E merkure, 03.06.2020, 05:00 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Ç`ke or Abdi Baleta?!

Shqipëri do të thotë : “Atdheu i i dijetarëve të vegjël, rezervuar i qytetërimit dhe i fuqisë natyrore vend i cili nuk i bindet as vetes dhe as të tjerëve. Ky komb, sipas tij, vetmohoet, anarkia dhe paqeverisja janë shëmbëlltyra e shpirtit dhe e kuptimit të jetës së tyre. Dallohen para së gjithash nga ...

Fahri Xharra: Shpërngulja, plan konspirativ apo rastësi?

Shpërngulja  i shqiptarëve a mos është një vepër e inskenuar per destabilizim, deri në demotivimin e shqiptarëve për mbrojtjen e integritetit dhe teresisë territoriale?! Sepse ndodh që ndërkombëtarët merren vesh me politikën, por politika kërkon të sigurohet së nuk delë nga skena...

Fahri Xharra: Kadare, nderi i madh i kombit

“Është edhe i suedezëve”- me tha ajo me një buzëqeshje të lehtë duke me lënë kuptoj se Ismail Kadare tashmë është shkrimtar shqiptar i gjithë botës. (Qerim Kryeziu, Sweden ).Tregimtar, temë analizues dhe poet, Kadare perfaqëson piken më të lartë te literaturës Shqiptare dhe i cili...

Xharra: Fol Kim Mehmeti, shqiponja nuk është haram!

Një mik i imi , publicist shumë me vlerë pati shkruar :”Unë nuk e di se ku i merr faktet një njeri si Kim Mehmeti, cili është konsideruar si model i jugosllavit të realizuar dhe më vonë produkt i vyeshëm i multikulturalizmit (duke vjelë fonde nga të huajt deri vonë) në Maqedoni të falsifikoj ...

Fahri Xharra: Tringa e Grudës

Tringa iu bashkangjit kryengritësve dhe u dallua me heroizmin e saj ne Betejen Deçiqit. Aj morri pjesë në Memorandumin e Gëres( 23.Qershor 1911. Aktiviteti I saj luftarak ishte I gjallë e dhe pas Shpalljes së pavarësisë (28.11.1912)Tringa e Grudës kurrë nuk u martua...

Fahri Xharra: Husamedin Feraj në shërbim të dikujt!

Vështirë e kam të pranoj dikend në shoqëri i cili e mbanë për këshilltar Prof.Dr.Husamedin Ferajn. Nuk jam për lëçitje por së paku për përrallosje të atyre “intelektualëve “ të cilët të shtyer nga largqoftit u munduan t`i njollosin figurat e kombit , figura të cilat edhe popujt më të civilizuar...

Fahri Xharra: Fajet i ka Shqipëria!

Unë gjithmonë i kam para syshë fjalët e miqëve të familjarëve të mi që në netët e gjata të dimrit mblidheshin pas darke dhe bisedonin . Dhoma e madhe ; por mbushja e saj me tym duhani nuk e pengonte bisedën e gjatë sa vetë dimri për atdhedashurinë . Edhe pse ishim në tokën tone...

Fahri Xharra: Fol Rexhep Qosja se ne doli tymi!

Shoqëria shqiptare,  asnjëherë  nuk ka qenë në rrezik më të madh se sa këto ditë e këto vjet e fundit. Me ne po luhet si maca me miun. Mjerimi mendor dhe ai fizik përditë e më shumë rndojnë mbi supet tona.”Kafshatë që s'kapërdihet asht,  or vlla,  mjerimi, kafshatë që të mbetë në fyt ...

Fahri Xharra: Koncertet e mëdha të Vjenës!

“Austria jo vetëm që njohu Europën me shqiptarët por e bëri Shqiperinë shtet,se mos ishte ajo sot ishim as nuk ishim ketu ku jemi Thedor Ipeni ishte pjese e aksionit austriak per Shqiperine dhe ka shkruar nen direktivat e mnistrise se jashtme austriake...

Fahri Xharra: Recital i shqiptarit

“Flamuri shqiptar qe trashegojme nga iliret i ngritur ne 1912 e qe shpalli pavarsine e trojeve shqiptare nga sllavet, turqit, greket etj qenka flamuri i "te pavertetes"? Kush i lejon keta te çmendur te qarkullojne lirshem e te flasin pa pergjegjsi ligjore? >>> Hoxhë Jakup Hasipi duke bërë një ofendim...

Fahri Xharra: Dushku pellazg dhe Nata e Buzmit

- Po vjen buzmi bujar me dushk e me bar, me gjâ e me mall e me gjith të mirat e Zotit!- Mirë se u bjen Zoti ! Pastu prù ora me nafakë ! –pergjegjë i zoti i shtepís mbrendë“ Hë në fund vdiç Zoti dhe u varros në Dodonë...

Fahri Xharra: Koncerti i madh i Vjenës

Krimi nuk ka atdhe , por krimi vepron në atdhe; e krimi më i madh është humbja e vetëdijës kombëtare , shoqërore , familjare dhe individuale e një populli shumë të vjetër.Te jesh shqiptar është  krenari, të mburresh me ate që je shqiptar ështëedhe më shumë...

Fahri Xharra: Me thirri errësira, i thash jo!

Më thirrnin vëllezërit e gjakut ( të humbur në err|ësiren e porositur të së kaluarës së verbër ) që mos e festoj vitin e Ri ! Këto fishekzjarre  që u ndezën mbrëm ishin padegjeshmeria shekullore e ketij kombi kundër errrësirës së përgatitur!...

Xharra: Do të dërgojmë miliona Abetare, Davudoglu!

Me çdo kusht ky lloj strategu turk e kërkon ringjalljen e të sëmuerës së Bosforit.Ju kujtohet viti 1978 , që kërkonte për ta ruajtur Turqinë përkrahjen e shqipëtarëve ?Të kujtohet 1908 -ta kur e lejove coptimin tonë të më tutjeshëm...

Fahri Xharra: A kemi nevojë për Iluminizëm?

Shqiptarët, kemi nevojë për iluminizëm të ri dhe rilindje kombëtare Ne ende jetojme ne frymen osmane dhe komuniste ! Boll mo! Turpi kombtar është aq i madh sa të vjen marre që në Europë të flasish shqip. "Iluminizmi eshte dalja e njeriut nga mituria e e vetefajsuar. Mituria eshte mosaftesia...

Fahri Xharra: Kombi ka nevojë për atdhedashuri!

Kur vete njeriu, i lirë e i vetëm, larg atdheut, viset e reja, ndryshimi i zakoneve, ëmbëlsia e udhëtimit e një mijë gjëra që vihen re ndër popuj të huaj, të gjitha këto ta përgëzojnë zemrën e të bëjnë jo të harrosh Shqipërinë, por të mos të vejë tek ajo aq dendur mendja...

Fahri Xharra: Por, si me jetue shqip?

Kur filloi rindërtimi i Kosovës ,filloi edhe koha e matrapazëve tanë dhe e disave ndërkombëtar, filloi nuhatja se duhet bërë diçka speciale për Kosovë. I huaji të vrojton,të analizon dhe të peshon. Të peshon se sa i rëndë je në vendin tend.”Matjet” iu treguan se na jemi të lehtë...

Fahri Xharra: Serbia, serbët dhe “fillimi “ i njerëzimit

Të lundrosh nëpër librat , gazetat , portalet serbe do të thot të futesh në një botë e cila të magjeps me imagjinatën e tyre  në kërkim të asaj që as në ëndërr nuk e kishin parë kurrë.Më kujtohet sllogani sheshelian i vitëve të 90-ta: “ Srbia do Tokia...

Fahri Xharra: “Shqiptarët lindën në Shkup''

Vorbulla e historisë sonë gjithëshqipatre, ishte marramendëse. Askush nuk mendonte se nga ato përplasje centripetale drejt vrimës së zezë, do të shpëtonim. Furtunat nga ato më të fuqishmet u munduan të na zhbënin, dhe të na hidhnin në vrimën e moskthimit, duke na mohuar të kaluarën...

Fahri Xharra: Shajkaqa serbe dhe origjina e serbëve

Dr. Skender Rizaj pyet dhe jep përgjigje: “Poserbët kush janë”?! “Gjykuar sipas burimeve historike të njohura deri tani, mund të thuhet se serbët me prejardhje “nuk janë sllavë, siç nuk janë autokton në Ballkan, aq më pak në Kosovës. Ani pse për këtë flasin me të madhe thuajse bota, sidomos ...
Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora