gjethe...

Drita Lushi: Letër mbrëmje për ty

Mirëmbrëma!Sot është e mërkurë!Të kujtohet?S’jemi takuar kurrë në një ditë si kjo.Por, ndërsa muzgu hidhte tisin e tij të parë,në këtë metropol të hutuar shqiptar,m’u desh të kaloja pranë bar-kafe “R.H”ku ne takoheshim dikur...

Drita Lushi: Edhe dhimbja është Dashuri

Kur je pjesë e një kortezhi të gjatë dhe të largët, ke kohë edhe të  lotosh,edhe të mendosh, por edhe qeshësh, edhe të meditosh… njëkohësisht…sepse e tille është jeta, vazhdimësia.S’do të kisha marrë kurrë guxim të shkruaja për një vdekje,  po të mos ...