Abraham Cressy Morrison: Shtatë arsye pse një shkencëtar beson në Zotin

NE ENDE JEMI NË AGIMIN e epokës së shkencës, ndërsa çdo shtim i dritës së këtij agimi po nxjerr në pah gjithnjë e më shumë veprën e një Krijuesi të Urtë. Kemi bërë...

Voyager pranë kufirit të sistemit tonë diellor

Në vitin 1964 NASA propozoi për herë të parë “Turin e madh të planeteve”, një projekt ambicioz për të vizituar nëpërmjet sondave hapësinore të gjithë planetet e sistemit tonë diellor, por edhe për të “kaluar kufirin” e tij.Ideatori i këtij projekti ishte Gary Flandro ...

Mjeti eksplorues “Curiosity” ateroi në planetin Mars

“Curiosity”në Mars. Mjeti eksplorues “Curiosity” ateroi në planetin Mars.NASA njoftoi se ka marrë në orët e vona të se dielës një sinjal nga “Curiosity” pas një rënie dramatike në atmosferën marsiane.“Curiosity”ka dërguar tashmë pamjet e para nga sipërfaqja e Marsit...

Larenc M. Kraus: Rëndësia e “grimcës së Zotit”

Javën e kaluar, fizikanët në mbarë botën u ngjitën për kompjuterët e tyre për disa orë për të shikuar transmetimin e drejtpërdrejt të publikimit të lajmit nga shkencëtarët në Large Hadron Collider, afër Gjenevës, se është zbuluar një nga pjesët më të rëndësishme që mungonte në enigmën për krijimin e natyrës....

Zbulohet ''Grimca e Zotit''

Zbulohet ''Grimca e Zotit''

Vullkani gjigant që mund të sjellë fundin e botës

Një shpërthim i fuqishëm vullkanik me fuqi për të shkatërruar njerëzimin mund të ndodh shumë më shpejt se shkencëtarët mendonin.Vetëm një numër i vogël sa gishtat e dorë ekzistojnë në botë por vetëm njëri prej tyre mund të sjellë efekte shkatërruese.Mendohet se zhurma e shpërthimit do të dëgjohet në të gjithë planetin, do të bjerë shi i zi dhe qielli rreth Tokës do të errësohet...

Afër Tokës, asteroidi 140.000 tonë shkatërron satelitet në shkurt

Një asteroid i ri 45 metra i gjerë mund t’i afrohet kaq shumë tokës në muajin shkurt, sa mund të godasë satelitët e komunikimit. I zbuluar nga astronomët e observatorit “LaSagra” në Spanjë, “DA14” është vlerësuar të kalojë afër planetit duke dëmtuar rëndë satelitët gjeosinkronë më 15 shkurt 2013. Dhe ndërsa NASA ka deklaruar se shanset që ky satelit të ...

Fotoja 121 mln megapixel, me e qarta e marrë ndonjëherë

Varur në hapësirë​​, toka nuk është parë asnjëherë më parë me qartë se sa kaq.Ky është planeti Tokë, një pamje marrë nga 36.000 km mbi sipërfaqe, ku bluja e thellë e detit është në kontrast me ngjyrat e mprehta të tokës dhe ku retë e bardha qëndrojnë mbi qiell.Imazhi është marrë nga sateliti rus Elektro- L , dhe ndryshe nga imazhet e tjera të planetit tonë, fotografia është realizuar me një shkrepje të vetme...

Abdyl Berisha: Asgjë më e shpejtë se drita

Sipas teorisë së Ajnshtajnit mbi relativitetin asgjë nuk mund të lëvize më shpejtë se dritës. Themelet e kësaj teorie nuk mund te lëkunden, edhe atëherë kur lidhjet e kabllove...

Zbulohet “Super Toka”, planeti i përbërë nga uji

Astronomët konfirmuan zbulimin e një klase të re planetësh. Bëhet fjalë për planetin e quajtur GJ 1214b, të cilin shkencëtarët e pagëzuan me emrin “Super Toka”...

Adnan Abrashi: Kalendari Maja dhe shkatërrimi i botës 2012?!

Po të mos ishim aktualisht në vitin 2012 dhe po të mos bëhej fjalë për një kalendar të civilizimit të lashtë pagan MAJA, në të cilin senzacionalisht 21 dhjetori i këtij viti...

Sfera enigmatike e ardhur nga hapësira

Një top metalik ra nga qielli e u përplas më parë gjatë muajit në shkretëtirën e Namibisë (në Afrikë), ndërsa asnjë ekspert nuk është në gjendje të kuptojë se çfarë është....

Zbulohet “Grimca e Zotit”

Shkencëtarët e “Përplasësit të Madh të Hadrone”, po mundohen të jenë të përmbajtur, për të thënë se kanë zbuluar gjurmë të të ashtuquajturës, “Grimca e Zotit”. Të dhënat ...

Shefki Ollomani: Mistika, magjia dhe bukuria e Universit (I)

Çka thonë shkenca dhe religjionet për fillimin dhe krijimin e botës, pak a shumë dihen. Tani do të shkruajmë për njërin nga të "krisurit", i cili jo tamam me ane...

Roland Sylejmani: Natyra po çmendet ?!!!

Hap televiziorin, shohë lajmet e mëngjesit, në Afrikë kanë vdekur 30 fëmijë në mungesë të ujit nga thatesia e madhe që po mbreteron keto ditë atje. Kalojë tek kanali tjetër...

Kometa Elenin kalon pranë Tokës

Momenti i teorisë së konspiracionit të frikshëm së shpejti do të jetë para nesh: “Kometa e Ditës së Gjykimit” Elenin do t’i afrohet planetit tonë në pikën më të afërt, të dielën...

Jahja Koka: Mbi lajmin e identifikimit të neutroneve që lëvizin më shpejt se drita

U përhap me shpejtësi lajmi se në një nga eksperimentet e fundit në Cern u vertetua se shpejtesia e lëvizjes së neutrinove është më e madhe se sa ajo e dritës. Ky lajm...

Zbulohen grimca më të shpejta se drita?!

Një nga bazat e fizikës - teoria e relativitetit e Ajnshtajnit, sipas së cilës, asgjë nuk mund të lëvizë më shpejt se drita, është lëkundur nga gjetjet e reja të njërit prej laboratorëve ...

Abdyl Berisha: Zbulohen yjet e temperaturave të dhomës

Ka më shumë se dhjetë vite qëkur vu në kërkim të ekzistimit të yjëve xhuxh klasës Y, të cilët përgjigjet spektrit të dritës pothuas se të padukshëm. Këto ditë astronomët...

Galileo dhe teleskopi që na dha gjithësinë

Këtë vit ka shumë përvjetorë për sa u përket njerëzve të lidhur me shkencën. Një pjesë e madhe e dinë se viti 2009 është 200-vjetori i lindjes së Çarls Darvinit, "babait" të...

Kastriot Myftaraj: Vija e Horizontit

Vija e horizontit ishte i pari ndër misteret me të cilët u ndesh njeriu, që në prehistori, dhe të cilin u përpoq që ta zbulonte. Për njeriun prehistorik duhet të ketë qenë një mister...

Tuna Prekpalaj: Lexo filozofët dhe kërkoje të vërtetën

Njerëzit mundohen të jetojnë nji jetë normale. Por në botë ndodhin shum gjana pa pritë e pa kujtue. Edhe prej ditës në ditë shofim se gjanat absurde që ndodhin...

Një asteroid po i drejtohet Tokës

Një asteroid i është drejtuar Tokës dhe pritet që të na kalojë shumë pranë në datën 8 nëntor të këtij viti. I parë për herë të parë në vitin 2005...

Sitki Çerekja: Çfarё do tё ndodhё mё 19 mars?!

Hёna, ky satelit natyral i Tokёs rotullohet rreth saj nё njё trajektore eliptike (rreth i shtypur, qё ka dy vatra, nё njё nga tё cilat ndodhet Toka). Distanca mesatare...

"Super Hëna" sonte dominon qiellin

Agjencia Amerikane e Hapësirës, NASA, ka njoftuar se sonte në mbrëmje, në qiell do të dominojë "super Hëna" - një fenomen ky astronomik të cilin shumica e ...

Ja si do të ndodhë fundi i Tokës

Dikur një komedi e vënë në skenë nga një trupë shqiptarë "Fundi i Botës", ndikoi humor si mund të gjenden zgjidhje të shpejta për të ...

Jahja Kokaj: Eksplodime (Flera) të fuqishme -senzacionale diellore...

Pas një “ heshtje” të gjatë të sipërfaqes diellore, këto ditë po ndodhin erupcione apo eksplodime...

Armin Tirana: Një alarm i mirë nga NASA për vitin 2012

Pak më shumë se tri vjet na ndajnë nga fundi i profetizuar i botës së njohur, ai ndryshim drastik që duhet...

Parashikimi i astronautit të parë, në 2031 shkelim Marsin, Toka e rrezikuar

Buzz Aldrin e njohin të gjithë. Qe "njeriu i dytë" në Hënë nga Lem-i i Apollo 11...

Njëqind vjet investigim, imagjinatë dhe spekulime për jetën në Mars

Interesi popullor për Marsin, Planetin e Kuq, është i kahershëm, por ai...

A jemi afër fundit?

Mikroorganizëm i padukshëm. Parë nga prizma mikroskopike, grimca të imëta...

Frenk Dreik: Nuk jemi të vetëm në Univers

Njeriu kërkon prej dekadash shenja të jetës inteligjente në univers...

Si shuhet një yll

Vrasje, vetëvrasje, zhdukje dhe aksidente misterioze: në jetën e divave...

Frenk Dreik: Nuk jemi të vetëm në Univers

Njeriu kërkon prej dekadash shenja të jetës inteligjente në univers...

Si do të jetë e ardhmja e planetit?

Do të ishte tepër e guximshme të bëje parashikime teknologjike për vitin 2050; edhe më shumë po të përpiqeshe të parashikoje ndryshimet shoqërore dhe gjeopolitike. Avancimet më të...

Horoskopi 2009

Horoskopi 2009...

Krijesat e çuditshme dhe Fenomenet paranormale të kohëve moderne

Shumë prej nesh janë të njohur me pretendime të ndryshme për fenomene paranormale, pavarësisht faktit nëse jemi skeptikë apo i besojmë. Qenie të tilla si fantazmat, kafshët misterioze...

Katastrofizmi/Rreziku vjen nga kozmosi

Mund të kishte qenë një skenë nga një film i Hollywood-it me fatkeqësi natyrore: një ish-astronaut i NASA-s tund para syve të të gjithëve një raport, i cili u bën thirrje Kombeve të Bashkuara

Dhjetë vitet që ndryshuan Tokën

Një ishull formohet, një liqen thahet, pyjet mund të zhduken: NASA ka dokumentuar në internet pamje se si ka ndryshuar Toka në dhjetëvjeçarin e fundit, me një sërë fotosh satelitore...

Klonimi - Shpresë apo tmerr

Kur autori Aldous Huxley, në vitin 1932 shkroi romanin e tij "Schöne neue Welt", ndoshta, as që e ka besuar se fantazia e tij një ditë do të bëhet realitet. Klonimi, temë që ka motivuar shumë...