Entela Binjaku: Xhevat Ilazi - Cilësia fiton gjithmonë!

Ai quhet Xhevat Ilazi dhe jeton në qytetin Noordwijk të Hollandës që prej vitit 1993. Në fillimet e tij ka studiuar për teknik laborant në fushën e mikrobiologjisë, një sektor i ndryshëm nga gastronomia por pasioni për gatimin qëndronte prej kohësh fshehur tek ai.  Gjatë kësaj...

Zeqir Lushaj: Intervistë ekskluzive me juristin, publicistin, studiuesin dhe aktivistin Adil Fetahu

Një nder bashkpunetoret me serioz dhe kualitativ te revistes sone ZemraShqiptare,i nderuari Adil Fetahu ka nje jete shume aktive dhe produktive. Ai, ka 45 vjet pune te pamderprerë, si përkthyes dhe ...

Vahit Nasufi: Intervistë ekskluzive me rapsodin Ahmet Spahiu

Kur flasim për artin kërçovar, duhet ta kemi para sysh se bëhet fjalë për një fushë të gjërë artistike, e cila është shumë e pasur me këngë valle dhe humor, por, jo vetëm. Ky art përveç tjerash identifikohet edhe me këngët...

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me këngëtarin e mirënjohur Pëllumb Vrinca

Thjeshtësia, sinqeriteti dhe, në rastin tonë, kur kemi të bëjmë me një këngëtar, talenti, shfaqin një peisazh të botës së një shqiptari të mirë...

Sopi & Laçi: Intervistë ekskluzive me arsimtarin Hysen Terziu

Pasi më pyet që bëra kryq para se me ngrën darkë në Stubëll, e pasi këtu në fshatin Tuaj Pozheran bëra Bismilah e mora avdes para buke, tash do ju jap përgjigjen se cilës fe i përkas; Pra; gjashtë muaj jam katolik, gjashtë muaj mysliman...

Sopi & Laçi: Intervistë me z. Demush Mehmeti

Demush Mehmeti është i lindur në vitin 1961., në Remnik të komunës së Vitisë. Ka kryer në afat rekord fakultetin juridik pranë Universitetit të Prishtinës në vitin 1985. Ka  kryer me sukses të shkëlqyeshëm edhe provimin...

Marjan Sebaj Sopi: Intervistë ekskluzive me studiuesin e shkrimtarin Sarë Gjergji

Sarë Gjergji-n tani e tre dekada e njeh opinioni i gjerë si ai vendës, po ashtu edhe ai ndërkombëtar. Është shkruar mjaft për jetën dhe veprimtarinë e tij të bujshme (larmishme), meqë ky qysh si student ka filluar të merret ...

Sopi & Laçi: Intervistë me Prof. Tefik Ajvazi – Mjaku

Prof. Tefik Ajvazi – Mjaku, gjuhë dhe letërsi shqipe, i lindur më; 01. 06. 1943. është një punëtor i madh i çështjes kombëtare, një njeri që shkriu e shkrinë tërë jetën e tij duke edukuar gjenerata e gjenerata të reja...

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me publicistin atdhetar Bardh Nëngurra

Bardh Nëngurra është një ndër nismëtarët e fjalës së vërtetë të lirë në trojet tona. Autori i librave "Nëngurra e Istogut" dhe ''Fluturoj mbi Podgur'', gjithashtu i qindra artikujve, është i njohur për atdhedashurinë, guximin dhe...

Nazif Laçi: Intervistë me Prof. Nexhmedin Bardhin

Zgjidhjet e gabuara për Shqipërinë e pas luftërave ballkanike krijuan pasoja tragjike që u ndjenë në copëtimin e mundshëm të integrimeve sociale, kulturore, ekonomike, arsimore, të komunikimeve dhe të raporteve me ...

Marjan Sebaj Sopi: Intervistë me Mbretin Arbër Dedaj

Lexues të dashur, pranë dhe me ne është poashtu babi i Arbër Dedaj, z. Agim Dedaj, arqitekt  i ndërtimtarisë dhe poet, një afarist i suksesshëm. Filimisht do të flasim pak me babin e Arbërit e më pas do i kthehemi bisedës me ...

Marjan Sebaj Sopi: Intervistë ekskluzive me mësuesin dhe autorin Feri Arifi

Z. Feri Arifi, ka kohë që kam pasur dëshirë t’ju takoj, por siç duket Juve jeni gjithmonë e gjithnjë aktiv, në lëvizje e në punë, duke kërkuar e zbuluar thesare të vlefshme dhe shumë të çmuara për historiografinë (historinë) tonë të lashtë...

Marjan Sebaj-Sopi: Intervistë me intelektualen dhe aktivisten e shquar, znj. Drane Simani

Znj. Drane Simani, një grua dhe nënë e suksesshme në jetë. Një grua punëtore, e zellshme, e vendosur dhe me vlera të larta fetare dhe kombëtare. Ne shfrytëzuam rastin dhe morrëm një intervistë të shkurtër mbi jetën dhe ...

Gëzim Marku: Intervistë ekskluzive me ish të burgosurin politik dhe publicistin e njohur z. Reshat Kripa

Nëpërmjet kësaj interviste ekskluzive për “Zemra Shqiptare”  do të udhëtojmë shumë, do të...

Elvi Sidheri: Intervistë me Fritz Radovanin

Ideja për këtë intervistë, këtë rrahje idesh me zotin Fritz, pati lindur prej disa kohësh, por fillimi i këtij Viti të Ri 2015-ë, u shpërfaq si rastësia më fatlume, për ta sjellë atë në dritën e publikimit, si një dhuratë për të gjithë lexuesit...

Marjan Sebaj-Sopi: Intervistë me Prof. Nazif Laçi, historian

Prof Nazif Laçi i nderuar, është kënaqësi të bashkëbisedojmë me Ju, njëherit që në fillim ju falenderojmë për kohën e çmuar Tuajën e të cilën na kushtoni të gjithë neve e në veçanti gjeneratave të reja të cilat gjithnjë i keni pasur...

Drita Lushi: Intervistë me gazetarin Ndue Lazri

Përshëndetje Ndue. Po i lë formalizmat dhe s’po të drejtohem me“zotëri” apo “i nderuar”(që mendoj se janë e njëjta gjë). Kjo, duke të konsideruar koleg, me të cilin na lidh fjala e shkruar, mik me të cilin kemi shkëmbyer librat e botuar ...

Elona Doda: Flet gazetarja dhe poetja Oralda Lahe

Oralda Lahe është gazetare në Radio Tirana pranë Departamentit Social-Kulturor. Është e pranishme në shtypin e shkruar dhe median online  me anë të shkrimeve sociale dhe kulturore. Ndërsa nuk mungojnë dhe krijimet...

Beqir Cikaqi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren dhe aktoren Ludmilla Baballëku (II)

- Në migracion nuk kam jetuar asnjëherë, ...  gjithmonë më ka ardhur  keq që ti largohem profesionit tim... E di se njeriu për halle del jashtë atdheut, për të siguruar ekzistencën dhe kushtet jetësore. Nuk besojë se në ...

Beqir Cikaqi: Intervistë ekskluzive me këngëtaren dhe aktoren Ludmilla Baballëku (I)

Unë kam një bindje  brenda vetes, se nëse e ushqen, e edukon dhe përpiqesh ta mbron atë që ti e ke ndërtuar  me një punë profesionale, asnjëherë nuk del huq !- Të jesh këngëtar, sikurse edhe çdo profesion tjetër, kërkohet ...

Oralda Lahe: Intervistë me sociologen Marsida Simo

“Pas viteve 90-të kemi të bëjmë me një shok socio-kulturor  në shoqërinë tonë shqiptare.  Pas këtyre viteve nuk është përjetuar vetëm ndryshimi politik. Të paktën këto kanë qenë diskutimet e shumta dhe këndvështrimi fillestar për atë periudhë. Disa prej shqptarëve  preferuan që të largohen ...

Sylejman Morina: Intervistë me arbëneshin Josip Matassi

Në manifestimin   tradicional kushtuar "Zojës Loret" që mbahet  më 5 maj në Arbnesh, befasi e këndshme ishte paraqitja  në program të  një shoqate të re kulturore, e cila me krenari e mbanë emrin e  "Vicko Zmajeviqit"...

Oralda Lahe: Intervistë me aktorin Visjan Ukcenaj

Visjan Ukcenaj është një ndër aktorët e  rinj, të talentuar dhe simpatik të Apartamentit 2XL. Shpesh e kemi parë në rolin e çunit të fortë atij “laçian” mes shumë personazheve që ai sjell. Kur bisedon me Visjanin kupton dëshirën...

Oralda Lahe: Intervistë me etnografen Afërdita Onuzi

Veshjet popullore janë pa dyshim një ndër manifestimeve më të fuqishme të kulturës tradicionale. Nëpërmjet tyre tregohen elementët që vijnë nga disa kohëra duke nisur nga lashtësia dhe përfunduar në kohën e mesme...

Oralda Lahe: Intervistë me poeten Rozi Hysuka

Rozi Hysuka është një nga studentet e cila studion për Shkenca Politike. Në bisedën e parë me të në mënyrë të drejtëpërdrejtë mëson dëshirën për librin dhe gazetarinë. Në këtë të fundit atë radiofonike dhe të shkruar pa ...

Oralda Lahe: Intervistë me gazetarin Shaqir Foniqi

Shaqir Foniqi është një nga gazetarët dhe monografistët e mirënjohur në Kosovë. Fama e tij i kaluar kufijtë duke u bërë një figurë e dashur përtej vendlindjes. Intervista me personalitete të afirmuar e dallon dhe e spikat ...

Oralda Lahe: Intervistë ekskluzive me Dajena Baçën

“Përkthimi kërkon përkushtim me kohë të plotë. Për mua është sikur t’a kem shkruar unë librin, pra bëhem personazh i librit. Kur përkthej dua një qetësi totale bëhem personazh i tij. Ndërsa për artin është krejtësisht e ...

Ilir Dardani: Intervistë ekskluzive me Alma Lamën - Njeriun e Zhvillimit dhe Dashurisë Kombëtare

Dr. Ibrahim Rugova do të ishte shumë i lumtur dhe krenar sot kur në LDK-në e tij u afrua zonja Alma Lama, e ardhur nga Kruja e Gjergj Kastriotit. Mbesa e Kastriotit në shtëpinë e nipit të Bogdanit. Shqiptarizëm i Pastër - Dinjitet Shekullor...

Oralda Lahe: Flet Zajmira Qeraxhiu

Zajmira është nga ato gra energjike e cila gjithmonë u vjen në dihmën personave të cilët siç thotë ajo janë me më pak fat se ne. Fillimisht ajo ka studiuar në Politeknikumin “7 Nëntori”, specializim në laboratore të Modës së Lartë Italiane ...

Oralda Lahe: Intervistë me regjisorin Xhosli Rama

Xhosli Rama është një nga regjisorët e rinj dhe të talentuar ku në cv-në e tij numërohen disa filma me metrazh të shkurtër mes tyre përmendim  “50 Cent”,  “Vjeshta” , “Ana” në vitin 2005 dhe “Pritja”  (Muzikal) në vitin 2006...

Ramiz Selimi: Intervistë me deputetin e PE Dr. Rübig

Në këtë intervistë të gjatë që përfshin tema të shumta nga jeta, ekonomia dhe politika, si dhe problemet e rajoneve shqiptare zoti Rübig  është optimist se këto vështirësi  momentale do të tejkalohen dhe rajoni...

Fazli Maloku: Intervistë me mësuesen Vjollca Beqiri

Njëra nga datat më të çmuara të Kombit Shqiptar padyshim është 7 Marsi-Dita e Mësuesit. Siq dihet më 7 Mars të vitit 1887, në qytetin e Korçës hapet Shkolla e Parë Shqipe, pas një lufte të gjatë shekullore me pushkë e me ...

Gani Mehmeti: Intervistë me poetin Ilmi Tahiri

Ilmi Tahiri u lind më 24.06.1972  në fshatin Zhiti të Podujevës. Rrjedh nga një familje e varfër dhe kushtet e shkollimit për të ishin tepër të vështira. Shkollën fillorë e kreu në vendlindje ndërsa, Shkollën e Mesme Ekonomike në ...

Zeqir Lushaj: Ky është Kleidoni, President i Rinisë

-Intervistë me dhjetë pyetje e redaktorit të pergjithshem të ZSh-së Zeqir Lushaj, drejtuar Kleidon Ndreut, djaloshit bashkatdhetar nga Dibra e Shqipërisë, i zgjedhur President i Rinisë në shkollën 9-vjeçare ...

Sylejman Morina: Intervistë ekskluzive me arbëreshin Dino Peroviq

Në Arbanas (Arbnesh) jetojnë pjesëtarët e familjes së madhe të arbëneshëve –peroviqët,të  parët e tyre u vendosën  në këto anë, sbashku me  familjet tjera arbëneshe, të fshatrave  Malësisë Mbi Shkodrës, duke filluar nga viti ...

Elona Doda: Intervistë me Leman Mal’Osmani Ruga

LLeman Mal’Osmani Ruga ka lindur në 25 dhjetor 1931 dhe është  e bija e Xhemil Rugës, e cili ka mbajtur postin e sekretarit të  përgjithshëm të dhomës se deputeteve në  kohën e mbretit Zog dhe nga ana tjetër dhe mamaja e saj ishte një gjimnaziste e Zosimea-s në Greqi. Znj. Mal’Osmani ...

Beqir Cikaqi: Intervistë ekskluzive me “Artistin e Popullit” Skënder Sallaku

Me Skënder Sallakun u takuam në fundvitin që lamë pas. Përveç disa bashkëkombasëve në atë pasdite dhjetori, me “Artistin e Popullit” ...

Mustafë Rugova: Intervistë ekskluzive me sociologen Entela Binjaku

Me Entela Binjakun, tash e sa kohë jemi miq në Facebook.  Unë prandaj, me shumë kenaqësi i drejtova Asaj këto pyetje dhe mora këto përgjigje si më poshtë vijojnë ...

Zeqir Lushaj: Paç Dritë, o Kadri Mani!

I. Pesë pyetje në lidhje me datlindjen:1. Si ndjehesh në 75 vjetor? I gëzohesh Ditës së festës, apo ke nostalgji për ditët që kanë ikur?Përgjigje: - Te libri që e kam botuar kam edhe një fotografi të kahershme, të përbashkët me gruan time, ku qenkam përgjigjur edhe në këtë pyetje, ende pa ma bërë: atëherë kemi qenë më të rinj, kurse tash jemi më të mençur! ...

Marjan Sebaj-Sopi: Intervistë me Don Izidor Lukiq (Shoqëria e Salezianëve)

U lind me 14 shkurt të vitit 1966 në familjen pesë antarshe, katër vëllezër e një motër në Kabash afër Vitisë në Kosovë. Qysh kur ishte i vogël si nxënës i shkollës fillore ...
Kryesore