E shtune, 21.09.2019, 06:44 PM (GMT+1)

Komente » Xharra

Fahri Xharra: Skënderbeu dhe “shqipëtarët”

Nostalgjikët e sotëm të perandorisë otomane duket se e kanë harruar ç’ka ndodhur në atë kohë. Edhe sikur shtypje e plojë të tmerrshme të mos kishte pasur, do të mjaftonte tragjedia e ndalimit të shkollave për disa shekuj rresht, për të kapur përmasat e së keqes...

Fahri Xharra: Po, ne shqiptarët ku jemi?

Për të gjithë ata që pyesin se pse Muslimanët kanë ngecur në zhvillim, Prof.Nexhat Ibrahimi i qaset kesaj teme, jashtëzakonish në mënyrë profesionale, lexojeni me vëmendje!Perse muslimanet kane ngecur....Lexoni dhe mendoni pak!...

Fahri Xharra: Në Turqi gjeta historinë tonë (II)

- E shikoni atë ngjyrën e gjelbërt përgjatë Dardaneleve?... Pikërisht atje, jane shtrirë Pellazgët tanë emigrues Dorikë dhe Jonianë (dhe jo grekë)! Dhe po të vazhdosh më në jug-lindje, atëherë njoftohesh  me ata qe quhen Pryget/fryget, Hitit, Lydet/etrusket, Aramaiket...

Fahri Xharra: Ku është qëllimi i fundit ?

– Shqipëria është në listën e zezë të 10 vendeve që i kanë dhënë më shumë luftëtarë ISIS-it, në raport me popullsinëE përditshmaj franceze “Le Monde”, shkruan bazuar në një raport të bërë publik nga Organizata e Kombeve të Bashkuara...

Fahri Xharra: Në Turqi gjeta historinë tonë (I)

Dikur ishin grekët që e mohonin të kaluarën tonë,  pastaj Roma,  pastaj Bizanti,  pastaj Turku Osman,  pastaj Serbi  dhe prap Serbia.Për serbët dhe grekët,  shqiptarët dhe hapësira e tyre duhej të copëtohej me arsyetimin se se ata  me pranimin e islamit...

Fahri Xharra: Shqiptarët e Maqedonisë

Përveq disa perjashimeve ,shqiptarët e Maqedonisë  jan ë nisur nj ë rruge pa kthim; fotot plot famuj kombetar  shqiptar dhe mendjen plot Turqi dhe Osmani. At ëhere kur na i ndan ë tokat (Kongresi i Berlinit , Konferenca e Londres ) At Gjergj Fishta pati th ën ë ; “ Na e moren Gjakoven...

Fahri Xharra: Hallet e moszotmekeqve?!

Po e filloj me Kaplan Resulin i cili në faqën e tij ka shkruar ( fjalë për fjalë ) : Албанска академија наука ћути о мојим албанолошким тезама, јер је свесна да ми их не може оборити.(K.R-B) “ Për tezat e mia albanologjike , Akademia e Shkencave e Shqipërisë heshtë,...

Fahri Xharra: Virusi osman i ndërsyer nga sllavët

A jemi të infektuar nga virusi osman? Po . Këtë e vërtetoi historia e jonë e këtyre 110 viteve të fundit.Virusi është një agjent biolologjik i cili riprodhohet në mbrendinë e qelizave të gjalla të organizmit tonë.Ju kujtohen “”fshikat e etheve ”,  fshikat e herpesit ,një virus që jeton në trupin tonë ,dhe ...

Fahri Xharra: Cili është Kaplan Resuli?

Kush e thot që Kaplani është vetëm? Së paku ai ështe hatazi  antishqiptar ,; porn ë gjiun tonë mohuesit e kombit janë të mëshehur nën ngjyrat e ndryshme : kameleonët e tradhëtisë kombëtare . Përderisa Kadare thoshte” "Gjeografia, gjëja më kokëfortë në botë, dëshmon e para evropianitetin ...

Fahri Xharra: “Tradhtia“ e tradhtarit Kaplan Buroviq

Isha shumë i ri në kohën kur lexoheshin librat tinëz , kur ishe i kufizuar që pas 12 orësh librin që të kishte rënë në dorë duhej t`ia dorëzoje tjetrit të besueshëm  , në mënyrë që sa më shumë veta ta lexonin dhe të binte prap në duer të besueshme nga kishte ardhur...

Fahri Xharra: Kur Zoti mallkon – Çannakale 1915!

Perandoria osmane na pushtoi, bashkëjetoi apo na mbrojti nga trysnitë e shteteve fqinje? Kjo është pyetja në të cilën po vërviten mendimet e studimet e akademikëve shqiptarë dhe turq. Akademikët në Turqi thonë se ka ardhur koha, kur termi pushtim të hiqet, duke e argumentuar me faktin ...

Fahri Xharra: A ishte Hanibali serb?

Beteja e Zamës është konkluzioni i Luftës së Dytë Punike dhe triumfi përfundimtar i Romës mbi armikun e saj më të fortë, Hanibal Barkën. Ajo u zhvillua rreth 19 tetorit të vitit 202 p.k, pas rreth 17 vjet lufte që e vunë Republikën italike afër asgjësimit. Kartagjenasi i famshëm...

Xharra: Zëri i Shqipërisë në Australi – Hiqmet Ndreu

Në vitet kur Shqipëria ia kishte mbyllur gojën vetës dhe askush nga bota nuk dëshironte të dëgjojë për te; zëri i  Shqipërisë dëgjohej në Austarli . Ishte zëri i Hiqmet Ndreut – sepse bota duhej ta dinte të vërtetën shqiptare ...

Fahri Xharra: Serbët dhe Etruskët

Një shkencë si historia, nuk mund të detyrohet të pësojë imponime të përkundërta me atë liri që duhet të gëzojë mendimi i njerëzve të thjeshtë, dhe aq ma tepër, mendimi i cilësisë më të laltë njerëzore që përfaqësohet nga studiuesit e Iëndëve e shkencave të ndryshme, ku historia ...

Fahri Xharra: Kush ta mbrojë të kaluarën shqiptare?

Arthur John Evans 1878 thoshte  „Biri i shqiptarit është bashkëpatriot i Skënderbeut, trashëgimtar i fortë si shkëmbi, që i përket një race luftarake dhe gjithmonë të pamposhtur! I shpejtë, energjik, skeptik, gjithnjë në lëvizje dhe nuk e duron dot mbikëqyrjen. Për të mbi gjithçka tjetër...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (3)

Në takimin e organizuar nga lëvizja VetëVendosje Kim Mehmeti citohet të ketë thënë:“Absolutisht, matematikisht, mund të dëshmohet, edhe nëpërmjet asaj që e thash ma parë, se islamizmi e ka shpëtuar shqiptarinë në disa vise shqiptare, absolutisht! Unë ua dëshmoj me këtë: ortodoksët shqiptarë...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (2)

Gjyqi moral kundër Fatos Lubonjës , për shtrembërimet e tija të porositura nga dikush  të historisë shqiptare dhe  “mundi “ i tij i pa shoq për të rrënuar Kështjellën e Madhe të trashëgimisë sonë identitare po e filloi me fjalët e gjeniut  tonë Ismail Kadare ; i cili tezat  lubonjase i quan antishqiptare...

Fahri Xharra: Epoka (e turpit) para gjyqit (1)

Këto janë vargjet e njërës prej poezive që e kanë renditur Andon Z. Çajupin në panteonin e rilindësve shqiptarë, por edhe që shpreh frymën ideologjike të korifenjve të kësaj lëvizjeje të madhe kombëtare, të De Radës, Naimit, Fishtës, etj. Lëvizja e tyre për të zgjuar ndërgjegjen kombëtare ...

Xharra: Jankullovskes: Mos e harro Dervish Caren!

Kryetari i degës së LSDM-së në Gostivar, Blagojçe Trpeski theksoi se Jankullovska këtë e ka theksuar siç dëgjohet në bisedën mes saj me shefin e DSK-së, Sasho Mijallkov. Ajo në këtë bisedë partinë shqiptare që e ka partnere të koalicionit BDI-në e krahason me fis të egër apo indianë...

Fahri Xharra: Pse Rusia?

Tagjikistani është një shtet i vogël, 93% malor, me një popullsi prej 6 milionësh ku rreth 63% janë Tagjikë e 93% myslimanë. Ky shtet i Azisë Qendrore gjithmonë është i trazuar. Që nga pavarësia e 1991-shit prej BS-ik, ky komb vazhdimisht është tronditur nga lufta frakcionale ndër krahinore...
Gallery

Kozeta Zylo: Manhattani ndizet flakë për Çamërinë Martire nga Rrënjët Shqiptare dhe Diaspora
PËLLUMB GORICA: MURET CIKLOPIKE QË SFIDOJNË SHEKUJT

Leter Lajmeruese