Frank Shkreli: Veprim i pabesë i Shqipërisë

Asambleja e Përgjithshme e Organizatës së Kombeve të Bashkuara votoi këtë javë me 128 vota pro, 9 kundër dhe 35 abstenime për një rezolutë që kundërshton njohjen e Shteteve të Bashkuara, të Jeruzalemit, si kryeqytet të Izraelit.   21-vende nuk ishin të ...

Alban Lauka: Përbërja gjenetike e shqiptarëve dhe serbëve

Deklarata e Mustafa Nanos lidhur me “gjakun” e shqiptarëve po nxit reagime të shumta, shpeshherë, po aq pa vend sa edhe deklarata fillestare. Në rastin më flagrant, janë botuar edhe të dhëna gjenetike të linjave atërore, të shoqëruara me interpretime të gabuara, që duket ...

Halil Gashi: Mustafa Nano, cilit soj i takon ti?

Këto ditë  po lexoi  disa “ Provokacija “ të autorit të emisionit   “Provokacija “ z. Mustafa Nano I cili thotë se shqiptarët e Kosovës kanë  gjak serb dhe për të shkuar edhe më largë, Ai, shkruan  se edhe  gratë shqiptare paskan shkuar në shtrat më serb dhe anasjelltas...

Gëzim Loka: Një alternativë e hapur për Lurën

Udhëtimi drejt Lurës është gjithmonë suprizues e befasues, sidomos për një lurian, që vazhdimisht është në kërkim të rrënjëve të tij, të pragut të kullës dhe gurit të varrit të të parëve. Por këtë radhë, udhëtoj drejt Lurës me një mison të vështirë, të hedhim themelet ...

Frank Shkreli: Miqësia shqiptaro-kroate

Presidentja e Republikës së Kroacisë Znj. Kolinda Grabar-Kitarović gjëndet këtë javë për një vizitë shtetërore në Tiranë, e ftuar nga Presidenti i Republikës së Shqipërisë, Z. Ilir Meta.   Media shqiptare njofton se Presidentja e Kroacisë do të pritet me ceremonitë më të ...

Fahri Xharra: Shqiptarët dhe Kisha e Stambollit

« Njerëzit e Shqipërisë shohin te Krishti dhe Muhamedi dy profetë që i nderojnë si të tillë. Ç’fatkeqësi! Ata i thërrasin më kot! Si njeri e si tjetri të ndihmojnë vendin e tyre. O Krisht! O Muhamed! Kujt t’i drejtohen që të drejtat e tyre tashmë të njihen...

Gjonlekaj: Veprime që dëmtojnë të ardhmen e Trieshit

Revista e përjavshme "Koha Javore" e shqiptarëve në Mal të Zi kishte botuar shkrimin me titull: Nëntëvjeçarja "Gjergj Kastriot Skenderbeu" në Triesh  festoi ditën e shkollës". "Autorja" e këtij shkrimi Katrinë Gjuravçaj thotë : "Solemnisht dhe me program ...

Nue Oroshi: Tre Haxhi Qamila të rinj të Kosovës

Përvjetori i grushtetit kundër diktatorit turk Erdogan u kremtua edhe në Prishtinë.Këto përpjekje për rikthimin e neootomanizmit në trojet shqiptare i organizoi Ambasada e Turqisë apo strofulla e gjarpërinjeve aziatikë. Nga Politikanet aktivë të Kosovës mori pjesë ...

Bardhyl Mahmuti: Mustafa Nano në taborin serb

Pas reagimeve ndaj qëndrimeve politike të Mustafa Nanos në Beograd, mediat njoftuan se, në një intervistë për “Gazetën Panorama”, ai “u është përgjigjur atyre që e quajnë antishqiptar”. Në këtë shkrim nuk do të përfshihen gjërat që i tha në këtë intervistë e...

Frank Shkreli: A ka të drejtë Trump?

Aleanca e NATO-s po zhvillon punimet e nivelit të lartë në Bruksel. Si zakonisht, në një takim të tillë, diskutohen çështje dhe sfida me të cilat përballet Aleanca e Atlantikut Verior, sidomos në fushën e sigurisë dhe të mbrojtjes, por edhe çështje të tjera që kanë të bëjnë ...

Ndue Dedaj: Tërmeti dhe kalaja e Skënderbeut

520 lëkundje tërmeti përshkuan javën e parë të korrikut nëntokën e Durrësit, Krujës e deri lart në Kurbin. Një epiqendër e tij ishte dhe Gjiri i Lalzit. Ishte e kuptueshme që të vraponin drejt vendit të begatë të Adriatikut njerëzit që vitet e fundit kanë ngritur aty “perandorinë”...

Florim Zeqa: Letër e hapur zyrtarëve të BE dhe SHBA!

Duke përcjellë me vëmendje zhvillimet rreth përmbylljes së fazës finale të dialogut Kosovë-Serbi në Bruksel, ne qytetarët e Kosovës ndjehemi tepër të shqetësuar për fatin tonë pas përmbylljes së këtij dialogu të pabarabartë dhe vrastarë për Republikën e Kosovës...

Idriz Zeqiraj: Lobimi i Veselit...

Kryeparlamentari Kadri Veseli përzgjodhi deputetë nga partitë politike dhe u nisë për Evropë, kinse, për të lobuar, për "liberalizimin e vizave!" Për çudë, kërkesën që e bënë në Evropë, zgjidhjen e ka në Kosovë. Evropa, përkatësisht, përfaqësuesit e saj kompetentë kanë ...

Adil Fetahu: Serbët dhe Shqiptarët, të 'gjykuar' të bashkëjetojnë?

Kështu u tha në Konferencën Ndërkombëtare “Serbët dhe Shqiptarët –  në cilën rrugë më tutje”, që u mbajt në Beograd (10 korrik 2018)Ivica Daçiqi shprazi tërë arsenalin e politikës dhe diplomacisë serbe kundër Kosovës,Mustafa Nano ishte më i paskrupullt ndaj Kosovës...

Xharra: 'Miqësia' serbo-shqiptare sipas Mustafa Nanos?

“Dua që Edi Rama të vijë dhe t’u thotë këtyre njerëzve, dëgjoni ju jeni këtu, jeni pjesë e Serbisë dhe do të jeni këtu gjithë kohën. Pra, bëni më të mirën, integrohuni këtu, në këtë botë. Harojeni Tiranën, domethënë, jeni shqiptarë, flisni shqip, duhet të ruani identitetin tuaj...

Shkreli: Shqiptaro-amerikani i madh Peter Genc Çikos

Ishte fillim Korriku i vitit 1970 kur në komunitetin shqiptaro-amerikan dhe më gjërë u përhap lajmi i zi se, papritmas, kishte ndërruar jetë nga një goditje në zemër, Peter Genc Chikos (Çikos), Kryetari i Federatës Pan-shqiptare, Vatra.  Si udhëheqës i organizatës...

Droboniku: Pse duhet të rikuperojmë idenë e kombit?

Shqipëria gjendet sot në një udhëkryq, ku shenjat orientuese fillojnë të zveniten. Busulla e globalizimit apo integrimit evropian është tronditur dhe nuk ofron më siguri për të ardhmen. Në fakt nuk e kanë ofruar kurrë. Fatalizmi dhe trishtimi kolektiv ka pushtuar ...

Fahri Xharra: Tradhtia e Bizantit

Kur dhe si, shteti otoman i shtriu kufijtë e tij nё kontinentin Evropian?- mund t`a lexoni në librin e autorit Bujar A. Kule .Kjo pyetje, tё çon  drejt përfundimit tё logjikshëm, se shkaku i “hapjes sё portave” tё Evropёs turqve otomanë, nuk ishte heroizmi ...

Xharra: Anton Çetta ishte shkencëtar, o Ag Apolloni!

Sot shqiptarët , problemin më të madh e kemi me intelektualët të cilët jo që nuk dinë, por për shumë arsye i humbasin virtytet dhe aftësitë e tyre. Një nga ata , me keq ardhje duhet të them që qenka edhe Ag Apolloni .Nuk e kam “dertin “ që ky ...

Ilmi Veliu: Hoxha-Olsi Jazexhi, serb nga Shumadija ...!

Njeriu me gjakë të pastër shqiptari, asnjëherë nuk pranon ta mohoi Nënë Terezën, Kastriotin, Gjergj Fishten e Fan Nolin...,te mohoi  Historinë, Gjuhën shqipe, Kulturën e lashtë pellazge, Bardhylin, Agronin, Teuten  dhe  Ilirinë...

Bardhyl Mahmuti: Reagim ndaj fjalës së Mustafa Nanos në Beograd

Sipas asaj që njoftuan mediet, më 10 korri 2018, në Beograd, zhvilloi punimet ““konferenca e organizuar nga agjencia serbe e lajmeve “Tanjug”, në bashkëpunim me Agjencinë Telegrafike Shqiptare (ATSH)””. “Konferenca” kishte për qëllim të hapte debatin rreth...

Valon Jashari: Përfaqësueset e duhura

Presheva dhe Bujanoci janë duke u përballur në prag të një rreziku për të mbetur si një pakicë edhe në qytetin e Bujanocit dhe të Preshevës sikurse Medvegja, nga rrethanat politike të represionit shtetëror serb. Kjo politikë diskriminuese me elemente të ...

Frank Shkreli: Kryeprifti serb msynë toka shqiptare

Mediet vendore të Ulqinit njoftojnë se të djelën udhëheqsi i Kishës ortodokse serbe në Mal të Zi, Amfilohije -- i cili është i lidhur shumë ngushtë me Kishën Ortodokse Serbe me qëndër në Beograd --me një grup prej afro150-vetash ndjeksish të tij, vizitoi fshatin Kalanë e Shasit me qëllim...

Tuna Prekpalaj: Mos u ban si ora

E vërteta, ashtu na mësojshin postmodernistët e mëdhej, âsht vetëm nji strukturë mashtruese, e cila mvaret plotsisht nga kandvështrimi personal, që âsht si subjekt i emocioneve të pakontrollueshme dhe i forcave të ndryshme. Kjo sentencë më më tha shum. Por, nga ana ...

Gjekë Gjonaj: Futbollistët e zemrës

Pavarësisht se në kampionatin e sivjetshëm  botëror të futbollit, i cili po  mbahet në Rusi, nuk marrin pjesë asnjëra prej dy shteteve shqiptare, Shqipëria dhe Kosova,  shqiptarët  në Malin e Zi, sikur të tjerët kudo që ndodhen,  vazhdojnë ta përcjellin me shumë interesim ...

Dedë Preqi: Pushteti i 'Rambos' dhe Ramës

Dikur në kohëra të hershme kur kanë munguar kombanjat fshirëse të grurit, organizohëshin sëbashku dy-tri mëhalla të fshatit dhe e bënin një lëmë të përbashkët per fshirjen e këtij rendimenti. Së pari në mes të lëmës e përforconin një mullar të drunjtë të mbështjellur me një...

Idriz Zeqiraj: Krimi i krerëve puçistë të LPK-së

Pas vrasjes zyrtare të Ministrit të Luftës, Kolonel Ahmet Krasniqit, nga Tirana zyrtare social-komunste dhe puçistët Lëvizjes Popullore të Kosovës, krerët karrieristë të LPK-së, në veçanti, grupi me vegjetim të Zvicër, intensifikon veprimtarinë minuese ndaj Shtabit të Forcave ...

Reshat Kripa: Homazh për tim vëlla

Im vëlla, Besnik Kripa, lindi më 9 korrik 1933 në Vlorë. Shkollën 7 vjeçare e kreu në qytetin e Vlorës dhe atë të Tiranës. Pastaj vazhdoi shkollën e mesme në gjimnazin ‘ Ali Demi “ të qytetit të Vlorës. Si të gjithë pjestarët e tjerë të familjes tonë, ishte një nxënës i mirë. Në ...

Ndue Dedaj: Busti i Skënderbeut që zëvendësoi Zogun

Është jubileu i 550-të i Heroit Kombëtar. Duke gjurmuar nëpër “adresat” e tij, ishim këto ditë në Kukës, së bashku me ipeshkvin e Dioqezës së Rrëshenit, imzot Gjergj Meta. Ndaluam një çast te Imzoti ynë i madh, Gjergj Kastrioti - Skënderbeu. Për më tepër që ky bust ka ...

Florim Zeqa: Të ndalet dialogu vrastar

Në Kosovën e sotme, me secilin që flet veq e veq, askush nuk pajtohet me situaten e krijuar, mirëpo kur është në pyetje bashkërendimi i forcave (organizimi), të gjithë hezitojnë, sikur mungon vullneti dhe guximi qytetar për t'u përballur me sfidat e kohës!...

Gëzim Llojdia: Udhëtim në Selanik me Spiro Podaras

Për poetët grekë ,poezia është si  uji, për një të  etur që duhet të shkruaj për të marrë frymë,thotë poeti i njohur grek Spiro Podaras .Kur lexon poezitë e këtij poeti të njohur futesh nga pak te poezia e poetëve të mëdhenj grekë si :Ricosi, Elitis, Seferis...

Frank Shkreli: Një Kadet nga Shqipëria në West Point

Të hënën që kaloi, në javën e 4 Korrikut, Ditës së Pavarësisë së Shteteve të Bashkuara, Akademia e Ushtarake e Shteteve të Bashkuara, West Point, priti mbi 1200 kadetët e rinjë për këtë vit të ri shkollor, ndër ta edhe një shqiptar, nga 16 kadetët ndërkombëtarë të...

Zef Ahmeti: Pse jemi kështu si jemi

Ose një qasje psikologjike për jetën e rreme shqiptare duke u mbështetur në psikoanalistin dhe psikiatrin e njohur gjerman Hans-Joachim Maaz - Ka kohë që po përpiqem të kuptoj se si dhe pse ka ndodhur që për dekada jetuan shqiptarët si jetuan në atë sistem diktatorial komunist...

Fahri Xharra: Pse Serbia i frikësohej Anton Çettës?

Në vitin e rrezikshëm  për shqiptarët e Kosovës , vitin 1990 t`i mbledhësh një gjysmë milioni shqiptar në logun historik të Burrave në Verrat e Lukes ( serb. LLukes ) ose atë kohë kur Serbia ishte në minutat e fundit të shpërthimit të saj kundër nesh t`i shkojnë pas ...

Dedë Preqi: A ka kuptim ky rrugëtim?

Pse sot shoqëria shqiptare po paraqitet aq naive, aq e pa fuqishme përballë domosdoshmërisë së vet, së pari në konceptin e njerëzores dhe në përcaktimin e të qenët e tij, si shoqëri e kohës bashkëkohore dhe të lirë në shtetin e tyre sovran, ku e zënë fillin shoqëria e lirë dhe ...

Aurel Dasareti: Burgosni minjtë e kanalizimeve

Keqbërësit mund t`i torturojnë trupat tonë, thyejnë këmbët tona, të na vrasin. Atë që ata marrin atëherë, janë trupat tonë të vdekur - jo bindjet tona.Por, ngrihuni tani dhe qëndroni në këmbët tuaja. ...

Nexhipi: Amerikanët për shqiptarët dhe anasjelltas

Eliot Engel, deputet: “Nuk kam takuar asnjë popull tjetër në botë që të jetë aq pro-amerikan sa shqiptarët”. ,,Ska amerikan që mos jetë pro shqiptar dhe shqiptar pro amerikan,,-thuhet në një tekst të internetit, duke shtuar se kjo u dëshmua me pritjen madhështore dhe ...

Hilmi Saraçi: Bashkëpunimi i Saraçit me Prishtinën

Hasan Prishtina  ishte  si bagjanak me Hamit Saraçin , sepse të dy i kishin gratë qerkeze  (Igballja dhe Hamidja). Kjo ishte njëra  ndër faktorët e afrisë ndërmjet tyre si bashkëluftëtarë . Mendimet e tyre ishin të afërta  për çështjet kombëtare dhe për ardhmërinë e popullit ...

Frank Shkreli: Japonia fitoi admirimin e botës

Humbjen e Japonisë (3-2) në ndeshjen e Botërorit me Belgjikën të hënën që kaloi, trajneri i skuadrës kombëtare japoneze, Akira Nishino e cilësoi si “tragjike”.   Ishte hera e tretë, sipas vërejtësve të Botërorit, që Japonia u gjënd në prak të çerek finales së Botërorit...

Fahri Xharra: E keni vrarë ndonjë herë mendjen se...

– serbët me ngulm mundohen ta paraqesin veten para botës si pasardhës të pellazgëve , etruskëve, ilirëve e neve të na klasifikojnë si ilir të rrejshëm , si albanë të ardhur vetëm rreth shekullit të 10-të nga Kaukazi ?...
Kryesore