E diele, 27.11.2022, 03:09 AM (GMT)

Sport » Legjenda

58 vjet i dashuruar pas... mikrofonit

Edhe një të afërmi, mun-det që të mos i dallohet për një çast ngjyrimi i të folurit, por nuk mund të ketë sportdashës shqiptar që të mos njohë zërin brilant, të Ismet Bellovës. Në çdo koment...

Baxho: I lumtur larg futbollit

Edhe pse kalon 20 vjet duke shpresuar të kthehesh në fushë sa më parë të jetë e mundur vjen një kohë kur uron që të mos kthehesh më. Dikur dëshira për ta parë në fushë me lojën dhe fantazinë...

Loro Boriçi, legjenda e futbollit shqiptar

Figura më komplekse më e madhe dhe më unikale e futbollit shqiptar. Sinonim i një futbollisti shembull dhe trajnerit më të mirë të vendit që me pasionin, ëndrrat dhe punën e palodhur...

Astrit Hafizi “Këtu gjërat janë mbrapsht”

Astrit Hafizi duhet t’i zhgënjejë paq ata që e shikojnë për herën e parë. Emri i tij në sport të bën të besosh se do të takosh një të kamotshëm. Në fakt, nuk është aspak kështu. Futbollisti, trajneri dhe...

Iliaz Guri - kështjella ajrore nga shtoji

Në këtë fshat, ndodhet edhe një oborr i motshëm. Në këtë oborr të motshëm, ndodhet një gur ciklopik.Ky gurë i tmerrshëm, që rri në atë oborr si një sfidant kokëngjeshur, brezash dhe burrash, ka një histori. Një histori...

Michael Ballack, zotëria i argjendtë

"Nënkampion i përjetshëm", kështu do të shkruante gazeta më e shitur gjermane "Bild", një ditë pasi gjermanët do të ktheheshin në shtëpi, por edhe kësaj radhe pa trofe. Balak është shndërruar në mbretin e pathyeshëm për...

Zinedin Zidane, "arkitekti" i futbollit francez

Franca e tij e dashur sapo është eliminuar nga kompeticioni më i rëndësishëm i futbollit evropian, ndërsa atij i duhej t‘i shihte ndeshjet përmes televizorit. Sigurisht, sepse gjërat nuk janë si dy vjet më parë, kur me të në...

Redi Jupi: Martesa ime me Vivian

Ndarja nga futbolli dhe nisja e një jete të re për futbollistin Redi Jupi. Detaje të dasmës së futbollistit 33 vjeçar, që vendosi të veshë kostumin e dhëndrrit duke kurorëzuar dashurinë e tij me Vivian. Elegant, i fuqishëm, me një...

Maradona: Në koma fola me Zotin!

Tashmë për ylli argjentinas ka edhe një film, i cili është prezantuar dje në konkursin e Kanës. Eshtë një film i cili tregon qartë jetën e Diego Armando Maradonës, një film me regji të serbit Emir Kusturica. Bëhet fjalë për...

Indrit Fortuzi, goleadori që dominoi për gati dy dekada

Vështirë që, atij burri paksa të thinjur, teksa po largohej nga kompleksi sportiv “Dinamo”, ku kishte lënë të birin 14 vjeçar të luante me top në atë fushë shtufi me një grup moshatarësh (nën drejtimin e Artur Krantjes, të cilit...

David Trezeguet: Monsieur Gol

Klas dhe elegancë e pastër. Por jo vetëm. Ajo që i del më mirë David Trezeguet është të shënojë gola. Gjithmonë dhe nga çdo lloj pozicioni. Kampion i botës, kampion evropian me Francën, pas vitit të kaluar në Purgator...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora