E marte, 07.07.2020, 11:20 AM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Kampioni atdhetarisë Selman Riza!

Selman Riza  ishte thellësisht dhe patundshëm i bindur, se një komb duhet të krenohet dhe të mbrojë me dinjitet vlerat e vërteta që ka dhe jo të zbukurohet me pendë të huaja, me pikëpamje që i beson vetëm ai, po kurrkush tjetër.I mbrujtur qysh në vegjëli në konviktin...

Fahri Xharra: Shqiptarët sipas turqve

Shpesh  m`është mbushur mendja që  disa nga shqiptarët që vazhdimisht na mbushin mendjen se ne jemi të vonshëm në këto toka , dhe se krenaria e jonë fillon me ardhjen e turkut ( gabimisht me 1389 ) , se ata janë të manipuluar nga një arsye apo tjetra dhe se shkrujnë sipas diktatit...

Fahri Xharra: Pse Oliver J. Scmitti në AShAK?

“Me pranimin e O. J. Schmitt-it anëtar të jashtëm të AShAK-ut, ky insti­tucion ka dëshmuar edhe një herë se është institucion i shkencës, i dijes, i së vërtetës, i civilizimit, që shpërfill qasjet diletanteske-folklorizante, kontekstet emocionale dhe ideo­lo­gjike në interpretimin e ngjarjeve...

Fahri Xharra: Pse Pjetër Bogdani në gojën e tradhtisë?

Shqipëtar quhet ai, që ka lerë në atë toke, ku ka lindur i ati, gjyshi stergjyshi dhe katragjyshi i tij per mijëra vjet, që e ka folur atë gjuheë si nëna, gjyshja dhe katragjyshja e tij kane folur ne vatrën e familjes kur koha filloi te rridhte, quhet ai që ka të shenjtë nënë e at, nder e besë, qiell e tokë...

Fahri Xharra: Populli që po vdes për së gjalli!

Mos o zot ! një popull që e nisi (e filloj) botën të zhduket me vetdëshirë.Sepse shpesh këtu veprimet pozitive janë më të vështira të ndodhin midis njerëzve se sa veprimet negative, domethënë në ato që quhen vende të qytetëruara gjenden gjithmonë forca që i afrojnë njerëzit, intelektualët...

Fahri Xharra: Grafiti, fol Glauk Konjufca!

Para pak çastesh një grup i të rinjëve në rrugët e  lagjes "Dragodan" kanë vurë mbishkrime kundër amsadorëve në Kosovë.  Në këto mbishkrime kërkohet shkruarja në shtëpi të disa ambasadorëve që operojnë në Kosovë. E pëditshmja “ Zëri” e quajti Aksion kundër amsadorëve në Kosovë. ...

Fahri Xharra: Shqiptarët ortodoks të Pejës

Shqiptarët ortodoks të viseve shqiptare të Kosovës, Malit të Zi, Serbisë dhe Maqedonisë, na mbetën si të ndarë dhe ne i quajtëm shkije! Falë shkizmës. Mirëpo, a e merituan ata këtë veçim?Kush ishte shkaku që ata mbetën të ndarë nga trungu shqiptar? Dhe me ...

Fahri Xharra: Në Turqi gjeta historinë tonë (III)

Sipa serbëve , (" Esej o Iliadi " Slobodan M . Filipoviq , Beograd) shkruan se"Perendesha e Efesit ishte serbe nga Metohija ( Dukagjini) "  Kurse ne literaturen botërore , kjo perendeshë ishte Greke,( Efesi eshte ne Turqinë e sotme)Te bisedojme...

Xharra: Anton Çetta, mirë se vjen në Gjakovë! Kur?

“Populli shqiptar është i mirë dhe bujar, por ka ra pre nën ndikimin e së keqes, është robëruar nga shumëkush dhe shumëçka, e ne, bijtë dhe bijat e tij, duhet ta “zgjojmë” nga kjo kllapi, ta lirojmë nga ky robërim dhe kushtëzim i traditës së keqe, e cila nuk është e jona, mbi të gjitha...

Fahri Xharra: Skënderbeu dhe “shqipëtarët”

Nostalgjikët e sotëm të perandorisë otomane duket se e kanë harruar ç’ka ndodhur në atë kohë. Edhe sikur shtypje e plojë të tmerrshme të mos kishte pasur, do të mjaftonte tragjedia e ndalimit të shkollave për disa shekuj rresht, për të kapur përmasat e së keqes...

Fahri Xharra: Po, ne shqiptarët ku jemi?

Për të gjithë ata që pyesin se pse Muslimanët kanë ngecur në zhvillim, Prof.Nexhat Ibrahimi i qaset kesaj teme, jashtëzakonish në mënyrë profesionale, lexojeni me vëmendje!Perse muslimanet kane ngecur....Lexoni dhe mendoni pak!...

Fahri Xharra: Në Turqi gjeta historinë tonë (II)

- E shikoni atë ngjyrën e gjelbërt përgjatë Dardaneleve?... Pikërisht atje, jane shtrirë Pellazgët tanë emigrues Dorikë dhe Jonianë (dhe jo grekë)! Dhe po të vazhdosh më në jug-lindje, atëherë njoftohesh  me ata qe quhen Pryget/fryget, Hitit, Lydet/etrusket, Aramaiket...

Fahri Xharra: Ku është qëllimi i fundit ?

– Shqipëria është në listën e zezë të 10 vendeve që i kanë dhënë më shumë luftëtarë ISIS-it, në raport me popullsinëE përditshmaj franceze “Le Monde”, shkruan bazuar në një raport të bërë publik nga Organizata e Kombeve të Bashkuara...

Fahri Xharra: Në Turqi gjeta historinë tonë (I)

Dikur ishin grekët që e mohonin të kaluarën tonë,  pastaj Roma,  pastaj Bizanti,  pastaj Turku Osman,  pastaj Serbi  dhe prap Serbia.Për serbët dhe grekët,  shqiptarët dhe hapësira e tyre duhej të copëtohej me arsyetimin se se ata  me pranimin e islamit...

Fahri Xharra: Shqiptarët e Maqedonisë

Përveq disa perjashimeve ,shqiptarët e Maqedonisë  jan ë nisur nj ë rruge pa kthim; fotot plot famuj kombetar  shqiptar dhe mendjen plot Turqi dhe Osmani. At ëhere kur na i ndan ë tokat (Kongresi i Berlinit , Konferenca e Londres ) At Gjergj Fishta pati th ën ë ; “ Na e moren Gjakoven...

Fahri Xharra: Hallet e moszotmekeqve?!

Po e filloj me Kaplan Resulin i cili në faqën e tij ka shkruar ( fjalë për fjalë ) : Албанска академија наука ћути о мојим албанолошким тезама, јер је свесна да ми их не може оборити.(K.R-B) “ Për tezat e mia albanologjike , Akademia e Shkencave e Shqipërisë heshtë,...

Fahri Xharra: Virusi osman i ndërsyer nga sllavët

A jemi të infektuar nga virusi osman? Po . Këtë e vërtetoi historia e jonë e këtyre 110 viteve të fundit.Virusi është një agjent biolologjik i cili riprodhohet në mbrendinë e qelizave të gjalla të organizmit tonë.Ju kujtohen “”fshikat e etheve ”,  fshikat e herpesit ,një virus që jeton në trupin tonë ,dhe ...

Fahri Xharra: Cili është Kaplan Resuli?

Kush e thot që Kaplani është vetëm? Së paku ai ështe hatazi  antishqiptar ,; porn ë gjiun tonë mohuesit e kombit janë të mëshehur nën ngjyrat e ndryshme : kameleonët e tradhëtisë kombëtare . Përderisa Kadare thoshte” "Gjeografia, gjëja më kokëfortë në botë, dëshmon e para evropianitetin ...

Fahri Xharra: “Tradhtia“ e tradhtarit Kaplan Buroviq

Isha shumë i ri në kohën kur lexoheshin librat tinëz , kur ishe i kufizuar që pas 12 orësh librin që të kishte rënë në dorë duhej t`ia dorëzoje tjetrit të besueshëm  , në mënyrë që sa më shumë veta ta lexonin dhe të binte prap në duer të besueshme nga kishte ardhur...

Fahri Xharra: Kur Zoti mallkon – Çannakale 1915!

Perandoria osmane na pushtoi, bashkëjetoi apo na mbrojti nga trysnitë e shteteve fqinje? Kjo është pyetja në të cilën po vërviten mendimet e studimet e akademikëve shqiptarë dhe turq. Akademikët në Turqi thonë se ka ardhur koha, kur termi pushtim të hiqet, duke e argumentuar me faktin ...Video

Entela Binjaku: Denonconi dhunen kunder gruas


Gallery

Pëllumb Gorica: Magjia e bukurive të nëntokës sulovare
Fotaq Andrea: Një vështrim, një lot, një trishtim – o Zot sa pikëllim!
Pëllumb Gorica: Grimca kënaqësie në Liqenin e Komanit
Shkolla Shqipe “Alba Life” festoi 7 Marsin në Bronx
Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora